журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ТЕНДЕНЦІЇ 2002

КНИГА I РИНОК

ЦІНИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №1, 2002

ТЕНДЕНЦІЇ 2002

Книгарня, що сяє

Коли я вперше після реконструкції зайшов у магазин "Сяйво", мене найбільше здивувала кількість відвідувачів. Була неділя, десь близько шостої вечора, вже темно, бо зима. Вітрини книгарні сяяли, привертаючи увагу напівсонної публіки.

Перераховувати зміни, що сталися, напевно, не має сенсу, адже з тих, старих, часів не залишилося майже нічого. Окрім бренду – "Сяйво", трудового колективу, що його новий інвестор зберіг, та місця на вулиці Великій Васильківській. Все решта – нове.

Кожна нова книгарня, що буде відкрита в Києві, шукатиме своє оригінальне обличчя, свій асортимент, побудову внутрішнього простору тощо. Та кожна муситиме рівнятися на "Сяйво" як піонера, беручи до уваги його знахідки та помилки.

Отож, перше, що привертає увагу, – великі й світлі вітрини. Прогулюючись цією частиною міста бачиш, що відбувається всередині, бачиш частину книг з асортименту книгарні.

При вході – "рамка" для запобігання крадіжок, ліворуч – каса з модним комп'ютером із рідкокристалічним монітором і – увага! – з вмонтованим на рівні коліна відвідувача величезним акваріумом. По перше, фен-шуй – вважається, що риби притягують гроші. А по-друге – тверезий розрахунок: діти, що прийшли до книгарні разом з батьками, будуть тягнути останніх до "магазину з рибками", а не на брудний ринок.

Далі ліворуч – книжкові шафи уздовж приміщення. Не шикарні, як у бутіках, проте книг там все одно набагато більше, ніж було раніше. Логіка викладки не дуже зрозуміла – по центральних рядах детективи та інша популярна література, біля стіни напроти вітрин – шафа з економічною літературою. Ціла стіна з височенними шафами, наповненими літературою іноземними мовами. Проте вибір поки що невеликий, наприклад, бізнесової літератури англійською мовою я знайшов щось із десяток назв, однак, сподіваюся, це тільки початок.

Щоб дістатися горішньої полиці, мені запропонували зручну алюмінієву драбину. Дали би ще чашку кави – взагалі виходити не захотілося б.

Керівництво книгарні обрало шлях "розпилення" української книги за тематичними розділами, не роблячи для неї окремої "резервації". Тим не менш, українська книга переважно займає праве крило книгарні.

Можливо, це і правильно – ставити, скажімо, економічну літературу українських та російських видавців поруч, однак чому ж тоді англомовні автори виділені в окремий блок?

Коли я заходив до книгарні, асортимент книг там навряд чи міг конкурувати з Петрівкою. Керівництво "Сяйва" пояснювало цю ситуацію змінами в російському податковому законодавстві й тими переоцінками, які були спричинені цими змінами. Однак навіть цей факт, так само як і повна відсутність реклами, дають чудові підстави оцінити комерційний ефект перетворень. За словами директора книгарні Марини Довгої, виторг за першу половину місяця склав близько 50 тис. грн., що в кілька разів більше, ніж до оновлення. Отже, за умови наявності на полицях відповідного асортименту та повноцінної реклами виручка може бути 200 тис. грн. на місяць і більше.

Менеджери книгарні обіцяють з'єднати "Сяйво" за допомогою комп'ютера та Інтернету зі складом "Орфея", тож останній у щоденному режимі зможе відстежувати проданий за день асортимент та оперативно поповнювати його. Окрім того, це дасть можливість будувати закупівельну політику, базовану не на суб'єктивних оцінках, а на реальному читацькому попиті.

На відміну від інших столичних книгарень, "Сяйво" працює без вихідних і до 8 вечора. Така політика виправдана – протягом останніх двох годин магазин "робить" 50 і більше відсотків денної виручки, мабуть, за рахунок покупців, які йдуть додому з роботи.

Книгарня – не лише місце для того, аби зробити покупку. Це місце зустрічі. Зустрічі з Книгою. Зустрічі з Духом. Зустрічі з самим собою, врешті-решт.

У "Сяйво" хочеться повернутися. Можливо, прокидається жага до зустрічі?

Про плани інвестора – фірми "Орфей" – читайте в матеріалі "Нове обличчя "Орфея"

О. К.

 
© агенство "Стандарт"