журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

ТЕМА НОМЕРА: УСПIХ НА КНИЖКОВОМУ РИНКУ: НЕВИГАДАНI ICТОРIЇ

IСТОРIЯ КНИГИ

ІНФРАСТРУКТУРА

ТЕХНОЛОГІЇ

ТЕНДЕНЦІЇ

ВИСТАВКИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №3, 2002

ТЕНДЕНЦІЇ

Кав'ярня-книгарня для «наворочених» начитаних бабуїнів

Нещодавно поблизу станції метро "Університет" відкрилась кав'ярня-книгарня "Бабуїн". Мабуть, своєрідною предтечею "Бабуїна" можна назвати кафе "Фруктопія", що на Хрещатику: там при вході стоїть висока, до стелі, поличка з літературою всіх видів і жанрів, зокрема, багато досить недорогих англомовних видань класиків англійської та американської літератури і сучасних письменників. Але в "Фруктопії" все ж кафе відділене від книгарні, а в "Бабуїні" їх спробували органічно поєднати.

Приміщення "Бабуїна" виглядає шикарно і оригінально – чудове дизайнерське рішення. Бар за напівпрозорою ширмою, дерев'яні столики, естрада для оркестру, відеодвійка, що крутить кліпи, – оточені полицями з книгами, що розташовані попід стінами, і офіціантки співіснують з продавцями-консультантками за комп'ютерами. І ті, й інші виглядають однаково "модельно". Грає приємна музика, повітря напахчене чимось терпким, можна брати книжки і читати скільки завгодно, попиваючи каву або аперитив.

Цікаво, що тут немає ні залізних рамок при вході, на яких загоряється лампочка і спрацьовує сигналізація, коли хтось виносить вкрадену книжку, ні гардеробу, куди обов'язково слід здавати сумки й верхній одяг, ні камер і наглядачів-охоронців, принаймні, помітних. Певне, що якийсь фокус таки є, навряд чи господарі покладаються на порядність публіки, але відкрито недовіру не виявляють, поважаючи гідність клієнтів, – західна цивілізація.

Асортимент книжок дібрано з незмінним смаком, переважає елітна інтелектуальна література: Дж. Джойс, В. Вульф,

Т. Еліот, Дж. Фаулз, Е. Берджес, Ж. Жене, К. Кізі, Х. Кортасар, П. Зюскінд,

Р. Толкієн, У. Еко, М. Павич, В. Пелевін… – симфонія! Багато й української перекладної літератури видавництв "Основи", "Критика", "Класика", "Дух і Літера", є нові видання "нешкільних" творів класиків, наприклад, О. Кобилянської, Л. Українки, П. Тичини, І. Багряного, а також наших сучасників С. Павличко, О. Забужко, Ю. Андруховича. Широко представлена філософія, соціологія, культурологія, психологія: А. Камю, Ж. П. Сартр, Ф. Ніцше, Е. Гуссерль, рідкісні твори

З. Фройда, Е. Фромма, О. Шпенглера,

М. Вебера, К. Хорні, Е. Канетті. Є відділ англомовної літератури, мистецькі альбоми, дитячі видання "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГИ". Тут не треба шукати перли серед книжкового мотлоху. Досить багато рідкісних книг, які важко знайти в інших книгарнях та на ринку. Дуже мене зворушив славний цех "Мариніних-Тополів-Шелдонів": золоті фаворити книжкового бізнесу сором'язливо закинуті в найдальший найтемніший кут – як попелюшки на балу вишуканої думки. Ціни на книжки середні, як усюди, а часом навіть нижчі.

Меню майже повністю складається з плати за інтер'єр і сервіс, його теж дуже цікаво почитати. Соки від трьох гривень, кава від чотирьох – і до захмарних висот. Причому більшість із них – це звичайні сорти і види, які в інших барах коштують вдвічі або втричі дешевше. Трохи попоїсти можна гривень за тридцять. Спиртних напоїв менш ніж по 10 гривень за 100 грамів майже немає, для прикладу, вино "Ведмежа кров" – єдине, що коштує 5 гривень за бокал, і воно точнісінько таке саме, як в пляшках за 5.50. На вибір: книжка або картопля-фрі з соком. І справді, ті відвідувачі, що весело сидять за столиками, заставленими напоями і наїдками, навіть і не наближаються до книжок. Інші ж (меншість) стовбичать біля поличок, гортаючи то одне, то друге, а коли ризикують сісти з книгою за столик, то до них підходить елегантна усміхнена офіціантка з меню. Якщо ви нічого не замовите, звичайно, ніхто не буде вас зганяти і навіть ні виразом обличчя, ні жестом не підкреслить вашу невідповідність цьому місцю, але більшість скромних читачів все ж виправдовуються кавою або соком. У офіціанток дуже приємна манера не перераховувати при відвідувачах заплачені ними гроші.

З цього складається враження, що "Бабуїн" женеться за двома досить несумісними зайцями. Якщо ви хочете привабити круту тусовку, то розкіш, сервіс екстра-класу, ціни, шоу-програма – все правильно, але до чого тут "понти" з книжками? Що ж до начитаної інтелігенції, то, як писав В. Пелевін, "все, кто отчетливо знает, что такое "коллективное бессознательное", давно торгуют сигаретами у метро. В той или иной форме, я хочу сказать". Американська парадигма: "If you are so clever, show me your money" звучить як протиріччя. Отже, якщо ви хочете, щоб у вас збиралася і сприймала вас як кав'ярню "інтелігенція", то введіть "інтелігентні" ціни бодай на кілька страв і напоїв. Бо інакше кав'ярня і книгарня зостануться непоєднуваними.

А може, в основі задуму "Бабуїна" лежить ціла ідеологічна концепція і благородна мета звести "інтелігентів" і "крутих", щоб вони подружилися і взаємно збагатилися – одні в прямому, а інші в переносному значенні – і разом розбудовували Україну? Достойне гасло: "За просвіту бабуїнів!".

Інна Волосевич

 
© агенство "Стандарт"