журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

ТЕМА НОМЕРА: УСПIХ НА КНИЖКОВОМУ РИНКУ: НЕВИГАДАНI ICТОРIЇ

IСТОРIЯ КНИГИ

ІНФРАСТРУКТУРА

ТЕХНОЛОГІЇ

ТЕНДЕНЦІЇ

ВИСТАВКИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №3, 2002

ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

«Час плинний – Києво-Могилянська академія вічна...»

Нещодавно один із найповажніших та найстаріших
вищих навчальних закладів України – Національний університет "Києво-Могилянська академія" – видав
енциклопедичне видання "Києво-Могилянська академія
в іменах. ХVІІ-ХVІІІ ст.". У довіднику зібрано дані
про більш ніж 7 тис. людей, долі яких були пов'язані
з "Могилянкою", – так ласкаво називають студенти свій університет.

Звичайно, на сьогоднішній день існує декілька книжок про Києво-Могилянську академію, згадується вона також і в усіляких енциклопедіях, довідниках, присвячених українській культурі. З впевненістю можна стверджувати, що цей навчальний заклад займає визначне місце в історії не тільки нашої держави, але й близьких сусідів, наприклад Росії. Адже значна кількість випускників академії примусово чи за доброю волею від'їжджали до Росії і відіграли значну роль у культурному перевороті не тільки петровських, але і пізніших часів. Українські учені не стояли осторонь процесів світової науки та культури. Цьому сприяло навчання академічної молоді в університетах Польщі, Італії, Німеччини, Чехії, Нідерландів, Австрії, Англії, Франції, Швеції. Повертаючись на батьківщину, молоді вчені працювали переважно в академії, а також в деяких інших навчальних закладах та установах України та Росії.

Прагнення дослідити весь історичний шлях Києво-Могилянської академії в загальноукраїнському контексті – від 1615 року, коли в Києві була заснована братська школа, до 1817 року, коли за рішенням Священного синоду академію було закрито, – призвело до створення колективної праці.

Видання "Києво-Могилянська академія в іменах. ХVІІ-ХVІІІ ст." цікаве тим, що це – перша спроба подати інформацію про життєвий шлях і діяльність вихованців та діячів академії за період ХVІІ-ХVІІІ ст. у стислому та систематизованому вигляді. Енциклопедія містить 1482 статті про гетьманів, церковних ієрархів, козацьких старшин, дипломатів, професорів, письменників, медиків, композиторів, художників, благодійників і фундаторів академії. Також на сторінках книги розмістилися й забуті на сьогодні особистості, тут можна зустріти інформацію про священиків, учителів, козаків, канцеляристів, перекладачів, співаків та багатьох інших.

Не всі знають, що зі стін академії вийшло 14 майбутніх гетьманів України, а серед них – Іван Мазепа, Пилип Орлик, Павло Полуботок, Данило Апостол, Юрій Хмельницький, Іван Виговський, Петро Дорошенко, Іван Скоропадський, визнані (після смерті) Святими митрополити Дмитро Туптало, Петро Конюшкевич та Іван Максимович. Гортаючи книгу, читач неодмінно зустрінеться з такими відомими історичними постатями, як Йов Борецький, Мелетій Смотрицький, Інокентій Гізель, Теофан Прокопович, Лазар Баранович, Григорій Сковорода, Максим Березовський, Артемій Ведель та іншими видатними українськими діячами. Безперечно, серед переваг даної праці є та, що тут висвітлені досі невідомі факти з історії Києво-Могилянської академії, є рідкісні портрети історичних особистостей. Всього в енциклопедичному довіднику – 736 сторінок та 290 ілюстрацій, в ньому згадується 6825 імен.

Над впорядкуванням праці "Києво-Могилянська академія в іменах. ХVІІ-ХVІІІ ст." колектив зі 103 науковців працював впродовж восьми років, долучалися до роботи також і студенти. Є у "Могилянці" Науково-дослідний центр вивчення спадщини Києво-Могилянської академії, яким керує кандидат історичних наук Зоя Хижняк. Вона розробляла цей проект, саме на її плечі лягла відповідальна робота упорядника. До речі, видання це вийшло за редакцією президента цього вищого навчального закладу В'ячеслава Брюховецького.

На думку Зої Хижняк, академія впродовж віків була виразником і носієм специфічних рис духовності українського народу, могутнім чинником формування його самосвідомості, джерелом ідей боротьби за батьківську віру й національну свободу. Вона вважає, що для українців цей навчальний заклад завжди буде національною святинею, не меншою, ніж Падуя чи Болонья для італійців, Оксфорд для англійців, Сорбонна для французів, Карловий університет для чехів, Ягеллонський – для поляків.

Наприкінці лютого бажаючі вже змогли потримати в руках фоліант енциклопедії "Києво-Могилянська академія в іменах. ХVІІ-ХVІІІ ст.", а багато хто – і придбати, хоча її ціна є досить високою. Зазначу, що під час презентації книга продавалася за 80 грн., вартість видання на червень складатиме 90 грн., а за умови розсилки поштою – 99 грн.

На презентацію книги зібралися науковці, державні діячі, працівники культури та освіти, іноземні гості, професори, студенти та співробітники академії. Серед виступаючих були такі поважні вчені, як В'ячеслав Брюховецький, Зоя Хижняк, Іван Дзюба, Оксана Пахльовська, Валерій Шевчук та Вадим Скуратівський. Під час презентації енциклопедії відбувалися театральні інсталяції з нової вистави "Vivat Academia" у виконанні акторів Київського експериментального театру і студентського театру LUDUS. Закінчилося все пригощанням на Масляну – млинцями, дерунами, пиріжками та пивом, яке можна було придбати за місцеву "валюту" – "брюхи". Тож могилянці гідно відсвяткували вихід у світ твору про історію свого навчального закладу.

Щодо технічного боку справи, то видання енциклопедії відбувалося за спонсорської підтримки 455 осіб Видавничим домом "КМ Academia". Без сумнівів, будь-якому вищому навчальному закладу добре мати власне видавництво. "Могилянка" має свій видавничій дім "КМ Academia", який існує з 1993 року, розташований в одному з корпусів вузу і в основному орієнтується на навчальну літературу: підручники та посібники. На замовлення НаУКМА тут виконується близько 60% робіт. Наклад енциклопедії становить 5 тис. примірників, хоча через проблеми з друкарнею готовий ще не весь.

За словами президента Києво-Могилянської академії В'ячеслава Брюховецького, вже йдуть переговори про видання продовження енциклопедії, яке буде присвячено періоду Київської духовної академії (1819-1918 роки). Основною ж проблемою на майбутнє залишається пошук спонсорів. Віра Соловйова, директор Видавничого дому "КМ Academia", зазначила, що вже призначена відповідальна група з розробки книги, повним ходом йде робота в архівах, по упорядкуванню матеріалів.

Вікторія Падалко

 
© агенство "Стандарт"