журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ТЕНДЕНЦІЇ 2002

КНИГА I РИНОК

ЦІНИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №1, 2002

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

Нова формула «Золотого Бабая»

Національний конкурс гостросюжетного украЇнського роману: вчора, сьогодні, завтра

З метою продюсування вітчизняних літературних та культурологічних проектів у 1998 році братами Дмитром та Віталієм Капрановими була створена "Продюсерська агенція "Зелений пес". Вже тоді вони почали займатися організацією першого конкурсу гостросюжетного українського роману "Золотий Бабай". Про те, як проводиться конкурс цього року, про плани на майбутнє ми розмовляли з Віталієм Капрановим.

Золотий Бабай» – це конкурс, основною метою якого було привернути увагу спільноти до масових жанрів української літератури – трилера, жіночого роману, детектива, фантастики тощо – і таким чином сприяти їх розвитку. Так виникла ідея пошуку українських бестселерів. І вже можна сказати, що вона спрацювала. За словами Віталія Капранова, агенція "Зелений пес" намагається повернути письменника обличчям до читача, і на це спрямовані усі її проекти.

Перший конкурс довів, що наше суспільство готове до виходу на ринок масової української літератури. Широкий резонанс конкурсу серед публіки та обсяги продажу книжок на даний момент дозволяють сподіватися на успішне його продовження. До того ж, поява аналогічних проектів крім підтвердження успіху "Золотого Бабая" переконала у тому, що стан літературного процесу в Україні дозволяє перейти від масовості до якості. У зв'язку з цим у 2001 році була змінена формула проведення конкурсу. На другому "Золотому Бабаї" відбуватиметься вже не нагородження рукописів, адже спочатку романи видавалися і продавалися, їхнє оцінювання проводилося пізніше, в кінці січня – на початку лютого цього року. Загалом до читача надійшло сім гостросюжетних романів-лауреатів: містичний трилер Олексія Волкова "Виконавець", сентиментальний історичний роман Роксани Гедеон "Адель", детективи Олександра Винокура "Сучі діти", Дани Дідковської "Татова доня", Леоніда Кононовича "Я, зомбі" та "Кінець світу призначено на завтра", Тетяни Парнюк "Заповіт прадіда". Майже всі книги були видані накладом 2 тис. примірників, окрім "Я, зомбі" Леоніда Кононовича, тираж якої дорівнював 5 тис. екземплярів. Щодо авторського складу, то письменників брати Капранови розшукували самі, багато з ними працювали, в деяких випадках книгу доводилося творити, взяв лише саму ідею, серйозно переробляти рукописи. Якщо в інших видавництвах проводиться вибір між кращими і найкращими, то тут відбираються цікаві ідеї, людині допомагають написати твір. Потім завжди буває приємно спостерігати, як автори прогресують на очах. Це – принцип "Продюсерської агенції "Зелений пес".

Для деяких авторів (Олексія Волкова, Дани Дідковської, Тетяни Парнюк) участь у цьогорічному "Золотому Бабаї" – дебют, але свої твори представили і вже відомі письменники. Наприклад, Роксана Гедеон, нова зірка російської літератури українського походження, видала в Росії шість популярних книг, тепер вийшов ще один її роман, уже українською мовою. Цьогорічна добірка конкурсних творів не менш різнобарвна, ніж торік. Тут є і таємниці, і зрада, і кровопролиття, але не обійшлося й без пристрастей та еротики. Тому кожен читач зможе обрати щось на свій смак.

Для визначення романів – переможців Другого конкурсу "Золотий Бабай" залучено широке коло оцінювачів: це професійне журі, до складу якого увійшли знані критики, літературознавці та письменники на чолі з Павлом Загребельним, а також журналістське журі, що складається з представників ЗМІ, які спеціалізуються на літературних та культурологічних темах і не байдужі до долі української сучасної літератури. В оцінюванні також можуть взяти участь і читачі, адже опитування та анкетування відбувається у місцях продажу книжок (скриньки для відгуків знаходяться у тридцяти магазинах), через інтернет-книгарню. Також мають значення показники продажу романів. Для остаточного визначення переможців враховуються оцінки фахового, журналістського, читацького журі та результати продажу книг.

Про підсумки другого "Золотого Бабая" – трохи згодом. Надзвичайно цікаво також і те, що планується наступного року. Це брати Капранови поки що тримають у таємниці, але дещо Віталій Капранов все ж розповів. Так, у лютому змінено формулу конкурсу з метою його подальшого розвитку. Раніше це був конкурс рукописів, потім книг, тепер це буде премія. Родзинка ж у тому, що буде проводитися нагородження творів, виданих не лише агенцією "Зелений пес", а й іншими видавництвами. За словами Віталія Капранова, на даний момент ми ще здатні прочитати всі україномовні книги і визначити найкращу, а от коли зробити це стане вже неможливо, автори будуть самі подавати заявки. Така нова форма проведення конкурсу повинна відповідати вимогам завтрашнього дня.

Якщо згадати, як у 1998 році братам Капрановим радили займатися видавництвом творів "про козаків", де у нас немає ніякої конкуренції, то можна належним чином оцінити внесок агенції "Золотий Бабай" у сьогоднішнє загальне визнання того, що Україні потрібна нова "нормальна" українська література: трилери, фантастика, жіночі романи та інше.

Підготувала Вікторія Падалко

 
© агенство "Стандарт"