журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
10 НАЙВАЖЛИВІШИХ ПОДІЙ КНИЖКОВОГО РИНКУ 2001 р.

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ТЕНДЕНЦІЇ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ІНФРАСТРУКТУРА

РИНОК РУКОПИСІВ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №12, 2001

ІНФРАСТРУКТУРА

Серце університету

«Університет – це лише група будинків, зібраних навколо Бібліотеки... Бібліотека – це є Університет»

Наукова бібліотека, що є структурним підрозділом Національного університету "Києво-Могилянська академія", відіграє важливу роль в академічному та науковому житті університету. Як розповіла директор бібліотеки пані Тетяна Ярошенко, бібліотека, створена майже одразу після відновлення академії, святкуватиме у лютому 2002 року своє десятиріччя. За цей час був пройдений шлях від першої книги до зібрання, що налічує нині біля 280 тис. примірників. Було також запроваджено нові технології, зокрема, придбано програмне та технічне забезпечення ALEPH, 28 PC, 2 OPACs, впроваджено електронний каталог та єдину мережу бібліотечно-інформаційного обслуговування. За два останні роки було створено системи циркуляції та каталогування серійних видань, а також уведено штрих-кодування та пластикові читацькі квитки, здійснено рекаталогування з використанням сервісу OCLC та Z39.50.

Наукова бібліотека університету об'єднує 7 бібліотек:

- Бакалаврська бібліотека, яка здійснює бібліотечно-інформаційне обслуговування, задовольняє потреби студентів та викладачів у навчальній літературі через абонементи та читальні зали;

- Дослідницька бібліотека, де розміщена колекція сучасної наукової літератури та періодичних видань, а також забезпечується відкритий доступ до майже 15 тис. видань, що відповідає потребам у науковій літературі студентів старших курсів та викладачів;

- Правнича бібліотека, заснована у 1997 році, колекція якої сягає близько 6 тис. томів;

- Бібліотека Школи соціальної роботи, де розміщено зібрання навчальної, наукової та довідникової літератури та періодики з проблем соціальної роботи, психології, педагогіки обсягом 3 тис. примірників (створена у 1999 році);

- Американська бібліотека – публічна бібліотека, що була передана академії Посольством США в Україні і налічує 6 тис. книг сучасної літератури з різних галузей знань, яку було видано в США;

- Бібліотека Департаменту довузівської підготовки, яка заснована у жовтні 2001 року з метою забезпечення інформаційних потреб студентського департаменту;

- Бібліотека Центру вроджених вад розвитку дитини, що розпочала свою діяльність у квітні 2001 року і складається з колекції медичної літератури з цієї проблематики.

Варто зазначити, що у 2002 році планується відкриття Бібліотеки Бізнес-школи НаУКМА.

У штаті бібліотеки – 43 працівника, які обслуговують 3512 читачів бібліотеки – саме такою є кількість зареєстрованих за обліково-реєстраційною картотекою, у той час як середній показник відвідування на день становить 981 особу.

За останні п'ять років Науковою бібліотекою було реалізовано 52 проекти та організовано 21 наукову конференцію, а працівники бібліотеки брали участь у понад 60 міжнародних та всеукраїнських конференціях, семінарах із різних питань бібліотечної справи.

Керівництво установи провадить активну інформаційну політику, зокрема, представники бібліотеки беруть участь у львівському Форумі видавців, що дає можливість установити нові контакти, реалізувати нові проекти. Так, під час Форуму Львівською науковою бібліотекою ім. В. Стефаника було передано останні видання НТШ у Львові. Серед цьогорічних придбаних на Форумі видань були "Історія української культури" "Наукової думки", видання "Основ", "Кальварії" та інших видавництв, що були куплені завдяки премії "Визнання", яку отримав і передав для розширення фондів Наукової бібліотеки президент академії В'ячеслав Брюховецький.

Цього року Наукова бібліотека поповнилася приватними бібліотеками таких знаних вчених, як Євген Лащик (США) – бібліотека філософської літератури, Зайна Сохор (США) – бібліотека політологічної літератури, а також приватна бібліотека Петра Одарченка (США). Серед закладів, із якими підтримуються тривалі стосунки, можна назвати Національну Парламентську бібліотеку України, Національну бібліотеку України ім. В. І. Вернадського, Харківську державну наукову бібліотеку ім. В. Г. Короленка, Одеську державну наукову бібліотеку ім. О. М. Горького, а також Бібліотеку Конгресу США, Бібліотеку Польського університету та Бібліотеку Казанського університету.

Серед важливих подій, що відбулися у Науковій бібліотеці НаУКМА, можна відзначити нещодавню презентацію, на якій сталася урочиста передача видань серії "Культура" від Товариства опіки над архівом Літературного інституту в Парижі (Польща). Серед актуальних питань сучасної бібліотечної справи в Україні пані Ярошенко виділяє проблему так званої "grey literature", тобто видань університетів за матеріалами конференцій, їх вісників, наукових журналів, які, на жаль, не надходять в обов'язковому порядку до бібліотек. Отже, вже вкотре виявляє себе проблема відсутності загальноукраїнської інформаційної системи "book in print", існування якої в усьому світі дозволило зробити функціонування бібліотек набагато ефективнішим, а видавничу справу – прибутковішою.

Наприкінці хочеться додати, що саме завдяки інтеграційним, об'єднавчим процесам та діяльності таких організацій, як Українська бібліотечна асоціація та Міжнародний альянс бібліотечних та інформаційних технологій, членом яких є й Наукова бібліотека НаУКМА (www.ukma.kiev.ua/library), бібліотечна справа може отримати імпульс для подальшого розвитку.

Олена Грибенко

 
© агенство "Стандарт"