журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
рубрики
ГЛАВНЫЕ СОБЫТИЯ МЕСЯЦА

ЭЛЕКТРОЭНЕРГЕТИКА. Ядерная энергетика

ЭЛЕКТРОЭНЕРГЕТИКА. Собственность

ЭЛЕКТРОЭНЕРГЕТИКА. Регулирование

ЭЛЕКТРОЭНЕРГЕТИКА. Проекты

ТЕМА НОМЕРА. ЭНЕРГОСБЕРЕЖЕНИЕ И ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНОСТЬ

ГАЗ И НЕФТЬ. Нефтерынок

ГАЗ И НЕФТЬ. Сектор газа

ГАЗ И НЕФТЬ. Конфликты

ГАЗ И НЕФТЬ. Проекты

ГАЗ И НЕФТЬ. Тенденции

УГОЛЬ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"ТЭК" – №4, 2002

ТЕМА НОМЕРА. ЭНЕРГОСБЕРЕЖЕНИЕ И ЭНЕРГОЭФФЕКТИВНОСТЬ

Огляд стану паливно-енергетичного комплексу України

Не викликає сумніву, що у визначенні як стратегії структурної трансформації економіки України, так і тактичних завдань пріоритет має належати сировинно-ресурсному та енергетичному факторам.

При формуванні енергетичної політики України важливо знайти баланс між національним та регіональним, регіональним та глобальним. Яку ж енергетичну політику формує Україна, зокрема, законодавча та виконавча гілки влади? Чи є достатнім наукове, технічне та технологічне забезпечення функціонування та розвитку паливно-енергетичного комплексу (ПЕК) України? Які орієнтири обрати нашій країні у штормовому енергетичному морі, де є рифи і мілини, скелі та айсберги, свої теплі та холодні течії? Та й рукотворних Бермудських трикутників (можна назвати їх і багатокутниками) – хоч відбавляй. Знову виникають проблеми тактики та стратегії, необхідності роботи не в пожежному порядку, не на сьогодення, а на перспективу, з солідним науковим обґрунтуванням, багатоваріантними та багатофакторними розрахунками.

Для виведення вітчизняної енергетики із кризового стану передусім необхідно визначити найважливіші проблеми, які заважають ПЕК функціонувати нормально. Потрібно забезпечити оновлення та подовження терміну роботи основних фондів за рахунок проведення реконструкції (модернізації) обладнання та відновлювальних ремонтів із заміною найбільш зношених вузлів та деталей, якнайширше впровадження новітніх науково-технічних розробок у вітчизняних паливно-енергетичних галузях.

Тому, на наш погляд, важливе значення має надаватися проведенню системної інформаційно-рекламної кампанії, важливою складовою якої є виставкова діяльність спільно з проведенням конференцій та семінарів. Зазначимо, що в Україні щорічно проходять досить представницькі виставкові форуми. Так, зараз досить відомі як в Україні, так і за кордоном виставки "Аква-терм Київ" (м. Київ, організатор – "Фінмарк" (Італія) спільно зі своїми представниками в Україні "Проекспо", "ЦПЛ груп"); "Вугілля/Майнинг" (м. Донецьк, організатор – "Мессе Дюссельдорф ГмбХ" (Німеччина) за сприяння Українсько-кувейтського СП "EXPODOBASS"), "Елком Україна" (м. Київ, організатор – ТОВ "Євроіндекс" спільно з "Фертрейд Мессе унд Аусштеллунг ГмбХ" (Німеччина), "Енергофорум Україна" (м. Київ, організатор – "Укренергозбереження").

Щодо тематики цих виставок. Виставка "Аква-терм Київ" присвячена системам опалення, вентиляції, кондиціювання, санітарному обладнанню; виставка "Вугілля/Майнинг" – розвідці та розробці запасів вугілля, проведенню гірських виробіток, очищувальних робіт, переробці вугілля, способам відкритої розробки вугілля. Більшість учасників виставки "Елком Україна" представляють обладнання – електротехніку та електроніку. Виставка "Енергофорум Україна", яку проводить наше підприємство, містить окремі експозиції "Нафта і газ", "Вугілля", "Нафтопереробна промисловість і нафтохімія", "Теплотехніка", "Енергоавтоматика і контроль", "Енергія", "Електротехніка і електроніка".

На відмінну від виставки "Енергофорум Україна", організаторами виставок "Аква-терм Київ", "Вугіля/Майнинг", "Елком Україна" є іноземні підприємства. Це має свою плюси (можливість залучення іноземних фірм) та мінуси (вітчизняні підприємства розглядаються як об'єкти другого ряду, обмежені можливості демонстрації вітчизняних наукових розробок, вартість надання послуг учасникам виставок визначають іноземні партнери, кошти оплати за окремі послуги та відповідні податки здійснюються за кордоном. Крім цього, виставок енергетичної тематики "другого плану" в декілька разів більше.

Спілкування з чільними представниками паливно-енергетичних галузей, топ-менеджерами компаній, керівниками підприємств та організацій, представництвами зарубіжних фірм свідчить, що вони розуміють згубність існуючого в Україні різноманіття виставок по тематиці паливно-енергетичного комплексу як найбільш капіталоємного сектору української економіки. Кількість виставок не переростає в якість, навпаки – планка вимог різко знижується; фактично має місце розбазарювання коштів підприємств та організацій. Пропадає професійний інтерес до участі у "монозаходах", нічого нового ні учасники експозицій, ні відвідувачі не отримують.

Але комплексне ознайомлення українських фахівців, представників центральних та місцевих органів влади, банківських інституцій тощо із здобутками вітчизняних лідерів ПЕК, останніми досягненнями науковців, здійснення спільними зусиллями наукового обґрунтування розвитку галузей ПЕК України є актуальним. Особливо у теперішній час, коли оновлено Верховну Раду України, будуть зміни в центральних та регіональних органах влади.

З метою реалізації державної політики у сфері модернізації паливно-енергетичного комплексу України, формування національної програми технічного переозброєння об'єктів паливно-енергетичного сектору, підвищення ефективності суспільного виробництва, забезпечення умов пріоритетного розвитку українського енергетичного та електротехнічного машинобудування, підвищення енергоефективності економіки нашої країни, залучення вітчизняних та закордонних інвестицій в український паливно-енергетичний комплекс у м. Києві з 21 по 24 травня 2002 року пройдуть Міжнародна виставка "Енергофорум "Україна–2002" ("Нафта. Газ. Вугілля. Енергетика") спільно з Міжнародною конференцією "Енергетична безпека Європи. Погляд у ХХІ століття" – "Україна: енергетичний вузол Європи".

Організаторами виставки і конференції є Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, Міністерство палива та енергетики України, Міністерство промислової політики України, Державний комітет України з енергозбереження, НАК "Нафтогаз України", Київська міська державна адміністрація, Національна академія наук України, "Укренергозбереження", Національна газова спілка України, ВАТ ІВП "ВНІПІтрансгаз".

Співголови Організаційного комітету: Гай-

дук В. А. – міністр палива та енергетики України, Ковалко М. П. – голова Спостережної ради НАК "Нафтогаз України", Шидловський А. К. – академік, віце-президент НАН України. Голова Програмного комітету конференції – академік, віце-президент НАН України А. К. Шидловський.

Міжнародна виставка "Енергофорум "Україна-2002" ("Нафта. Газ. Вугілля. Енергетика") включає такі спеціалізовані виставки: "Нафта і газ", "Вугілля", "Нафтопереробна промисловість і нафтохімія", "Теплотехніка", "Енергоавтоматика і контроль", "Енергія'2002", "Електротехніка і електроніка".

На Міжнародній конференції "Енергетична безпека Європи. Погляд у ХХІ століття" – "Україна: енергетичний вузол Європи" будуть розглянуті наступні питання: стратегія зростання економіки України; надійність та ефективність енергетичного комплексу України; розподіл прав власності в енергетичному секторі; роль українських нафто- і газотранспортних систем у безпеці енергопостачання України та Європи; енергетична безпека Європи; стан та перспективи розвитку нафтопереробної галузі України; технічна допомога Європейської Комісії енергетиці України; програма активної співпраці з Україною та країнами СНД INOGATE; доступ третіх сторін і тарифна політика в Європі; євразійський нафтотранспортний коридор – альтернативний шлях надходження каспійської нафти до Європи; диверсифікація поставок нафти до Польщі та сусідніх країн; проблеми збільшення видобутку нафти в Україні та роль іноземних інвестицій; потенційні можливості збільшення видобутку газу в Україні; ресурси вуглеводнів в Азово-Чорноморському басейні; розширення газопроводів Балканського напрямку; роль газопроводів Білорусі у збільшенні транзитних поставок газу до Європи; підземні газосховища України та їх роль в надійності та безпеці газопостачання в Європу; облік газу: метрологічне та нормативно-правове забезпечення.

Всебічно про мету та завдання Міжнародної виставки "Енергофорум "Україна–2002" ("Нафта. Газ. Вугілля. Енергетика") та Міжнародної конференції "Енергетична безпека Європи. Погляд у ХХІ століття"–"Україна: енергетичний вузол Європи" сказав міністр палива та енергетики України В. А. Гайдук: "З 21 по 24 травня 2002 року в Києві пройдуть представницькі заходи: III Міжнародна виставка "Енергофорум "Україна–2002" ("Нафта. Газ. Вугілля. Енергетика"), одночасно відбудеться V Міжнародна конференція "Енергетична безпека Європи. Погляд у XXI століття". Виставка та конференція визначені центральною подією 2002 року у паливно-енергетичному комплексі України, пріоритетності проведення якої надається велике значення на державному рівні.

Енергофорум висвітить роль України в транзиті енергії в Європу, перетворення в паливно-енергетичному комплексі країни, інвестиційний клімат і перспективи приватизації, успішне впровадження програми "ІНОГЕЙТ" Європейського Співтовариства, проаналізує варіанти транспорту нафти і газу в Центральну і Західну Європу і переваги транзиту через територію України.

Взяти участь у Конференції дали згоду народні депутати України та члени уряду країни, керівники галузі, провідних нафтових, газових й енергетичних компаній, а також міжнародні експерти, фінансисти, бізнесмени. На обговорення буде представлено економічні, політичні та законодавчі умови розвитку української нафтогазової, нафто- та газопереробної, а також енергетичної промисловості в контексті зростаючої потреби в енергії країн – членів Європейського Співтовариства у відповідності до вимог Європейської Енергетичної Хартії".

При організації III Міжнародної виставки "Енергофорум "Україна–2002" ("Нафта. Газ. Вугілля. Енергетика") та V Міжнародної конференції "Енергетична безпека Європи. Погляд у XXI століття"–"Україна: енергетичний вузол Європи" ми враховуємо пріоритетність розвитку енергетики для України, необхідність надати цілий ряд специфічних, скажемо "енергетичних", послуг, отримати об'єктивний "зріз" стану справ в паливно-енергетичному комплексі, визначити перспективні напрямки його розвитку.

Участь українських підприємств та організацій у роботі виставки і конференції забезпечить широкі можливості для обміну досвідом, а також сприятиме розширенню ділових контактів та впровадженню новітніх розробок у різних секторах паливно-енергетичного комплексу. Причому вітчизняні підприємства та наукові організації будуть брати участь у заходах на пільгових умовах. Відбудуться презентації фірм, семінари та круглі столи.

До відкриття міжнародної науково-практичної конференції будуть видані праці конференції. Провідними вітчизняними фахівцями у сфері паливно-енергетичного комплексу готується монографія "Енергетичні ресурси та потоки".

Звичайно, за результатами проведених заходів Оргкомітетом виставки та конференції будуть визначені переможці, підготовлені рекомендації, які широко розповсюджуватимуться серед усіх зацікавлених сторін. У подальшому найбільш перспективна для України техніка і технології будуть широко рекламуватися та впроваджуватимуться в рамках державних та регіональних програм.

Під час роботи виставки і конференції пройде перший етап Всеукраїнського конкурсу "Лідер паливно-енергетичного комплексу'2002", де будуть визначені претенденти в таких номінаціях: "Державний діяч", "Громадський діяч", "Керівник підприємства (організації)", Підприємство (організація)", "Науково-технічна розробка", "Іноваційний проект", "Інвестиційний проект", "Енергозберігаючий проект", "Природоохоронний проект", "Інвестор". Зауважимо, що з цього року за рішенням Великої ради конкурсу "Лідер паливно-енергетичного комплексу'2002" до участі в конкурсі запрошуються іноземні компанії, що працюють в Україні.

Хочу наголосити на комплексності експозиції виставки, її спрямованості на всебічний розвиток вітчизняного паливно-енергетичного комплексу. Запланована участь представників впливових засобів масової інформації. Широка участь представників центральних та регіональних органів влади, вітчизняних та іноземних фахівців, представників іноваційних та інвестиційних організацій, банків, інших VIP-персон не тільки з України, але й із-за кордону сприятиме утвердженню України як великої європейської держави. Відвідувачі виставки та конференції отримають комплекти інформаційно-рекламних матеріалів.

На завершення зазначу, що зараз потрібна державна політика у виставковій діяльності в галузі паливно-енергетичного комплексу. І в першу чергу, тут своє слово мають сказати Мінпаливенерго України, НАК "Нафтогаз України", НАЕК "Енергоатом". Важливим є наукове супроводження виставкової діяльності, яке може здійснювати, на наш погляд, лише Національна академія наук України.

Денисюк С. П.,
директор "Укренергозбереження"

 
© агенство "Стандарт"