журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ПОДІЯ

ТЕМА НОМЕРА

ЗАКОНОДАВСТВО

ПРОЕКТИ

ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

МЕНЕДЖМЕНТ У ВИДАВНИЦТВI

ОГЛЯД РИНКУ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №10, 2001

ОГЛЯД РИНКУ

Навчальна література, або Скільки коштує шкільна програма?

Чи дешево сьогоднІ ЗІБРАТИСЯ до школи?

Осінню жовкне листя на деревах і йде дощ. А ще це пора, коли люди у віці від 6 до 17 років йдуть до школи. На цьому багато хто намагається заробити. Якщо для продавців парфум чи іграшок час для взяття "великого куша" настає напередодні Нового року та 8 Березня, то для книготорговців такий період припадає на кінець серпня – початок вересня. Цю нагоду прагне використати більшість продавців. На київському книжковому ринку "Петрівка" у вересні навіть ті ятки, на яких ніколи не було жодного примірника навчальної літератури, хоча б декілька книг, а виставили на продаж.

У більшості випадків створюється враження, що книготорговці поставили собі за мету всіма засобами

отримати надзвичайні виторги. Так, на одній ятці на деяких книгах (випуску 1997-1998 років) стоять печатки шкільних бібліотек. Яким чином бібліотечні книги потрапили у продаж і чому вони коштують стільки ж, як і нові (підручник середнього обсягу коштує приблизно 10 гривень), пояснити продавець не спромігся. Відповідь його була лаконічна і проста: "Якщо її там поставили, то нехай там і стоїть".

Багато хто з підприємців пропонує книги, що були видані ще за радянських часів. Своєю чергою, багато хто з батьків, що вирішили придбати своїй дитині підручники "аби дешевше, щоб лише були", купуються на таку наживку (книги в поганому стані або видані до 80-х років мають ціну близько 5 гривень, хоча взимку чи навесні їх можна придбати за 2-3 гривні). Звичайно, якщо це підручник з геометрії Погорєлова О.В., то перейматися не потрібно – він незмінний уже декілька десятиліть і зараз лише перевидається, бо визнаний найкращим посібником із цього предмету. Що ж стосується, наприклад, історії України, починаючи від Київської Русі і аж до ХХ століття, то учні в таких книгах можуть знайти пояснення, що різко відрізняються від тих, які їм будуть викладати протягом учбового року в школі. Коли я запитала у досить багато вдягненої мами, чому вона купує підручник з української літератури видання 1985 року, вона відповіла лише, що не бачить ніякої різниці, і що краще зекономити, адже ціна його в два рази менша. Хочеться зазначити, що насправді різниця – велика, адже до старих підручників включено лише твори за старою програмою, які тим чи іншим чином пов'язані з нашим комуністичним минулим; а багатьох творів класики світової літератури, наприклад, лірики Павла Тичини, там не знайти навіть зі свічкою. І взагалі, програми більшості предметів загальноосвітньої школи суттєво доповнені саме останніми роками, тому немає гарантії, що учневі підійде підручник навіть видання 1993-1995 років. На жаль, багато хто протягом серпня-вересня вже заробив чималенький прибуток на тих, кому зрештою доведеться купувати нові підручники. До речі, старі книги можна знайти в кожній шкільній бібліотеці – адже вони залишилися в достатній кількості з тих часів, коли підручниками учнів ще забезпечувала держава.

На ринку "Петрівка" 30 вересня вразило також те, що з'явилося багато новинок – книг видання 2001 року, на яких є рекомендація використовувати їх у школі в 2001-2002 учбовому році, які розроблено і написано саме для цієї навчальної програми. В останніх числах серпня таких книг не було, а якщо і були, то знайти їх становило досить велику проблему. Досвідчені покупці не купували тоді книги, бо знали, що деякі підприємці намагаються спочатку позбутися товару, що "залежався" з попереднього року, і лише після того виставляють нові надходження. Справді, хто ж купить підручник за програмою 1999 чи 2000 року, якщо вже є новий, із доповненнями і виправленнями? Хоча це і нечесно, більшість книготорговців цим не переймається.

Пропонуємо вашій увазі список підручників, що найбільш поширені на ринку "Петрівка" станом на 30 вересня. Якщо порівняти його з відповідним переліком, який з'явився в попередньому числі журналу "Книжковий огляд", то можна простежити тенденцію до поступового зниження ціни, побачити появу нових назв і надходження підручників із досить незвичних дисциплін як для початкової школи, так і для старших класів.

 
© агенство "Стандарт"