журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ТЕМА НОМЕРА

ТЕНДЕНЦІЇ

МАРКЕТИНГ

КРУПНИМ ПЛАНОМ

ПРОЕКТИ

IНФРАСТРУКТУРА: КНИГАРНІ

ЦІНИ

ВИСТАВКИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №11, 2001

ТЕНДЕНЦІЇ

Чи охопить Україну лихоманка на ім'я Гаррі Поттер?

Європа та Сполучені Штати Америки ще з 90-х років охоплені бумом, який розгорівся навколо твору для дітей англійської письменниці Джоан Кетлін Ролінг "Гаррі Поттер та чарівний камінь" – однієї з найпопулярніших книг, рецензії на яку знову й знову з'являються у мас-медіа, а дітлахи "фанатіють" від її головного героя. В Україні вона ще не стала супербестселером, хоча має всі шанси, а на Заході за нею вже навіть знято кінофільм.

Прем'єра фільму "Гаррі Поттер та чарівний камінь" режисера Кріса Коламбуса відбулася 16 листопада. Кінострічка, як і твір, розповідає про пригоди хлопця на ім'я Гаррі (Даніел Радкліф), який зі своїми друзями Роном (Руперт Грін) та Герміван (Емма Ватсон) навчається у Хогвартській школі чаклунства та магії. Старого професора Дамбледора зіграв Ричард Харріс, підозрілого професора Снепа – Алан Рікмен.

Дата народження Поттера залишається загадкою – у книгах не згадується, коли з'явився на світ головний герой, проте це не заважає деяким читачам та глядачам вважати днем народження свого улюбленця 31 липня 1980 року.

Тепер декілька слів про Гаррі Поттера. Він начебто звичайний хлопчак, живе у своїх злих родичів, нічого не знаючи про батьків та свою магічну силу. Коли Гаррі народився, членів його сім'ї повбивав лихий та жорстокий лорд Вольдеморт. Дитя після цього пекельного нападу залишилося живим. Може, хлопчина має надприродну силу? А щоб дізнатися про це, варто прочитати книгу чи подивитися фільм. Історію про Гаррі Поттера Джоан Кетлін Ролінг вигадала у 1990 році під час поїздки потягом із Манчестера до Лондона. Через кілька місяців після цього померла мати авторки, до того ж вона втратила роботу на пошті. Щоб якось змінити життя, Джоан переїздить до Португалії, де викладає англійську мову і потроху записує свою казкову історію. До речі, спочатку авторка задумала лише маленьке оповіданнячко, яке потім розрослося в грандіозний витвір із кількох частин.

Важливими подіями у житті письменниці стали одруження з португальським журналістом і народження у 1993 році доньки Джессіки. Та Дж.К.Ролінг усе ще переслідують неприємності: через деякий час вона розлучається з чоловіком і переїжджає до Единбурга, в дім сестри. Там, перебиваючись із хліба на воду, вона ростить дитину. І лише дякуючи гранту Шотландської ради у справах мистецтва письменниця завершує книгу "Гаррі Потер та філософський камінь".

Так розпочалася нова сторінка в житті Джоан Кетлін та її маленького героя. У червні 1997 року видавництво Bloomsbury Children's Book публікує у Британії цей твір, який швидко стає бестселером. У вересні 1998 року Scholastic Рress видає цю книгу у Сполучених Штатах під іншою назвою: "Гаррі Поттер та чарівний камінь". У США вона також користується шаленою популярністю.

Ще дві книги, "Гаррі Поттер та кімната таємниць" і "Гаррі Поттер та полонений Азкабану", вийшли у світ у червні та вересні 1999 року.

Торік Дж.К.Ролінг порадувала своїх читачів новою історією "Гаррі Поттер та вогняний келих". І знову – фурор та схвальні рецензії в газетах і журналах, натовпи у книжкових магазинах. У 2002 році письменниця планує завершити п'яту книгу про пригоди Поттера. Загалом чотири її книги вийшли у двохстах країнах, перекладені на сорок сім мов, а їхній наклад становить 110 млн. примірників! Врешті-решт на пригоди хлопця Гаррі звернули увагу кінематографісти. Цього року, як я вже казала, глядачі змогли подивитися кіноверсію улюбленої книги "Гаррі Поттер та чарівний камінь". Не буду заглиблюватись у численні перипетії, які відбувалися навколо фільму, розповім найцікавіше. Спочатку режисером стрічки був Стівен Спілберг, та через низку неузгоджень із Джоан Кетлін Ролінг він відмовився від цієї роботи. По-перше, відомий режисер хотів об'єднати у фільмі сюжети трьох новел письменниці. По-друге, у ролі Гаррі він бачив Хейлі Джоела Осмента. Усе це вкрай не задовольняло Джоан. Кінострічка, на її думку, повинна бути заснована на сюжеті однієї новели, а ролі грати лише англійці, до того ж, усе мало знаходитись під її особистим контролем. Уже під час роботи з режисером Крісом Коламбусом Джоан Кетлін Ролінг давала вказівки не тільки акторам щодо характерів їхніх героїв, але і поради декораторам. Мабуть, письменниця відчула, як то бути виконавчим продюсером, і, як кажуть, "увійшла в роль".

Надзвичайно цікавими є костюми акторів. Костюмер-дизайнер Джудіанна Маковскі відмовилася від наміру керуватися ілюстраціями до видання Scholastic Press, де Гаррі вбраний у джинси, реглан та червоний плащ, – на думку Джудіанни, такий одяг не є елегантним. Натомість герої неначе належать до якогось нереального часу: штанці для фехтування 19 століття, брижі єлизаветинських часів, дікенсовські плаття та чарівні мантії...

На питання: "Чи витримають діти 2,5 години (143 хвилини), протягом яких триває фільм?" Кріс Коламбус відповів, що ці хлопчаки та дівчата прочитали 700 сторінок твору, тож кінострічка їм "по зубах". До того ж, у фільмі повно чарівних несподіванок, які мають приємно вразити дитячу уяву. Уже за перший тиждень демонстрації стрічки на екранах кінотеатрів у Великій Британії касовий збір склав $22 млн., а в США і того більше – $100 млн.

Природно, думки критиків стосовно режисури, сценарію та акторської гри досить різні. Дехто зазначає величезний вплив авторки, різноманітність спецефектів та гарну роботу акторів. Інші, як Річард Корліс, вважають, що фільму бракує руху та бадьорості, як нині кажуть, драйву, того відчуття ширяння у просторі, яке виникає, коли читаєш текст Джоан Кетлін Ролінг. Критик каже, що фільм не є абсурдним, але все ж досить млявий. В Україні стрічка, як завжди, з'явиться із запізненням. А от про книгу "Гаррі Поттер та чарівний камінь" ми вирішили поцікавитися у вітчизняних видавців.

У Росії ситуація сьогодні така: на твори Джоан Кетлін Ролінг спостерігається досить високий попит, росіяни вже вважають Гаррі Поттера своїм національним героєм і пророкують йому місце в анналах історії, як Вінні-Пуху, Алісі з Країни Чудес, Карлсону, Попелюшці та Іванові-дурнику. В Україні ситуація поки що спокійна, але початок лихоманки вже спостерігається.

Деякі українські видавці ведуть переговори про публікацію творів англійської письменниці, але поки що утримуються від коментарів та просять не розголошувати їх імена. "Орфей" має у продажу дві книги Дж.К.Ролінг: "Гаррі Поттер та філософський камінь", "Гаррі Поттер та кімната таємниць", і вони добре розкуповуються. Поки що вітчизняні книговидавці можуть лише робити припущення щодо майбутньої популярності цих творів серед українських маленьких читачів і чекати на бум, який уже панує на Заході. Думаю, за місяць–два й наші діти будуть мріяти стати схожими на Гаррі Поттера, Рона та Герміван.

Вікторія Падалко

 
© агенство "Стандарт"