журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ПОДІЯ

ТЕМА НОМЕРА

ЗАКОНОДАВСТВО

ПРОЕКТИ

ВИДАВНИЧА ХРОНIКА

МЕНЕДЖМЕНТ У ВИДАВНИЦТВI

ОГЛЯД РИНКУ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №10, 2001

ТЕМА НОМЕРА

Книжковий ярмарок як маркетинговий інструмент

Книжковий ярмарок на тлі сучасного книговидання – деякою мірою "яркая заплата на ветхом рубище певца": строкаті стенди, море збуджених облич, жвава торгівля, атмосфера свята, метушня заклопотаних бізнесменів, натхненні заклики десятків презентацій, високочолі аналітики на "круглих столах", які безапеляційно вирішують усі проблеми… Тисячі обкладинок мерехтять в очах – все це створює стійке враження динамічного розвитку і процвітання галузі.

Для видавництва ярмарок – серйозне випробування, "вихід в люди": необхідно вирізнитися з яскравої маси, чимось привернути увагу і вразити – рекламою, якістю, цінами, нестандартною продукцією, коротше кажучи, не пасти задніх. Ярмарок допомагає скласти загальне уявлення про ринок, вловити тенденції моди, прогнозувати попит, зрозуміти, що справді потрібно, чого бракує, а чого ще не було, пильно придивитись до конкурентів і оцінити їхні можливості.

Київські серпневі книжкові ярмарки, мабуть, через ринок "Петрівка", не користуються такою популярністю серед відвідувачів, як львівський чи одеський. Львівський Форум наразі є найбільшим і найпрестижнішим з-поміж усіх. Львів'яни ще з липня відкладають гроші на вересневий Форум, тому після його проведення у міських книгарнях на 2-3 тижні різко падає виторг. Львівський ярмарок також вирізняється потужним напливом книголюбів та масштабами роздрібної торгівлі: за день книжники вторговували від 2 до 15 тис. гривень; інші ярмарки ("Книжковий сад" у Києві, "Світ книги" у Харкові, "Кримська весна" в Сімферополі) проводяться переважно для професіоналів, людей, задіяних у книговидавничій сфері, тому там буває значно менше звичайних відвідувачів. Лише одеська "Зелена хвиля" може змагатися з Форумом за кількістю відвідувачів та учасників та активністю торгівлі. Найменше україномовних видань представлено на харківському ярмарку, в якому беруть участь багато російських видавництв. Тільки на львівському Форумі українських книжок таки більше, ніж російських, і майже немає російських видавництв.

До речі, під час минулорічного московського ярмарку проводилася конференція "Книга для соотечественников в странах СНГ", де було оприлюднено дані досліджень Російської книжкової палати: книжковий ринок в Україні на 93% заповнений продукцією російських видавництв, приблизно та сама ситуація – в Естонії та колишніх республіках Середньої Азії, і при цьому "спрос на русскую книгу далеко не удовлетворен". Висловлювались різні ідеї та пропозиції щодо задоволення отого попиту, тобто, в ідеалі, сусіди прагнуть довести цю цифру до 100%.

Деякі видавництва, як "Фоліо" та "Либідь", надсилають свою продукцію або навіть беруть участь у міжнародних книжкових виставках-ярмарках, активно "пробивають" цей напрямок. Цікавість до української книги за кордоном є, особливо в Канаді та інших країнах із численною українською діаспорою, але експорт наших видань практично знаходиться на нулі.

Крім книжкових виставок слід згадати також про ярмарок, що спеціалізується на поліграфічній продукції – "Паперовий бум" у Києві.

Ми попросили працівників видавництв "Аверс", "Наукова думка", "Світ" поділитися своїми враженнями та міркуваннями щодо книжкових ярмарків загалом і львівського Форуму зокрема.

У львівському видавництві "Аверс" із нами розмовляли його директор Галина Гнидюк і головний редактор Олена Волосевич.

"КО": Розкажіть, будь ласка, про переваги і недоліки книжкового ярмарку з погляду книговидавця.

Пані Галина: Гадаю, актуально буде проаналізувати організацію книжкового ярмарку на прикладі цьогорічного львівського Форуму, який газета "Поступ" влучно назвала "базаром-вокзалом". І справді, натовп відвідувачів перетворив ярмарок на "horror show", за висловом Берджеса. Я вважаю, що потрібно взагалі розділити роздрібну торгівлю і власне Форум видавців, тоді кожен отримає те, за чим прийшов. Наприклад, наше видавництво бере участь у Форумі насамперед задля налагодження ділових контактів і укладення угод із партнерами, інші приїжджають з товаром, щоб його продати, і ми заважаємо одне одному. Відвідувачі, за стереотипом, вважають, що на Форумі книжки обов'язково мусять бути дешевші, ніж у львівських книгарнях, але це не завжди так – не всі знижують ціни. Хоча, наприклад, у книгарні "Аверсу" – "Скарбниці" – книжки продаються за цінами виробника, і за тими ж цінами вони продавались з ятки на Форумі. Крім того, через те, що львівський Форум проводиться у вересні, важко сказати, що це – форум видавців чи ярмарок підручників? Що ж до його переваг, то це, звичайно, масштабність і популярність.

Пані Олена: Значення Форуму для мене дещо інше: у той час, коли директор видавництва спілкується з партнерами, я біля нашого стенда безпосередньо спостерігаю за читачами, слухаю їхні розмови, оцінки та міркування. Тобто Форум – це джерело ідей, випробувальний полігон наших новинок. За реакцією читачів на Форумі можна більш-менш точно спрогнозувати просування книжки на ринку.

Свої оцінки та міркування щодо львівського Форуму висловила також заступник директора видавництва "Наукова думка" Віра Симонова.

"КО": Віро Миколаївно, які ваші враження від цьогорічного Форуму, чи були якісь зміни порівняно з минулим роком?

Пані Віра: Насамперед, Форум, як завжди, був справжнім святом книги. Для видавця це – чудова нагода для реклами і маркетингу, спілкування з колегами та партнерами і, звичайно, з читачами. Біля стенда "Наукової думки" завжди знаходиться дуже багато людей, цікаво і корисно почути їх ставлення, їх думки, безпосередньо побачити результати своєї праці. Але щодо організаційної точності і ефективності, порівняно з минулим роком, Форум все ж змінився в гіршу сторону, було досить багато незручностей. Наприклад, перший день його проведення був призначений для роботи з партнерами, з гуртовими покупцями – це, власне, головне, заради чого більшість видавництв, і "Наукова думка" також, беруть участь у Форумі. Але насправді більшість відвідувачів становили читачі, які прийшли, щоб купити кілька книжок, і це створювало подвійне навантаження на працівників видавництв, які наприкінці дня були виснажені до краю. Крім того, існували великі складності з розвантаженням машин видавництв і таке інше. Проте взагалі ми дуже задоволені Форумом, цей захід відбувається якраз у вдалий час для продажу наукової та навчальної літератури. Цього року ми презентували 5-томне видання "Історії української культури", перший том якого отримав грамоту переможця рейтингового опитування і став книгою року.

Від львівського видавництва "Світ" на інтерв'ю погодилась Діана Корпин, заввідділу реклами та зв'язків з громадськістю.

"КО": Діано Степанівно, який напрям діяльності є пріоритетним на книжкових ярмарках – презентація видавництва читачам чи налагодження ділових контактів?

Пані Діана: Мабуть, для нас, все-таки, друге, тому що з читачами ми спілкуємось на сторінках власної спеціалізованої газети "Книжковий світ", крім того, читачі, принаймні львівські, добре знають наше видавництво, нещодавно ми святкували 55-річний ювілей "Світу". А успіх великою мірою залежить від партнерства. Наприклад, на львівському Форумі ми встановили зв'язки з "Харківкнигою" та Російським інститутом українознавства, сподіваюсь, що наше співробітництво буде плідним.

"КО": Ви задоволені цьогорічним львівським Форумом?

Пані Діана: Дуже задоволена – ми продали значну кількість книжок, і виставка була справді цікавою і різноплановою. От тільки організація не зовсім продумана. Насамперед, звичайно, щодо надмірної кількості відвідувачів: в абстрактному розумінні любові до книги це має тішити, але реально така жахлива тіснява й штовханина дуже шкодять нормальному функціонуванню виставки. Наступного разу слід або перенести Форум в інше приміщення, або, принаймні, продовжити його на кілька днів. Наприклад, на дитячому святі "телепузиків" багато дітей були прикро вражені, а деякі й плакали, злякавшись натовпу. Щодо асортименту, то зовсім мало було української наукової літератури, зокрема, дуже бідно представлені психологія, економіка, філософія. Взагалі в Україні відчутний брак вузькоспеціалізованих наукових видань.

Наші книжки виграли дві номінації на Форумі в конкурсі на кращу книгу, але багато людей дивувалися, що наш альбом "Вулицями старого Львова", який високо оцінили в Києві і значну частину накладу якого вже реалізовано, не був у Львові відзначений. Кілька журналістів навіть запитували нас, чому так сталося. Що ж, результат конкурсу завжди важко передбачити, бо природно, що смаки й оцінки є суб'єктивними.

Власна інформація

 
© агенство "Стандарт"