журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

ТЕМА НОМЕРА: УСПIХ НА КНИЖКОВОМУ РИНКУ: НЕВИГАДАНI ICТОРIЇ

IСТОРIЯ КНИГИ

ІНФРАСТРУКТУРА

ТЕХНОЛОГІЇ

ТЕНДЕНЦІЇ

ВИСТАВКИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №3, 2002

ТЕХНОЛОГІЇ

«Ми працюємо не на склад, а на читача!»

Як молодому видавництву побудувати ефективну систему розповсюдження?

Ні для кого не секрет, що в будь-якій справі важко "ставати на ноги". У видавничому бізнесі ефективна система розповсюдження – один з найважливіших елементів функціонування. Тож спробуємо на прикладі вже досвідчених видавництв вивести "формулу успішності" для початківців.

ВидавниЧий ДІм "Ін Юре"

Видавничий Дім "Ін Юре", філії якого працюють в Харкові, Львові, Миколаєві, Одесі та Хмельницькому, займається виданням ділової, переважно юридичної літератури – актів, кодексів, підручників, навчальних посібників. "Ін Юре" є практично монополістом щодо видань із питань інтелектуальної власності, а такі книги користуються популярністю як в Україні, так і в Росії та інших країнах СНД.

З питань щодо системи розповсюдження я поспілкувалася з комерційним директором Видавничого Дому Ганною Ращенко. За її словами, "Ін Юре" активно співпрацює з відділами юстиції по всій Україні, як районними, так і обласними. Книги продають в юридичних установах через розгалужену мережу кіосків, також підписані угоди на реалізацію з книжковими магазинами. За умов попередньої оплати ведеться співробітництво з приватними підприємцями, які зарекомендували себе як надійні. Інша справа – співпраця з бібліотечними колекторами, наприклад, Київський виявився неплатоспроможним і заборгував ще торік 300 гривень. На противагу цьому, видавництво із задоволенням надсилає літературу, звичайно, не безкоштовно, у бібліотеки Чернівецького бібколектору та "Дніпрокнигу". Ефективним є розповсюдження книг у вищих навчальних закладах, у цьому випадку, на думку комерційного директора "Ін Юре", доцільно спілкуватись безпосередньо з деканами факультетів, викладачами, також доцільний продаж юридичної літератури з яток. Плідною є співпраця видавництва з Національною академією внутрішніх справ України та Харківською юридичною академією імені Ярослава Мудрого. Звичайно, не обходиться без друку книг на замовлення різних юридичних установ, таких, як Міністерство юстиції України, Конституційний Суд та інших.

Цікавим є проект "Ін Юре" щодо видання прайс-листів на книги власного виробництва та інших видавництв. З цього питання укладені угоди з кількома видавничими домами.

Керівництво Видавничого Дому "Ін Юре" не шкодує коштів на рекламу як у спеціалізованих друкованих засобах масової інформації ("Книжковий огляд", "Книжковий клуб плюс", "Поліграфія від А до Я"), так і на телебаченні – хоча і дорого, зате ефективно. До того ж, у видавництві існує спеціальний відділ, який займається вивченням відгуків на рекламу, її дієвості.

Окреме місце у побудові системи розповсюдження літератури Ганна Ращенко виділяє книжковим виставкам, де можна вдало себе зарекомендувати. Наприклад, у березні в Москві відбудеться "П'ятий національний книжковий ярмарок - 2002", вірогідно, "Ін Юре" також візьме в ньому участь і представить свої видання на стенді "Українська книга нової доби".

Людство все більше занурюється у Глобальну Мережу, і видавництво поспішає йти у ногу з часом. Підписані угоди і триває співпраця з інтернет-магазинами, наприклад з Bambook. Уже майже розроблений власний вeб-сайт. На сьогоднішній день стає все більш зрозумілим, що за допомогою Інтернету можна швидко та дешево, порівняно з традиційними способами книгорозповсюдження, влитися в міжнародний ринок, оскільки ця система працює без участі продавців, посередників і, до того ж, цілодобово.

Молодим видавництвам, які роблять на ниві книжкового бізнесу лише перші кроки, комерційний директор Видавничого Дому Ганна Ращенко могла б дещо порадити. По-перше, брати участь у всеукраїнських та міжнародних книжкових виставках. А по-друге (що, мабуть, найголовніше) – потрібен кваліфікований менеджер з реалізації, який знає ситуацію на ринку, пропозицію, конкурентів та, звичайно, потенційних покупців. Треба вміти самим шукати свого клієнта, читача.

ВидавниЧий дІм "КМ Academia"

Видавничий дім "КМ Academia" спеціалізується на навчальній літературі (словниках, підручниках, посібниках). Підприємство не є надто потужним. На рік виходить 40-50 видань із середнім накладом у 1 тис. примірників, зрідка 2-5 тис., середній тираж наукової літератури – 300 примірників. Видавництво працює майже десять років, тому його фахівцям є чим поділитися з колегами.

Директор видавництва Віра Соловйова розповіла кореспонденту "Книжкового огляду", що література "КМ Academia" звичайно реалізується через книготорговельну мережу та приватних підприємців. Видавництво також намагається співпрацювати з регіональними книгарнями, куди надсилаються листи чи факси. Краще справи ідуть у західних областях, гірше в південних та східних. Частина літератури розходиться по міських та вузівських бібліотеках. У вищих навчальних закладах розповсюджуються рекламні листки. Реклама розміщується також в спеціалізованій пресі.

Видавництво "Джерела М"

Видавництво "Джерела М" працює з художньою та прикладною літературою. Інформацію про систему розповсюдження книг та поради молодим книговидавцям погодилися дати директор видавництва Юрій Шевченко та спеціаліст по зв'язкам із громадськістю Марина Воробйова.

Тож підсумуємо. Найефективнішим способом реалізації є продаж літератури через каталог "Книгоноша" та інтернет-сайт. Також розповсюдження здійснюється через систему магазинів та на книжкових ятках. Практикуються рецензії в пресі.

На думку Юрія Шевченка, молодому видавництву потрібно ретельно працювати на свою репутацію, а це означає видавати успішні книги. Варто ризикнути, обираючи твір для друку, щоб потім опинитися на вершині. А от видавати літературу своїх власників чи на отриманий грант – безперспективно, якщо твори не стануть популярними.

Можна, звичайно, погодитися з директором "Джерел М", якщо не брати до уваги той факт, що зазвичай молоді видавництва не мають вдосталь коштів на реалізацію власних проектів, а працюють на замовлення, що допомагає їм функціонувати на перших порах.

Видавництво "Союз"

Видавництво "Союз" існує лише декілька років, за такий короткий період діяльності вдалося видати не дуже багато книг, в основному, наукові праці, а ще щотижня виходить рекламно-інформаційна газета "Гаряча лінія" накладом 100 тис. примірників. Газета ця є спільним проектом видавництва та Центру соціальної адаптації інвалідів. Розповсюджується вона безкоштовно інвалідами. Директор "Союзу" Антон Корвін-Піотровський практикує видання книг на замовлення, а от на втілення власних ідей коштів вистачає не завжди.

З сказаного вище можна виділити кілька основних моментів. По-перше, щоб ваші книги продавалися, необхідно серйозно ставитися до кадрової політики, залучити до роботи кваліфікованого менеджера з реалізації. По-друге, варто брати участь у книжкових виставках, де можна себе показати та на інших подивитися. По-третє, не обійтися без реклами – цієї рушійної сили торгівлі. В-четвертих, треба долучатись до Інтернету, адже віртуальні магазини стають дедалі популярнішими серед споживачів. В-п'ятих, потрібна активна співпраця з магазинами, приватними підприємцями та бібліотеками. Від себе додам, що цілком реальною річчю є реалізація книг через книжкові клуби, які в Україні поки що не дістали широкого розповсюдження, але мають перспективи у майбутньому. І звичайно, у видавця має бути розвинена інтуїція, аби зробити правильний вибір. А все це разом слугує для того, щоб конкретна книга дісталася до свого читача.

Підготувала Вікторія Падалко

 
© агенство "Стандарт"