журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

ТЕМА НОМЕРА: УСПIХ НА КНИЖКОВОМУ РИНКУ: НЕВИГАДАНI ICТОРIЇ

IСТОРIЯ КНИГИ

ІНФРАСТРУКТУРА

ТЕХНОЛОГІЇ

ТЕНДЕНЦІЇ

ВИСТАВКИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №3, 2002

ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

Історія України – історія її храмів

15 лютого 2002 року на території національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника відбулася презентація розкішного видання з великою кількістю якісного ілюстративного матеріалу, здійсненого видавництвом "Мистецтво", а саме –
книги ігумені Серафими "История Киево-Печерской
лавры. Книга 1 (XI – первая половина XIII вв.).
Историко-богословское исследование".

"Презентація книги була спеціально проведена в день релігійного свята, Стрітення, символічно, щоб підкреслити важливість книги», – розповіла на презентації головний редактор видавництва "Мистецтво" Ніна Прибєга. Нове видання стало одним із найважливіших досліджень історії і значення відомого центру східноєвропейського православ'я.

В книзі Києво-Печерську лавру зображено не лише як духовний центр Київської Русі, але й відзначено її вплив на соціальне, культурологічне та політичне життя України. Взагалі в історії лаври відображається історія нашої віри, яка нерозривно зв'язана з історією держави.

Видання приурочено до 10-річчя незалежності України і до 950-річчя Свято-Успенської Києво-Печерської лаври.

На презентації книги були присутні почесні гості, діячі науки і культури, народні депутати. Зокрема, виступив Олександр Зінченко, почесний директор телеканалу "Інтер", який відзначив декілька переваг цього видання: "Головним, надзвичайно важливим фактором, який відрізняє цю роботу від інших, є те, що ця книга, попри виняткове значення і оформлення, видана масовим тиражем, тобто вона буде надихати дуже велику кількість людей. Більше десяти університетських бібліотек України вже отримало цей твір, і маю надію, що всі бібліотеки вузів та середніх навчальних закладів найближчим часом також будуть її мати".

За словами авторки книги, ігумені Серафими, настоятельки Одеського Свято-Архангело-Михайлівського монастиря, на жаль, деякі факти з історії Києво-Печерської лаври досить важко реконструювати для сучасників, а подекуди взагалі неможливо, багато даних постраждало внаслідок частих воєнних дій, пожеж й інших катастрофічних явищ на території стародавнього Києва, а особливо тяжкий удар було завдано зруйнуванням Києва монголо-татарами у 1240 році. Києво-Печерська лавра в усі часи притягала до себе науковців для дослідження її історії, культурологічної цінності тощо. На жаль, в цьому плані в радянський час виник вакуум, хоча науковці продовжували вивчати історію лаври опосередковано. Тому можна стверджувати, що такого масштабного історико-богословського дослідження в Україні не проводилося останні сто років. Що й говорити, лише після здобуття незалежності в Україні стало можливо, щоб видавцем такої визначної у всіх відношеннях книги був монастир, а автором – монахиня. Авторка продовжила справу літописця Нестора , який описував історію нашої землі з давніх часів.

Видання описує домонгольський період життя Києво-Печерської лаври в церковно-історичному, богословському, соціально-політичному, культурологічному й інших аспектах з 11 по 13 століття. Всього книга складається з 8 глав, в яких, зокрема, розглядається історія створення і назви Печерського монастиря, житія Преподобних Антонія і Феодосія, глава про заснування Печерської церкви, "Києво-Печерський патерик" тощо.

Планується видання другої і третьої книг, де буде охоплено наступні періоди історії Києво-Печерської лаври, а значить, й історії нашої держави, що в ті часи нерозривно була зв'язана з церквою.

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"