журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
10 НАЙВАЖЛИВІШИХ ПОДІЙ КНИЖКОВОГО РИНКУ 2001 р.

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ТЕНДЕНЦІЇ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ІНФРАСТРУКТУРА

РИНОК РУКОПИСІВ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №12, 2001

10 НАЙВАЖЛИВІШИХ ПОДІЙ КНИЖКОВОГО РИНКУ 2001 р.

Як торгують книжками у Феодосії

Феодосійський підрозділ Акціонерного товариства "Кримкнига" складається з трьох книгарень і трьох кіосків. Спеціальний кореспондент "Книжкового огляду" зустрівся із завідуючою головного магазину № 15 Іриною Левченко. Однією з причин саме такого вибору є той факт, що за підсумками товарообігу останніх років із 27-ми магазинів "Кримкниги" ця книгарня займає четверте місце після ялтинського Будинку книги та двох сімферопольських книгарень.

У Феодосії пройшли мої дитячі на юнацькі роки, тож свого часу я чи не щодня заходив до цього магазину на першому поверсі величезного будинку ("Пентагону", як дехто його тут називає) по вул. Назукіна, 1. Потрапивши сюди майже через десять років, звернув увагу, що устаткування лишилося майже те ж саме, хіба додалося кілька "вертушок". І з жалем відмітив зникнення відділу передплатних видань – така собі невесела ознака наших непевних часів. Кілька післяперебудовчих років магазин працював на "нульовий" результат.

Структура, до якої належить ця книгарня, має назву "Відкрите акціонерне товариство", але 515 акцій належить державі. Навесні цього року товарообіг даного магазину сягав 12-15 тис. грн., а в серпні-вересні – навіть 25-27 тис. грн.

Книги надходять зі складу "Кримкниги", тобто самостійно працювати з книготорговельними фірмами магазин не має права. Цікаво, що два роки тому тут працювали безпосередньо з постачальниками, замовляючи те, на що був найбільший попит, і подаючи відповідні списки до "Кримкниги", де й оплачували загальний рахунок. Потім книжки надходили й продавались з націнкою 50%. Але згодом із Сімферополя повідомили, що така система закупівлі літератури не є придатною. Можливо, причиною були фінансові зловживання у деяких книгарнях. Так чи інак, але зрештою прийняли рішення закуповувати книжки централізовано. Однак при цьому постали деякі інші питання. Скажімо, досить велика вартість транспортування товару. Машина із Сімферополя у Феодосію приходить у середньому два рази на місяць, що, звичайно, не є нормальним. Для прикладу: в ста кроках від магазину, біля аптеки на вул. К. Лібкнехта, розташувалась така собі феодосійська міні-Петрівка, і туди чи не щодня надходять нові книжки з Сімферопольського книжкового ринку, з київських, харківських, ба навіть з московських книготорговельних фірм. Однак серйозної конкуренції між приватними книготорговцями та магазином немає, оскільки асортимент є абсолютно різним ("приватники" працюють переважно з "вершками" російськомовної художньої літератури та різноманітними енциклопедіями, зовсім не торкаючись, скажімо, навчальної літератури).

Зароблені книгарнею кошти надходять до Сімферополя, 8% з них повертаються як заробітна плата (в середньому вона складає 200-300 грн.).

Насамкінець – про книжки українською мовою, а точніше – про майже повну відсутність таких. Щоправда, в окремій скляній шафці сиротливо лежало декілька філософських книжок видавництва "Основи" та енциклопедій "Махаон-Україна". Завідуюча магазином Ірина Левченко пояснює це незацікавленістю місцевого населення в українській художній книзі. А українці, які приїжджають сюди влітку, за її словами, до книгарні взагалі не заходять.

Анатолій Лучка

 
© агенство "Стандарт"