журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
10 НАЙВАЖЛИВІШИХ ПОДІЙ КНИЖКОВОГО РИНКУ 2001 р.

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ТЕНДЕНЦІЇ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ІНФРАСТРУКТУРА

РИНОК РУКОПИСІВ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №12, 2001

10 НАЙВАЖЛИВІШИХ ПОДІЙ КНИЖКОВОГО РИНКУ 2001 р.

Нова ера книжкового бізнесу

Прориву чекали довго, хоча більшість не вірила у те, що він настане, а решта не знала, що він є. Отож, Internet. Глобальна Мережа не обминула і нашу країну. Питання, чи є інтернет-бізнес утопією, чи чітко налагодженим механізмом, буде обсмоктуватись ще досить тривалий час, здебільшого це буде турбувати теоретиків. Знаючі люди – ті, що попоїздили по закордонах, та решта поінформованих – здогадувались, що і в Україні інтернет-бізнес, як і кожний бізнес, може приносити неабиякі гроші. Так з'явилися практики.

Не звинувачуйте в матеріалізації, це аксіома бізнесу. Книжковий е-бізнес, до речі, бездуховним назвати аж ніяк не можна. Фармацевтами душі бути нелегко, інтернет-користувачі-споживачі є вибагливими, задовольнити інтереси кожного важко. Інтернет-книжковий ринок (його зародок) є специфічним ринком, має свої переваги, власні вади. Аналізувати його можна довго (якщо ви виступаєте за команду теоретиків), а от послухати практиків буває цікаво й корисно.

Юридичного оформлення bambook.com зазнав у 1998 році, перед цим існував як інтернет-проект Міжнародного центру інформаційних технологій INT. Зовні це – приємний для погляду сайт (мають рацію психологи, які стверджують, що зелений колір заспокоює), на якому відвідувачу пропонується логічно розсортована за 35 тематиками численна кількість назв книжок (біля 20 тис.), а також компакт-диски, відеокасети, DVD (все ліцензоване), електронні ігри тощо. Це те, що продається, а безкоштовно можна збагатити свій внутрішній світ, відвідавши рубрику "Персона", де творчий колектив публікує цікаві матеріали про Генріха Сенкевича, Віктора Цоя, Сальвадора Далі, Ернеста Хемінгуея, Джованні Боккаччо, Михайла Грушевського, Володимира Сосюру та інших; у рубриці "Інтерв'ю" з відвідувачами спілкуються відомі в Україні люди, тут вже були Ярослав Стельмах, Анатолій Матвійчук, Дмитро Стус, Михайлина Коцюбинська, Юрій Мушкетик та інші.

А із середини bambook.com – це могутні сервери, що цілодобово приймають заявки клієнтів на необхідні товари, дають довідки про їх наявність, інформують про хід виконання заявки, час випуску і доставки (дійсно, реально можна простежити, на якому етапі шляху до замовника знаходяться книжка чи диск, коли виїхав кур'єр тощо). Працює також служба замовлень товарів за телефоном "гарячої лінії" 8-800..., за яким можна замовити будь-яку назву книжки; навіть якщо на складі її немає, вона все одно з'явиться у вас через певний час. Bambook.com співпрацює з багатьма видавництвами нашої держави, Російської Федерації та безпосередньо зі славнозвісним серед інтернет-покупців Amazon.com, що має філіали по всьому світові – у Франції, в Італії, в Німеччині. Вам потрібен лондонський підручник? Вам привезуть його з самого Лондону. Як помітив головний редактор bambook.com Олексій Гош, останньою тенденцією є попит на американські видання. Часто люди звертаються з проханнями знайти ту чи іншу рідку книжку, а клієнтам у bambook ніколи не відмовляють.

Для заохочення покупцям надаються знижки, це відбувається в автоматичному режимі у процесі оформлення замовлення.

Діють такі знижки: при купівлі трьох або більше книг на 100 грн. – 2%, на 300 грн.– 3%, на 500 грн.– 5%, на 1000 грн.– 6%.

Постійним покупцям може бути надана постійна знижка, яка не залежатиме від суми кожного замовлення і буде надаватись у будь-якому випадку. Загальна сума за місяць має бути не меншою за 2 тис. грн.

Можна оформити замовлення і як подарунок. У цьому разі ви додатково маєте змогу супроводити книгу, диск чи касету вітанням, для чого необхідно лише заповнити запропоновану форму, вказати адресу та ім'я адресата, написати текст поздоровлення та обрати листівку.

Двадцять тисяч назв – величезна кількість. Чи корисно підтримувати аж такий асортимент? З цим можна посперечатись, але все одно приємно, що вибір є, а пошукова система допоможе знайти необхідну книгу за тематичним розділом, автором чи назвою. Окремо існує розділ новинок та хіт-парад 50 найпопулярніших серед покупців книжок. Слід відзначити, що швидко зростає попит на художню літературу українською мовою, часто замовляють бізнесові та юридичні видання, підручники з іноземних мов – англійської, французької, іспанської. Корисних "цінних" підручників із мов на нашому ринку небагато, і тому свідомі покупці виявляють бажання отримувати їх безпосередньо з країни, де ця мова є рідною.

На сьогодні послугами "Бамбука" в Україні користуються кілька десятків тисяч клієнтів, тисячі клієнтів обслуговуються за її межами – в США, Ізраїлі, Канаді, Німеччині тощо. Ми звикли, що технології йдуть до нас, в Україну, а не з України. Проте, як не дивно, bambook.ru (в Росії), bambook.cz (в Чехії), bambook.sk (в Словаччині), bambook.pl (в Польщі), bambook.co.hu (в Угорщині) з'явилися після bambook.com.ua, який є їх засновником. У найближчому майбутньому планується відкрити відділення "Бамбука" у деяких регіонах України, незабаром таке представництво з'явиться у Донецьку, інші знаходяться у стані розробки.

Середні темпи зростання "Бамбука" – 30% на місяць, цей показник є кумулятивним, це нормована сума з обсягу продажів, норми прибутку, приросту аудиторії, кількості товарів та інших значимих показників. Таким чином, кожні 2-3 місяці "Бамбук" подвоює свої обсяги.

Зміну аудиторії клієнтів відстежує спеціальний маркетинговий підрозділ, що реєструє кожний "клік", кожну покупку й місце, з якого надійшло замовлення. За статистичними даними, кожна 10 особа, що відвідує сайт, купує книжку. Віковий ценз часом вражає: рекордсменами є дитина 5 років, що замовляє собі казки, та 73-річна бабуся, яка щиро радіє змозі спілкування через Мережу і замовила книгу – подарунок для онука. Якщо ж простежити регіональні замовлення, то лідирує Київська, потім ідуть Дніпропетровська, Львівська, Одеська та Хмельницька області.

І все ж у багатьох громадян України, навіть якщо вони мають доступ до Інтернету, сама ідея придбання товарів через Мережу викликає сумніви. Схема нескладна. Після того, як назву книжки обрано, ви побачите інформацію про неї (коротку анотацію, зображення, ціну, місце видання, вагу, рецензії та відгуки читачів, додаткову інформацію).

До речі, кожний ваш крок у процесі вибору та замовлення супроводжується зрозумілими детальними інструкціями.

Найбільше хвилювання в наших покупців завжди викликала сплата за придбане, а потім – отримання товару. Інтернет-магазин "Бамбук" пропонує такі форми розрахунку:

- Для всіх клієнтів із будь-якої країни діє оплата кредитними картками Visa, MasterCard/Europay. Дані карток у процесі передачі захищені протоколом шифрування SSL. Автентичність платіжного серверу підтверджена цифровим підписом одного з провідних світових центрів сертифікації відкритих ключів шифрування.

- Клієнти АППБ "Аваль", які мають картку системи Maestro, також можуть скористатися нею для оплати свого замовлення.

- Оплата за допомогою рахунку-фактури в українських гривнях є доступною як для юридичних, так і для фізичних осіб. Юридичні особи після роздрукування рахунка-фактури перераховують кошти на наш розрахунковий рахунок. Після надходження коштів на рахунок ми оформлюємо відповідні документи, які висилаємо разом із замовленням. Фізичні особи перераховують кошти через будь-яке відділення банку чи пошти.

- З 1 квітня 2001 року по Києву приймається оплата готівкою після доставки замовлень кур'єром.

Рахунок (Invoice) у $ США можуть отримати клієнти, що мешкають за межами України.

Взаємодія з клієнтами через Інтернет, збереження, накопичення, передавання терміново необхідної інформації (персональні дані, комерційні дані, реквізити й типи платіжних інструментів) надійно захищені засобами сучасної криптографії. Розроблювачі програмного забезпечення й технології обробки даних, що використовуються "Бамбуком", мають величезний досвід проектування, впровадження та експлуатації захисних інформаційних систем, володіють ліцензіями й сертифікатами в галузі розробки засобів сучасної криптографії і технічного захисту інформації. Отже, ніхто окрім вас і вашого банку не дізнається коду та паролю вашої платіжної картки, якщо вона у вас є.

"Бамбук" забезпечує доставку більшості позицій по всій території України протягом 7-10 робочих днів, по Києву – 3-5 робочих днів із моменту отримання коштів. Доставка в інші країни виконується протягом 7-21 дня. Поруч із кожною назвою книжки вказано термін комплектації. Для деяких позицій термін доставки становить 20-40 днів. Вартість доставки (за винятком Києва) залежить від ваги замовлення.

На сьогоднішній день установлено наступні розцінки за повний та неповний кілограм ваги: по Києву – 5 грн. (будь-яка вага); по Україні – 7,3 грн.; в інші країни – за вашим вибором (за тарифами звичайної пошти, UPS чи DHL).

Щодо самої ціни книги, то вона формується класичним чином: собівартість, тобто відпускна ціна видавництва, плюс відсотки магазину. Через те, що "Бамбук" безпосередньо напряму закуповує літературу у видавництв, та ще й великими обсягами, за що отримує суттєві знижки, ціна виходить невисокою. Якщо видавництво вітчизняне, цей показник становить 10-15%.

Коли ж видавництво іноземне і відбувається так званий "самовивіз", транспортні видатки збільшуються і відсоток сягає 15-30.

"Бамбуком" було створено партнерську програму для тих, хто також вже має свій веб-сайт, із метою заробляти гроші разом, збільшуючи спектр послуг, перелік товарів, швидкість доставки, кількість вдячних клієнтів, а також підвищуючи привабливість Інтернету, та знов-таки, разом заробляти гроші та сприяти бурхливому зростанню інтернет-спільноти.

Необхідно тільки зареєструватись та встановити на своїх сторінках посилання на "Бамбук", який у свою чергу обраховує кількість замовлень, які здійснили люди, що прийшли через це посилання. У кінці місяця підбиваються підсумки й підраховуються відсотки, які можна отримати як готівкою, так і товарами з "Бамбука". Комісійні складають від 6 до 12% від суми замовлень.

Щодо самого колективу "Бамбука", що стоїть за цим сайтом, то він досить молодий, середній вік співробітників – 25 років. Це прогресивні, амбіційні, творчі, зацікавлені, впевнені в потрібності своєї роботи люди. Окрім комерції вони вболівають за просвіту, поширення культури, формування світогляду молоді, розважають конкурсами (розігрують пиво ящиками), готують новини, запрошують відомих людей на форуми, творять нову еру в книжковому бізнесі. Побажаємо їм успіху.

Анна Єгорова

 
© агенство "Стандарт"