журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ПОДІЯ

ТЕМА НОМЕРА

ЗАКОНОДАВСТВО

ПРОЕКТИ

ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

МЕНЕДЖМЕНТ У ВИДАВНИЦТВI

ОГЛЯД РИНКУ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №10, 2001

МЕНЕДЖМЕНТ У ВИДАВНИЦТВI

Головне, щоб працівник був відповідальним

Як відомо, будь-яке видавництво – це колектив, члени якого створюють книги. Ми зустрілися з директорами декількох підприємств, що займаються видавничою діяльність, щоб зрозуміти, яким чином підбираються працівники для різних відділів.

Під час спілкування виявилося, що всі видавництва – молоді і не старші незалежної України, а процес формування колективу тісно пов'язаний із визначенням статусу самого видавництва, його орієнтуванням на ринку книгодрукування.

Хоча питання, що ставилися директорам видавництв, стосувалися всіх основних працівників колективу (тих, на чиїх плечах, власне, і тримається видавнича робота), особлива увага приділялася роботі відділів збуту. Як виявилося, переважна більшість вітчизняних виробників книжкової продукції не вважає за потрібне уважно ставитися до роботи з покупцями. Звичайно ж, підводяться підсумки, друкуються графіки і нібито, як то кажуть, "усе як у людей". Але ніде немає таких розвинених відділів збуту, як у країнах Заходу, де менеджери – чи не найважливіші працівники видавництв.

"КальварІЯ" (м. ЛьвІв)

Львівське підприємство "Кальварія" працює як видавництво з 1995 року; а до цього, з 1991 року, коли воно, власне, і було зареєстровано, його діяльність пройшла багато етапів розвитку, починаючи від надання звичайних поліграфічних послуг. Цікавою є історія "імені" цього підприємства: за словами директора, Анетти Антоненко, у ніч перед реєстрацією згадали, що потрібно обрати назву. Відкрили першу книгу про Львів, що потрапила тоді до рук, і знайшли перше-ліпше слово, що сподобалося (у Львові є місцевість, яка так зветься). Вже потім з'ясувалося, що так називають шлях Ісуса Христа на Голгофу.

Орієнтування у "Кальварії" – на літературу сучасну, художню і лише україномовну. Російською мовою це видавництво не видає книг принципово. Були в його історії і потужні серії з політології та соціології. До кінця 2001 року готується до друку 5-томник творів Донцова.

Загалом щорічно видається близько 40 назв книг накладами 2-3 тис. примірників. Мета видавництва, як повідомила Анетта Антоненко, – не величезні тиражі, а саме якомога більше назв книг. Це робиться для того, щоб зрозуміти, що саме потрібно сьогодні читачеві сучасної української літератури. Всім відомо, що видання поезії є збитковим, але "Кальварія" все одно друкує такі книги, щоб потім, у кінці форумного року, підбити підсумки, відстежити тенденції. Взагалі директор видавництва зі своєю командою намагатимуться до наступного року збільшити наклади до 10 тис. примірників, звичайно ж, тих книг, видання яких найбільш економічно вигідно.

Раніше, на початку своєї праці на українському ринку книговидання, "Кальварія" шукала авторів, запрошувала до співпраці. На шляху розвитку в неї збільшувалися кількість виданих книг, коло друзів, знайомих (спочатку – 5-6 нових авторів на рік). Зараз проблеми пошуку талановитих людей немає – ринок вже досить насичений якісними рукописами. Тому, на превеликий жаль, колектив видавництва сьогодні твори нових авторів, а подекуди і старих, не обіцяє розглянути до кінця цього року. Просто прочитати! Але багато письменників на такі умови погоджуються і чекають своєї черги.

Колектив "Кальварії" збирався досить незвичним шляхом. Річ у тому, що головний редактор цього видавництва, Петро Мацкевич, якого на цьогорічному львівському Форумі було визнано кращим головним редактором України, ще п'ять років тому був доцентом фізичного факультету (кафедра "Теоретична фізика") Львівського університету. Але робота у видавництві потребувала багато часу, і він вирішив займатися лише нею. Директор видавництва теж має технічну освіту, закінчила факультет прикладної математики Львівської політехніки. Завдяки такому складу керівництва і на інші ключові посади обираються працівники з технічною освітою, які можуть давати реальну оцінку економічної і практичної сторін справи. Наприклад, завідуючого відділом збуту Юрія Сокирку головний редактор привів у підприємство як свого студента. І хоча молодий чоловік також спеціалізувався у галузі фізики, зараз він з успіхом працює над збутом книжок. І взагалі, всі працівники "Кальварії" – досить молоді люди (25-30 років), прийшли сюди на роботу ще студентами, разом вчилися не робити помилок. Всі знають вади, недоліки, переваги один одного. Тому, за словами Анетти Антоненко, потрапити до усталеного колективу "Кальварії" дуже важко, майже неможливо.

Якби дійсно довелося приймати на роботу нових працівників, то основними критеріями були б високорозвинене почуття відповідальності і працьовитість. Всього іншого можна навчити, а от цих рис людина не позичить ні в кого. Якщо, наприклад, у відділі збуту, як то кажуть, година пік, роботи дуже багато і вкластися у звичайний робочий день не вдається, то сумлінний працівник не має права встати і піти о шостій вечора додому, адже видання книг – не просто робота, а спільна справа, до якої треба дуже уважно ставитися. Можливо, працювати понаднормово, але видати якісні книги і знайти для них покупця.

"Консультант" (м. КиЇв)

З "Книжковим оглядом" погодився поспілкуватися заступник редактора Георгій Симакович. Підприємство в його теперішньому статусі працює на ринку України близько 2 років, за цей час випущено декілька назв довідників (накладами близько 30 тис. примірників), що служать допоміжними посібниками для людей, які займаються банківською, податковою діяльністю, і тих, хто цікавиться цими питаннями. Крім того, "Консультант" випускає ще й газету російською мовою "Налоговый, банковский, таможенный Консультант".

Для зручності існує два окремих малих підприємства, які роблять одну й ту ж справу: редакція і видавництво (виконує поліграфічні роботи).

Підприємство спеціалізується на досить специфічній літературі, яка потрібна не просто пересічним громадянам, а здебільшого приватним підприємствам, спеціалістам у вузьких галузях, яким потрібні консультації з тих чи інших питань. Тому розповсюджується газета через служби кур'єрської доставки, такі, як "САММІТ" (що самі знаходять передплатників і покупців). Податкова інспекція також зацікавлена в поширенні такого роду довідкової літератури і періодично надає ексклюзивну інформацію, свої тлумачення багатьох питань, а потім, звичайно ж, радить всім, хто звертається до неї, знаходити відповіді на їхні питання в цих виданнях.

Взагалі робота відділу збуту поставлена виходячи з того, що люди, які цікавляться літературою такого напрямку, відшукають потрібне видавництво; крім того, необхідно проводити невелику рекламну компанію в регіонах (наприклад, уже є досвід співпраці з радіо). Основним же завданням підприємства Георгій Симакович вважає випуск якісної літератури, яку споживач знайде сам.

"ЛІбра" (м. КиЇв)

Видавництво "Лібра" спеціалізується на економічній літературі, також у його доробку є підручники з екології та філософії.

У 2000 році підприємство видало 9 назв книг загальними накладами близько 4 тис. примірників, проте видання "Лібри" звичайно мають великий обсяг. Так, якщо книга форматом 204х280 мм налічує 840 сторінок, то за кошти, що були витрачені на її видання, можна надрукувати 20 назв книг по 100-200 сторінок. За словами директора "Лібри" Софії Гемборовської, видавництво має обов'язки перед авторами книг і перед читачами, тому і надалі буде видавати тільки якісні та корисні книги, а не такі, що потребують доповнення.

У цьому році "Лібра" почала випускати ще й відомчий журнал "Пожежна безпека". Це повноколірне видання великого формату на 72 сторінках; вийшло вже 6 номерів накладами 25 тис. примірників. Така діяльність вимагає досить великих капіталовкладень, саме тому, мабуть, у видавництва скоротилось видання власне книжкової продукції.

Сьогодні у видавництві постійно працює 8 чоловік, але насправді такого роду підприємству потрібно 15-18 працівників (редакторів, коректорів, яких видавництво не має змоги тримати на постійній ставці і наймає лише на контрактовій основі у період, коли є робота за їх фахом).

Основною вимогою до працівників є професіоналізм. За словами Софії Гемборовської, якщо її колектив не мав би навичок роботи, потрібно було б не 8 фахівців, а 28. Сама директор здобула поліграфічну освіту і не бачить себе в іншому амплуа, як тільки бути видавцем, робити книги, що допомагають людям в їх роботі. Головними якостями нового працівника повинні бути відповідна освіта і практика, людський фактор – це лише вміння увійти в колектив, що не становить занадто великої проблеми, адже більшість людей є досить комунікативними й легко можуть налагодити відносини на роботі.

Бухгалтер "Лібри" має великий стаж не за цією спеціальністю, але перекваліфікувалася на такий фах і продуктивно працює.

У видавництві є два менеджери, які займаються збутом книг. На початку роботи підприємства (працює з 1994 року) знайти покупців було досить важко. Але після налагодження зв'язків із бібліотеками вищих учбових закладів та появи перших постійних клієнтів працювати стало легше. Щопівроку підводяться підсумки, визначається кількість нових організацій, що з'явилися завдяки наполегливій роботі менеджерів, а можливо, є такі, які знайшли видавництво самі. Всі ці дані беруться до уваги, ретельно розглядаються і враховуються у подальшій роботі відділу збуту.

"СІ" (м. КиЇв)

Видавництво "СІ" працює на ринку України з 1993 року і у листопаді буде святкувати своє восьмиріччя. Воно спеціалізується на книгах для дітей. Першим доробком колективу підприємства була серія книг із 14 назв, виготовлених на картоні, видана різними мовами (українською, російською, литовською тощо); наступною працею, що готувалася близько 9 місяців, була серія робіт Ігора Січовика ("Весела школа", "Математичні ігри", "Таємниця десяти невідомих" та ін.). Останнім за часом виданням "СІ" є "Абетка" українською мовою для найменших, великого формату (35х40 см), на італійському картоні, з чудовими ілюстраціями. Зараз колектив підприємства вже майже підготував цікаву комп'ютерну казку, яка допоможе малюкам познайомитися з сучасною комп'ютерною технікою, основними програмами, оформити привітання-листівку, зайти в Інтернет. Автор цього проекту 6 років працює з дітьми і знає, як зробити це своєрідне видання найкращим для сприймання малюками, але, на превеликий жаль, зараз у підприємства немає коштів на таку книгу. Воно шукає спонсорів, і дуже шкода, якщо цей потрібний українській малечі продукт так і не вийде у світ. Сьогодні багато відповідальних чиновників звертають увагу пересічних громадян на те, що потрібно вкладати кошти в дітей і молодь, у наше майбутнє, але справжньої підтримки, хоча б на прикладі такого видання, яке підготувало видавництво "СІ", насправді немає.

Зараз на ставці у "СІ" утримуються всього 4 особи, хоча починало видавництво з великого штату. Згодом стало зрозуміло, що часом для більшості співробітників майже немає роботи, тому довелося "скоротитися" до такого невеликого колективу, щоб видання книг було рентабельним. Постійними працівниками є директор, бухгалтер, головний редактор і технічний редактор; редактори, верстальники, художники, людина, що займається скануванням, водій працюють за контрактом лише тоді, коли вони потрібні. До такого невеликого колективу входять два засновники: директор Світлана Серебренікова-Міготіна і бухгалтер Ірина Куриленко, перші літери їх імен і дали назву видавництву.

Головними критеріями при підборі працівників директор вважає їх освіту і практику. Так, головний редактор працює в галузі понад 30 років, технічний редактор має поліграфічну освіту. А директор видавництва є кандидатом філософських наук кафедри естетики Київського університету ім. Тараса Шевченка, і саме ця наука допомагає їй зрозуміти, що потрібно споживачу, з ким спілкуватися для збуту продукції – адже тематика кандидатської дисертації була пов'язана з гідністю людини. Хто ж, як не директор із таким фахом, зможе налагодити добрі стосунки з партнерами, оптовими покупцями, колегами?

Маленький колектив "СІ" плідно співпрацює з книжковим ринком "Петрівка" і магазинами, виставляє свою продукцію на всіх виставках, працює за обміном з іншими видавництвами. Коротше кажучи, намагається знайти якомога більше людей, що будуть зацікавлені в купівлі його видань.

Підготувала Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"