журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

ТЕМА НОМЕРА: УСПIХ НА КНИЖКОВОМУ РИНКУ: НЕВИГАДАНI ICТОРIЇ

IСТОРIЯ КНИГИ

ІНФРАСТРУКТУРА

ТЕХНОЛОГІЇ

ТЕНДЕНЦІЇ

ВИСТАВКИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №3, 2002

ТЕНДЕНЦІЇ

Сучасна література на «зеленому» папері

Найбільші канадські книговидавці принесли клятву вірності екологічним ідеалам

У культурних країнах книги друкують на білому папері. Не на зовсім білому (вважається, що високобілий папір дратує очі при читанні),
але все-таки на білому...
У деяких, м'яко кажучи, не найкультурніших країнах (здогадуєтеся, про які мова йде?) книги найчастіше друкують на противному папері кольору, що плавно переходить з ясно-жовтого в грязно-сірий.
А в чудовій і дуже культурній Канаді книги незабаром почнуть видавати на "зеленому" папері...

У жовтні 2001 року в Канаді відбулася знаменна подія – 20 найбільших книговидавців країни привселюдно зобов'язалися припинити використання паперу, для виготовлення якого були знищені так звані "древні" ліси.

Такі літературні гіганти, як McClelland & Stewart, Random House Canada, Douglas & McIntyre, Penguin Canada і Raincoast Books, привселюдно зобов'язалися з 2004 року видавати усі свої книги на "ancient-forest-friendly papers", тобто на "зеленому" папері.

Коротеньке пояснення. "Древніми" ("ancient") вважають, у принципі, усі ліси, що навіть при всьому бажанні не можна назвати штучними. А під поняттям "штучний ліс" мають на увазі ліс, створений людиною, тобто спеціально посаджений. Учені-екологи (а разом з ними, природно, усілякі "зелені") вважають, що "древні" ліси є безцінним скарбом людства, а їхнє знищення інакше як "вандалізмом" назвати не можна.

Сюди ж ненависні виробникам паперу екологи і "зелені" домішують розкручену останнім часом проблему глобальної зміни клімату, тобто потепління. Вони переконливо доводять, що зменшення площі, займаної лісами, істотно впливає на кліматичний баланс. Ясно, якщо мова йде про зменшення кількості лісів, то глобальне потепління перестає бути ірраціональним міфом (принаймні, так вважають деякі) і матеріалізується в реальному світі. Хоч як, проте виробники паперу бояться цього міфу. Великі компанії з виготовлення паперової продукції вважають ледве не головною складовою свого іміджу виняткову прихильність "зеленим" ідеалам.

Однак папір із повітря не зробиш. Для виробництва паперу, картону й іншої продукції целюлозно-паперової промисловості потрібна целюлоза. А целюлозу варять із деревини. Тобто потреба людства у вирубці дерев неминуча доти, поки це саме людство має потребу в паперовій продукції (є, звичайно, ліси, які потрібно вирубувати з інших причин, але це окрема тема).

Екологи називають ЦПП однією із "найбрудніших" світових індустрій. Але в розмовах з людьми, що торгують папером (тобто трейдерами), часто доводиться чути, що папір – це "чистий" бізнес.

Опустимо той факт, що саме сполучення слів "чистий бізнес" викликає дивне почуття – те ж, що печія і зубний біль одночасно. Допустимо, що торгівлю папером можна назвати "чистим бізнесом", але от виробництво паперу...

Бруд у паперовій індустрії, м'яко кажучи, дуже цікава і "гучна" тема. До неї постійно прикуто увагу світової паперової (і не тільки) громадськості. Про це пишуть, говорять, кричать... Деякі гарячі голови б'ють вікна й обливають інших зеленою фарбою (був такий випадок з якимсь нафтовим королем кілька років тому). А більш спокійні товариші проводять солідні конференції в солідних місцях, наприклад, у брюссельському відділенні The Renaissance Hotel. Саме там 14-15 лютого пройшла Восьма конференція Paper & the Environment ("Папір і навколишнє середовище"), в якій брав участь журнал "Бумага и жизнь". Є думка, що українським виробникам теж було б доцільно відвідувати такі заходи: раптом і нам стане цікаво подбати про свої ліси і довідатися, що у світі думають про питання їхнього збереження?

А думають от що: розуміючи безвихідність ситуації, тобто насущну і неминучу потребу людства займатися вандалізмом, екологи запропонували своєрідний, але такий, що дуже сподобався багатьом, вихід із положення – потрібно саджати "штучні" ліси на вирубку. А "древні" ліси не торкати.

Отож, папір, зроблений з целюлози, яку зварили з дерев "штучного" лісу, називається "зеленим".

Ініціатором розвитку проектів, зв'язаних із "зеленим" папером у Канаді, останнім часом є група Markets Initiative, діяльність якої спрямована на захист старих лісів. От як розповідають про суть проекту його творці: "Метою проекту The Markets Initiative є пошук практичних рішень для збереження "древніх" лісів світу. Це коаліційний проект трьох великих організацій: Friends of Clayoquot Sound, Greenpeace Canada та Sierra Club of BC. Творці проекту працюють разом із канадськими компаніями і шукають шляхи зменшення споживання деревини з "древніх" лісів. Таким чином, проект сприяє розширенню ринку "зеленого" паперу в Канаді".

Хоча проекту лише кілька років, його авторитет досить високий. З ним співпрацюють найбільші канадські компанії, розташовані по всій країні. А список іноземних компаній та організацій, що є друзями Markets Initiative, просто вражає.

Протягом останнього часу ведучі канадські видавці займалися разом з Markets Initiative розробкою нової політики закупівлі паперу – політики, що дозволяла б захистити "древні" ліси світу.

"Одна третина всіх дерев, що вирубуються у світі, йде на виготовлення паперу, тому ми дуже ради, що канадські видавці зробили такий серйозний крок для захисту "древніх" лісів, – сказала Ніколь Райкрофт в інтерв'ю порталу Forestweb. – Канадські видавці є не тільки носіями культури, але і дуже великими покупцями паперу, тому їхня позиція стосовно паперу надзвичайно важлива".

Слід зазначити, що це дуже своєчасний хід з боку видавців, оскільки споживання паперу росте зі швидкістю, приблизно в два рази перевищуючою швидкість росту споживання будь-якої іншої "лісової" продукції.

"Ми хочемо внести свій внесок у процес зупинки знищення старих лісів, – заявляє Кріс Росс, віце-президент і головний менеджер McClelland & Stewart Ltd. – Тому ми підтримали ініціативу Markets Initiative у боротьбі з глобальним знищенням лісів і зміною клімату".

Відомий канадський письменник і драматург Тімоті Файндлі також підтримав рішення поступово припинити використання паперу, зробленого в результаті знищення "древніх" лісів.

Він вважає, що бібліотека – це будинок для культурної спадщини, в якому зберігається мудрість поколінь, а "древній" ліс – це бібліотека природи, що зберігає біологічну спадщину. Не потрібно прочитати всі книги, щоб цінувати бібліотеки. Точно також не потрібно вирубувати усі дерева для того, щоб робити книги".

Інша відома канадська письменниця, Эліс Монро, приєдналася до Файндлі, підтримуючи проект. Монро навіть спеціально попросила видавництво McClelland & Stewart, щоб саме її нова книга стала першою, надрукованою видавництвом на "зеленому" папері восени 2001 року.

Пітер Табунс, виконавчий директор Greenpeace Canada, сказав в інтерв'ю Forestweb, що сподівається на бажання видавців інших країн наслідувати прикладу канадців. На думку Табунса, ініціатива канадців повинна показати усьому світовому видавничому співтовариству, що можливість видавати сучасну літературу, не завдаючи шкоди "древнім" лісам, – реальність, а не мрія.

От так обстоять справи з видавничою справою у Канаді. Видавці, що беруть участь у проекті, контролюють істотну частину книжкового ринку країни. Вони видають усіх найвідоміших канадських письменників. Такий крок з їх боку свідчить про крайню межу, до якої дійшли пристрасті з приводу екології в Канаді.

Природно, це PR-івський хід. Екологія сьогодні в моді. Мільйонні наклади кращих літературних творів, видрукувані на "зеленому" папері, – що може бути краще для поліпшення іміджу видавців? Той факт, що в акції взяли участь не 2, не 3 і навіть не 5, а цілих 20 (!) найбільших видавництв, свідчить про серйозність цієї справи.

Напрошується ще одне спостереження. Раніш заклопотаність "зеленістю" свого іміджу була єпархією виробників паперу і всіх інших, хто прямо пов'язаний з "лісовим" бізнесом. Тепер жагуче бажання "позеленіти" охопило видавців книг і, як бачимо, письменників.

Ну що ж, залишилося тільки дочекатися того чарівного моменту, коли "зелену" філософію приймуть читачі. Хто знає, може, саме це і стане фінальним акордом у боротьбі за екологічно чистий світ. Хто знає, що буде, якщо література стане "зеленою"...

Утім, якщо відвернутися від нереальних мріянь, доводиться констатувати той факт, що боротьба світлих ідеалів (наприклад, "зелених") проти грошей (особливо таких, котрі обертаються у світовий ЦПП) ніколи ще не була особливо успішною. Навпаки, гроші мають дивну властивість захоплювати контроль над ідеалами і використовувати їх у своїх цілях. А іноді гроші виявляються здатними створювати нові ідеали, що своєю чергою іноді бувають в змозі підмінювати старі...

Якщо чесно, то саме ця думка, що завершує статтю, й виникла першою, коли в жовтні з'явилися повідомлення про гучну заяву канадських книгарів.

Але помріяти все рівно приємно.

За матеріалами журналу "Бумага и жизнь" Переклад з російської

 
© агенство "Стандарт"