журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ЛІТЕРАТУРНЕ ЖИТТЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №2, 2001

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

Книготорговельні фірми України

На численні прохання читачів ми продовжуємо серію матеріалів, присвячених книготорговельним фірмам, а також видавництвам, які займаються книгорозповсюдженням. Крім того пропонуємо розповідь одного з книготорговців ринку Петрівка, своєрідний "погляд ізсередини".

ТОВ "Логос"

Фірма працює на книжковому ринку 8 років. Асортимент представленої у 2000 році продукції: художня література – 30%; навчальна – 30%, прикладна – 30%, ділова література – 10%. "Логос" продає книги власного виробництва, а також таких російських видавництв як "ЕКСМО", "Цитадель", "Транспорт". 80% літератури, яка видається в "Логосі", – україномовні підручники та посібники для середньої школи (наприклад, серія "Бібліотека школяра": граматика англійської, німецької, французької мов; загальна географія; історія України тощо.). У 2000 року видрукувано 50 назв книжок, середній наклад кожної – 5 тис. примірників. Провадиться як гуртова, так і роздрібна торгівля (книгарня на вул. Смоленській у Києві). До співпраці залучено оптові фірми практично з усіх обласних центрів. Безпосередньо на фірмі працює 12 чоловік. Існує гнучка система знижок та доставка гуртових партій товару, постійним клієнтам книжки надаються без передоплати. Співвідношення оптового та роздрібного продажів – 70/30%.

Бестселери 2000 року:

1. Граматика сучасної англійської мови – 10 тис. екз.

2. Бізнес-курс англійської мови – 10 тис. екз.

3. Самовчитель німецької мови у 2 томах – 3 тис. екз.

4.-5. "Бібліотека школяра": граматика англійської мови; біологія – по 5 тис. екз.

Найдинамічнішими книготорговельними фірмами на "Логосі" визнано такі: "Махаон-Україна", "А.С.К.", "Максим".

Пріоритетним напрямком подальшої діяльності є розширення асортименту навчальної літератури власного виробництва.

Фірма "Максим" (об'єднання "Сталкер")

Початок діяльності – травень 1996 року.

Асортимент представленої у 2000 році літератури: художня – 70%, прикладна і довідкова – 30%. Пропонуються дитячі книжки українською та російською мовами власного виробництва (близько 100 назв, середній наклад – 5 тис. примірників), практикується обмін продукцією з українськими видавництвами "Лелека", "Гроно", деякими приватними підприємствами, які випускають дитячу літературу. Головними російськими партнерами фірми є "АСТ" та "ЕКСМО". Фірма має власну книгарню у Києві (вул. Желябова), співпрацю налагоджено з оптовиками практично з усіх міст України. Клієнти мають можливість отримати книги як з передоплатою, так і на реалізацію. Передбачено систему знижок. Фірма послуговується й такою формою роботи як інтернет-книгарня.

Бестселери 2000 року:

1. Буквар.

2. "Я не колдун, я знахарь".

3. Українські народні казки.

4. Український орфографічний словник.

5. Двомовні словники (німецько-український та українсько-німецький; англійсько-український та українсько-англійський).

Кількість проданих екземплярів кожної назви – близько 5 тис.

На думку комерційного директора фірми "Максим" Л.Н. Блошицької насправді динамічних книготорговельних фірм в Україні сьогодні не існує.

Основним принципом діяльності є затвердження іміджу фірми в секторі художньої та дитячої літератури українською мовою.

«А.С.К.»

Фірма розпочала діяльність 1991 року. З 1996 року її структура така: "А.С.К." (має окремий відділ реалізації); департамент навчальної та професійної літератури, який складається з : 1) відділу професійної книги та літератури для вищої школи (ВПД) № 2) відділ навчальної літератури (ВНЛ). Фірма "А.С.К." пропонує дуже широкий спектр літератури: від детективів та любовних романів – до кулінарної та дитячої книги, від читанок та зошитів для письма – до нормативних актів та фахової літератури з різних галузей. В асортименті – понад 5000 назв книжок. Книги доставляються по Україні; здійснюється торгівля, книгообмін.

Відділ реалізації. Форма роботи – оптова торгівля. Найтісніша співпраця налагоджена з такими установами, як "Запоріжкнига" та "Житомиркнига". На ринку Петрівка відділ має 11 торгових точок, крім того до продажів задіяна велика кількість книгарень на всій території України. Прийнято рішення про створення служби "книга-поштою" та інтернет-книгарні. Були спроби продавати книжки через телебачення, але вони виявилися невдалими.

Бестселери 2000 року в Україні: Ткаченко "Бухоблік" (23 тис.), Грабова "Бухоблік" (17 тис.), "Науково-практичний коментар до КЗОП" (10 тис.), "Науково-практичний коментарій до КК" (10 тис.), Правила дорожнього руху (250 тис.).

Бестселери 2000 р. в Росії: Англійсько-російський словник для школяра (130 тис.), Новий англійсько-російський та російсько-англійський словник (60 тис.), Німецько-російський словник для школяра (50 тис.), підручник з англійської мови Еккерслі (27 тис.), російсько-український та українсько-російський словник (35 тис.).

Департамент навчальної та професійної літератури співпрацює з сотнями українських та російських видавництв; серед головних партнерів відділу навчальної літератури – "Підручники і посібники", "Навчальна книга "Богдан" (Тернопіль), "Торсінг", "Скорпіон", "Ранок" (Харків).

Обсяг продажів у всіх відділах залежить від сезону, рівня цін, асортименту, який весь час оновлюється. До кожного з оптових покупців в "А.С.К." намагаються дотримуватися індивідуального підходу з урахуванням сподівань, запитів, їхніх можливостей, потенціалу і бажання працювати. Існує гнучка система знижок.

Видання ДНПЛ можна замовити через "Укрпошту", книжкові клуби, інформація в каталозі видань України. У департаменті вирішили на новому рівні повернутися до системи "Книга-поштою", йде активна робота над створенням досить великого веб-проекту.

Бестселери ВПЛ:

1. Ткаченко "Бух.фін.облік".

2. Грабова "Бух.учет 2000".

3. Стичинський "НП коментар до законодавства про працю".

4. Глущик "Сучасні ділові папери".

5. Ганич "Російсько-український, українсько-російський словник".

Найвпливовішими книготорговельними закладами України в "А.С.К." називають такі: "А.С.К.", "Діалектика", "Орфей", "БАО", "Сталкер".

Основним принципом діяльності фірми є повага до інтересів усіх суб'єктів, стосовно розвитку – впровадження нових технологій.

"Грінда-Букс"

На книжковому ринку України працює 8 років. Пропонує продукцію широкого ассортименту, який змінюється в залежності від ситуації на ринку; передусім це – детективи, "любовні романи", книги господарчого характеру, "цілюща" література, дитяча навчальна й ігрова література тощо. На складі завжди понад 5000 назв, щотижня надходять нові книги. Основні партнери – російські видавництва "АСТ", "ЕКСМО", "Росмен", "Аванта +", "Bere"; здійснюється товарообмін і з українськими фірмами: "Сталкер" (Донецьк), "Максим" (київське представництво "Сталкера"). У 2000 році фірма видрукувала 5 назв книжок, середній наклад кожної – 5 тис. примірників. Мережа розповсюдження складається з 8 торгових точок на ринку Петрівка. Покупцям пропонується гнучка система знижок. 2000 року найкраще продавалися такі книжки: "Про все на світі", "Енциклопедія для дітей", "Українські народні казки". Пріоритетним напрямком подальшої діяльності фірма вважає видання навчальної літератури, зокрема підручників, та реалізацію їх за найнижчими в Києві цінами.

ПП "ТИЩИШИН" ("РИТМ")

Початок діяльності на книжковому ринку – 1992 рік. Пропонується література якнайширшого асортименту, крім вузько спеціалізованої. Фірма співпрацює переважно з російськими видавництвами, зокрема з "АСТ", "ЕКСМО", "Олма-Пресс", "Слово", "Терра". Книги продаються через головні книгарні Києва та на ринку Петрівка. Безпосередньо на фірмі працює 12 чоловік. Навіть за мінімальних обсягів закупок клієнтам пропонуються книги за досить низькими цінами, для постійних партнерів передбачено систему знижок. У роботі використовується тільки оптовий продаж. Бестселери 2000 року: О. Мариніна "Коли боги сміються"; О. Мариніна "Сьома жертва"; Д. Корецький "Татуйована шкіра".

Володимир Кашкевич, підприємець

"Я працюю на книжковому ринку Петрівка другий рік. Так склалося, що повинен був починати підприємницьку діяльність. До цього я 22 роки працював провідним інженером на заводі "Арсенал", потім – головним конструктором на "Поліграфмаші", 4 роки працював у видавництві "Знання", яке спеціалізується на випуску підручників. Тобто, розпочинаючи самостійну торговельну діяльність, я вже мав певне коло знайомств серед видавців навчальної літератури. Я працюю в секторі підручників та посібників для середньої школи і намагаюся мати якнайповніший асортимент. Своєрідним "компасом" при цьому для мене є "Перелік навчальної літератури для середніх навчальних закладів" Міністерства освіти. Крім того я пропоную великий вибір дидактичної літератури для вчителів, досить дефіцитної на книжковому ринку. Отже в мене представлено всі підручники з 1 по 11 клас з усіх дисциплін, а також різноманітну довідкову література.

Я постійно маю велику кількість клієнтів, як роздрібних, так і оптових покупців. Це пояснюється тим, що держзамовлення на даному етапі розвитку нашої держави не в змозі задовольнити потреби всіх шкіл. Особливо це стосується периферії, куди потрапляє по 5-6 книжок на клас, а решті учнів радять докупити необхідні підручники самотужки. Отже до нас приїздять оптовики з регіонів і таким чином заповнюють цю нестачу. У період підготовки навчального сезону я продаю близько 60 примірників однієї назви за день (хоча обсяги продажів безпосередньо пов'язані з тим, наскільки ринок Петрівка насичений тим чи іншим виданням). Загалом, наші видавництва досить погано підготувалися до навчального року 2000-2001, літератури часто-густо бракувало.

Головні видавництва, з якими я співпрацюю, – "Генеза" (підручники з історії, біології); "Зодіак-Еко" (географія, математика); "Освіта" (підручники майже з усіх предментів); "Вежа" (зарубіжна література). Бестселерами у моїй ятці є такі видання:

1. Бандровський. Історія стародавнього світу.

2. Мисан. Робочий зошит з історії України.

3. Шаботура, Матяш, Мотузний. Біологія людини.

4. Скрипченко. Буквар.

5. Богданович, Кочин. Математика. 1 клас.

Практично кожен підручник для школи був дефіцитом, що, звичайно ж, призводило до зростання цін (в деяких випадках навіть робочий зошит з якогось предмета коштував до 40 грн.). Причому видавництва досить кволо реагують на потреби ринку: більшість підручників залишаються дефіцитними з року в рік. Річ навіть не в тому, що вони мало видають, – вони роблять це несвоєчасно. Це виглядає так: у червні-липні підручники у продажу є, в серпні їх розкуповують, а додатковий тираж надходить десь аж через два місяці, тобто не раніше листопада. Протягом вересня-жовтня учнів та їхніх батьків лихоманить: де ж купити потрібну книжку? Моя ятка розташована у 6-ому павільйоні, 8-9 місце. Режим роботи залежить від сезону. З кінця серпня до листопада робочий день був з 6 до 18 год., в інші місяці – з 9 до 17 год. У суботу обслуговуємо тільки оптовиків. Понеділок – ніби вихідний, хоча, звісно, це умовно, бо в цей день ми закуповуємо літературу у видавництвах. В сезон один оптовий клієнт закуповує книжок на 300-500 грн., в інші пори року – на 50-60 грн. Надійним партнерам ми надаємо товар під реалізацію, тобто шукаємо різні форми роботи.

А взагалі Петрівка, як величезна книгарня, звичайно виконує певні функції. Проте, на мою думку, перспектива її розвитку, принаймні стосовно навчальної літератури, в тому, щоб люди купували тут підручники не кожен сам по собі, а на цілі класи. Якби такий механізм запрацював, я забезпечував би цілі школи".

Підготував Тарас Луків

 
© агенство "Стандарт"