журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ТЕМА НОМЕРА

ТЕНДЕНЦІЇ

МАРКЕТИНГ

КРУПНИМ ПЛАНОМ

ПРОЕКТИ

IНФРАСТРУКТУРА: КНИГАРНІ

ЦІНИ

ВИСТАВКИ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №11, 2001

ТЕМА НОМЕРА

Реклама як основний двигун торгівлі

Ми вже давно звикли до реклами, яка переслідує нас у всьому нашому житті – з екранів телевізорів, по радіо, зі шпальт газет і журналів, із великих і не дуже щитів, через розповсюджувачів рекламних проспектів, у вигляді безкоштовної газети кожного тижня в нашій поштовій скриньці. Багатьох реклама нервує, багато хто просто не звертає на неї уваги і намагається уникати будь-якого контакту з нею і, звичайно ж, є така категорія споживачів, що розглядає рекламні повідомлення, набирається потрібної інформації. Саме на неї і розраховують рекламодавці.

Реклама – це, здебільшого, недешевий товар на сучасному ринку. Але без неї неможливо досягти поширення продукту серед широкого загалу споживачів. Що з цього приводу думають українські книговидавці, як вони розподіляють свої прибутки, ми поцікавилися у них самих (опитування проводилося в столиці). Серед респондентів були як молоді видавництва, що лише починають визначатися з своєю позицією щодо реклами, так і такі, що мають вже доволі великий досвід у цьому питанні.

"Істина"

Видавництву "Істина" 3 роки, за цей час вийшло близько 20 назв книг середнім накладом 5 тис. примірників, крім того, видається журнал "Вісник прокуратури", що виходить 6 разів на рік накладом по 10 тис. примірників кожний, який виділяється серед періодичних видань цієї галузі.

Надати інформацію погодилася заступник директора Тетяна Яковенко. На її погляд, щоб реклама давала найбільшу віддачу, щоб нею зацікавилося якомога більше спеціалістів саме того профілю, за яким працює видавництво, потрібно і рекламу надавати залежно від тематики. Наприклад, довідник "Нотаріус" рекламувався у газеті, що висвітлює питання нотаріату. Із виданням "Юридична практика" видавництво "Істина" уклало угоду про взаєморекламу, завдяки чому рекламодавці отримують максимальні знижки. Так само рекламу книги, присвяченої трудовому законодавству, було розміщено в газеті "Праця і зарплата", але це був разовий контракт, бо такі книги виходять нечасто, тому у партнерів немає постійної обопільної зацікавленості.

Відділ маркетингу розсилає прайси виданої літератури. Крім цього, з вузами діє зовсім інша форма співпраці: представник видавництва привозить на кафедри примірники видань для ознайомлення, після чого споживачі замовляють ту літературу, що сподобалася.

За словами пані Тетяни, у видавництва "Істина" вже був досвід реклами на радіо, в популярних газетах і журналах, але порахувавши і проаналізувавши згодом справжні вигоди з цього, керівництво зрозуміло, що немає сенсу для таких витрат коштів.

Так само, на думку заступника директора, видавництва взагалі не влаштовують і зовнішні види реклами. Неможливо на статичній картинці подати все те, що може бути сказано про кожну книгу окремо. "Це не цигарки, щоб давати на них зовнішню рекламу у вигляді стендів та щитів", – вважає Тетяна Яковенко.

"КІмо"

Підприємство "Кімо" працює на ринку України з 1992 року, але на початку діяльності це була книготорговельна організація, що продавала книги московських видавництв. У 1996 році цю посередницьку ланку в досить цікавому і почесному процесі видання книг перетворили на видавництво. За період існування "Кімо" було видано 57 найменувань книг, які розраховано на відвідувачів дитячих садків, учнів шкіл, абітурієнтів та студентів, а також методичні видання для викладачів, завучів та директорів шкіл. Наклади книг сягають 5-10 тис., а зошити для молодшої та середньої школи видавалися і 70-тисячними накладами. Всі книги і зошити йдуть у ногу з новими програмами. Не так давно "Кімо" об'єднало свої зусилля з видавництвом "Рута", і тепер багато книжок видається обопільними зусиллями.

Із початком праці на ринку книговидання "Кімо", за словами директора Олени Морозової, брало участь у багатьох книжкових виставках-ярмарках, що дало йому змогу знайти партнерів. Гідна репрезентація своїх книжок залишається незмінною впродовж всього часу існування і стала традицією "Кімо".

У відділі реалізації видавництва працює лише троє фахівців, і зараз іде мова про пошук людини, яка б шляхом телефонної реклами відшукувала нових покупців. Поки що цю ініціативу гальмує відсутність потрібних коштів. Зараз же підприємство досить плідно співпрацює з дистриб'юторами, які розповсюджують інформацію про його книги в школах і дитсадках. Так само налагоджено зв'язки в усіх областях України з методистами інститутів підвищення кваліфікації, хоча, за словами пані Олени, установити ці стосунки було досить складно.

Декілька видань вийшло з рекламою розчинного шоколадного напою "Несквік", що могло б принести додаткові прибутки, проте угоду між рекламодавцем і видавництвом було укладено московськими партнерами видавництва "Кімо". Зараз директор працює над питанням прямого знаходження таких рекламодавців, але це досить складно, до того ж, Міністерство освіти встановило обмежений перелік товарів, реклама яких може бути надрукована в дитячих книгах та підручниках.

"КНЕУ"

На думку директора Світлани Нестеренко, найбільш ефективною саме для видавців є пряма реклама, тобто розсилання пропозицій за конкретними адресами як вже відомих, так і ймовірних споживачів. У "КНЕУ" вже склалася доволі проста і ефективна схема такого розповсюдження інформації про себе: щотижня відправляються міні-прайси з новинками по e-mail адресам, щомісяця – листи-прайси звичайною поштою, а раз на півроку – грунтовні каталоги, які містять вичерпні дані про роботу видавництва з анотаціями до всіх книг.

Що стосується реклами у друкованих ЗМІ, Світлана Нестеренко вважає її нездатною відповісти всім вимогам видавця-рекламодавця, адже "КНЕУ" майже завжди орієнтується на книготорговельні організації, бібліотеки та вузи. Здебільшого, якщо його реклама і проходить у газетах і журналах, то ці періодичні видання є регіональними продавцями книг "КНЕУ". Наприклад, якщо журнал виходить у м. Суми і в ньому зазначено дві адреси для придбання книг – самого видавництва і цього сумського журналу, покупцю, звичайно ж, зручніше і дешевше придбати книгу в своєму місті. Крім такої очевидної переваги для покупців, ця реклама є не дуже дорогою. Таким чином, ефективна для видавництва реклама може бути лише у фахових ЗМІ.

Завдяки всеукраїнським виставкам-ярмаркам вдається зробити не так вже й багато, як вважають інші видавці. На думку директора "КНЕУ", такі заходи надають можливість візуально представити свої книги широкому загалу, тобто покупці зможуть не лише прочитати стислу анотацію, а ще й погортати сторінки нових видань, побачити якість паперу і друку тощо. Зрештою, на таких виставках коригується орієнтування на книготорговельні організації, які потім продають книги окремим споживачам.

У самому видавництві є великий стенд книг, що вийшли в світ, які може переглянути будь-хто. Це також своєрідна реклама. Тим більше, що в кожній книзі, як і в усіх книгах інших видавництв, зазначається адреса "КНЕУ", за якою можна ознайомитися з книгами на стендах.

У своїх виданнях "КНЕУ" не подає чужої реклами, адже його головна мета – не отримання найбільших прибутків і вигід, а забезпечення студентів Київського національного економічного університету власною професійною літературою, підтримка авторитету свого вузу.

Завдяки такій політиці керівництва видавництва "КНЕУ", напрацьованим за роки зв'язкам і знаходженню нових партнерів і покупців щоденно відділ збуту має досить замовлень, щоб працювати не покладаючи рук.

"Лелека"

Видавництво "Лелека" виділилося з видавництва "Гроно", яке працює на ринку книговидання вже давно. Самому ж видавництву "Лелека" виповнюється лише 2,5 роки. За цей досить невеликий термін праці вже випущено близько 100 назв книг 5-15-тисячними накладами, здебільшого це книги для дітей дошкільного і шкільного віку.

Директор "Лелеки" Людмила Бартецька одразу повідомила, що в їх видавництві основна увага і найбільше коштів спрямовані на якість книги, відшукуються сучасні автори книг-читанок для малят, а найкращими авторами підручників є досвідчені фахівці-психологи, що працюють у дитячих садках і школах.

Оскільки колектив видавництва досить маленький, директор так само, як і всі члени команди, відшуковує нових покупців, взагалі ж більшість зв'язків вже напрацьована за багато років попередньої праці; крім того, насправді залишається дуже мало часу займатися рекламою. "Лелека" бере участь у виставках-ярмарках, намагається просунутися, знайти нових покупців і таким чином. На думку пані Людмили, добре було б рекламувати книжки під час дитячих теле- та радіопрограм, але поки що підприємство кожну копійку вкладає в підтримку якості дитячої книги.

Що стосується безкоштовної реклами, то видавництво намагається уникати цього. За словами Людмили Бартецької, здебільшого відомості з видань такого спрямування використовуються дистриб'юторами різних фірм, які телефонують і надсилають інформацію про найрізноманітніші продукти, починаючи від канцелярських товарів і закінчуючи стільцями і взагалі меблями, що дуже відволікає від роботи і заважає робити свою справу. А от до таких довідників, як "Усе про книговидання", що орієнтується саме на зацікавленого споживача, "Лелека" подає інформацію про себе, розуміючи, що через цей канал знайде багато нових клієнтів.

На жаль, в Україні ще недостатньо розвинена така структурна одиниця, як рекламний відділ у видавництвах. Більшість керівників такого роду підприємств змушені економити кошти і обирати: або буде вища якість книги, високопрофесійно відредагований текст і привабливий зовнішній вигляд, або ці ж кошти будуть витрачені на рекламу. Різні видавництва обирають різні шляхи і, на превеликий жаль, лише деякі з них можуть дозволити собі і перше, і друге.

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"