журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ХРОНОГРАФ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №6, 2001

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

Як збільшити товарообіг у книгарні під час літнього сезону

Кожен директор книжкового магазину напередодні літа починає шукати шляхи пожвавлення торгівлі у період прогнозованого спаду активності покупців. Хтось здійснює переорієнтацію книжкового асортименту, хтось пропонує покупцям більш зручні умови, ще хтось робить ставку на канцелярські та подарункові товари.
Кореспонденти “Книжкового огляду” зустрілися з директорами найголовніших книгарень Києва, Львова та Сімферополя, які пропонують свої відповіді на питання, винесене в назву.

"Знання", "Книга" (Дарниця)

З наближенням літа в книгарнях значно зменшується кількість покупців, а цього року такий своєрідний застій почався ще в травні, через занадто довгі весняні святкування Першотравня та Дня Перемоги. Взагалі ж найгіршим місяцем для книготоргівлі вважається липень.

Вже в березні, щойно на вулиці з'являється весняне сонце, директори активно починають закуповувати літературу з присадибного господарства – різного роду брошури, календарі, порадники (всі вони розраховані не на науковців). Через деякий час з'являються покупці картографічної літератури, путівників. Найбільшою популярністю користуються карти та картосхеми міст Криму, заповідників, міст України з старовинними замками, славетною історією військових дій: Києва, Львова, Полтави, Чернігова тощо. Тут же купують фотолистівки Києва, великі альбоми з малюнками міських вулиць, цікавляться краєзнавчою науково-популярною літературою. Зростає попит на відеоальманахи.

Влітку випускники шкіл купують екзаменаційні білети і короткі відповіді на них, згодом вони ж купують відповіді для абітурієнтів, а потім – у випадку щасливого вступу до вузу – рідні символічно дарують їм книги по майбутній спеціальності. Так само й на останній дзвоник всім школярам, а не лише випускникам, дарують художню літературу як символ навчання. В останній місяць літа знову виникає потреба придбати підручник, що загубився під час попереднього навчального року. У книгарнях Києва намагаються заохотити покупців і ціни на закуплені минулого року підручники залишають такі ж самі, які були, тоді як видавництва новий тираж оцінили вже у вищу суму в зв'язку з інфляцією.

Дуже часто школярам, що йдуть на літні канікули, задають домашнє читання – світову й українську класику. Тому на таку літературу в останніх числах травня виникає маленький вибух попиту.

Сучасну книгарню важко уявити без канцелярських товарів, які дуже виручають у період літнього спаду ажіотажу. У червні випускникам дитсадків дарують ранці, пенали, набори ручок і фломастерів, папки і глобуси. Коли покупка відбувається в книжковому магазині, то звичайно купується і книга для майбутнього школярика, а для найменших – книжечки для розфарбовування, збірники дитячих віршів-загадок, абетки, книги для вивчення цифр тощо. Для багатших покупців у відділі дитячої книги адміністрація великих магазинів звичайно розташовує розкладку з дитячими відеофільмами, аудіокасетами та курсами різних предметів, зокрема іноземних мов, для дітей на CD-ROM. Таку продукцію пропонує фірма "Джерела М" й інші.

Так само кожна книгарня намагається створити для своїх відвідувачів зручні умови; покупцям пропонуються безкоштовні пакети для книг, менші й більші. Щоправда, у зв'язку з настанням літа потреба в таких послугах зменшується, бо покупців стає менше; але восени, коли влаштовується шкільний ярмарок, міцний пакет для перенесення цілого комплекту підручників не буде зайвим.

Директор кожного магазину, залежно від розташування свого закладу, намагається заохочувати покупців. Наприклад, у магазині "Знання", що на вул. Хрещатик, 44, проводяться цікаві літературні зустрічі з відомими людьми. Так само директор, Світлана Вархолова, в усіх інтерв'ю розповідає про свою книгарню і взагалі про стан книговидання і книготоргівлі. Оскільки магазин великий і знаходиться в центрі міста, на його полицях є понад 15000 назв книг, які розташовано за тематикою (художня література; література суспільно-економічного характеру; навчальна, довідникова література тощо), що дуже зручно при пошуках потрібної книги. Зрештою, в кожному книжковому магазині, на думку всіх директорів, повинні працювати фахові продавці, які люблять книгу, які завжди знайдуть потрібну вам книгу, якщо не за назвою, то за розділом, або навіть за темою в змісті. Світлана Вархолова сама шукає навіть найменші видавництва, запрошує їх до співпраці, пропонує виставляти в магазині всі їх книги. Наприклад, останнім часом постійним є попит на книги Оксани Забужко, що видані київським видавництвом "Факт", і магазин "Знання" завжди має їх в асортименті. Директор намагається співпрацювати як з великими видавництвами, такими, як "Фоліо", "Наукова думка", "Основи", "Генеза", так і з малими, які ще непевно стоять на ногах, з найвіддаленіших регіонів України, а також із видавництвами, що видали лише одну цікаву книгу, але яка дуже добре купується. Наприклад, видавництво "Комп'ютерні системи" видало одну таку книгу – "Роксолану" Павла Загребельного, і вона користується досить великим попитом, таким чином видавництво і магазин одне одного підтримують. Крім цього, магазин співпрацює з такими маловідомими видавництвами, як "Наша віра", "Світ дитинства", "Центр української книги", "Ранок", "Родовід" і ще багато-багато інших.

У той самий час у книгарнях околиць Києва методи великих магазинів центру не спрацьовують. Наприклад, Олена Шестакова, директор дарницького магазину "Книги", який знаходиться на просп. Гагаріна, 13, розповіла, що покупці шукають дешевшу книгу, оскільки люди в районі небагаті. Дорогою книгою цікавляться, але не кожен може собі дозволити її придбати. Тому незабаром планується відкрити в магазині ще два відділи: букіністичної книги (яка, звичайно ж, буде набагато дешевшою за нову) і книги "напрокат", де за найменшу ціну можна буде користуватися підручником чи художньою літературою. Це дуже добре нововведення, бо більшість сучасних районних бібліотек вже давно не поповнюють своїх фондів дорогими книгами, не можуть запропонувати найновішої літератури з комп'ютерної техніки, новітніх законопроектів тощо. Можна лише побажати, щоб і в інших магазинах відкривалися такі відділи, які будуть прибутковими для підприємства і практичними для покупців. Так само в магазині на просп. Гагаріна намагаються покращувати інтер'єр: з'явилися стенди для книг видавництв "Фактор Медіа" та "Картографія", для листівок підприємство "Відкритий лист" подарувало вертушку. Це дуже допомагає покупцям і полегшує роботу продавців. Крім того, люди просто зацікавлено розглядають стенди, навіть не маючи наміру сьогодні придбати ту чи іншу книгу, але наступного разу вони прийдуть саме до цієї крамниці. Щодо листівок, то після появи вертушки, кожного дня хоча б одна листівка продається, на відміну від часів, коли на прилавку в закритій папці лежали ті ж самі листівки. Олена Шестакова сама шукає оптових покупців: місцеві бібліотеки, школи; вже давно клієнтами цієї книгарні є бібліотека при заводі "Галактон", бібліотека сусіднього коледжу і навіть бібліотека Київського політехнічного університету. В маленькому магазині директор сам повинен досліджувати кон'юнктуру ринку, укладати угоди про купівлю і продаж. І хоч як не тяжко боротися з дійсністю,

О. Шестакова вважає абсолютно неприпустимим, щоб в її магазині були орендарі, щоб поряд із книгами продавалися хлібопродукти та молоко чи одежа і взуття. "Книжковий магазин потрібен людині для морального і фізичного відпочинку від побуту", – говорить вона.

Книгарня звичайно працює за системою післяплати через певний строк, зазначений в угоді. Ця система найбільш зручна на сьогоднішній день для дослідження попиту на книжковому ринку. На жаль, видавництва, що мають вже більш-менш великий асортимент книг, не йдуть на поступки, а вимагають укладання угод лише за попередньою оплатою. Особливо це стосується навчальної літератури в літній період. Невеличкі магазини не можуть дозволити собі такої розкоші – купувати книги, ризикуючи, що їх ніхто не придбає через зміну учбового плану. Так само не можна придбати післяплатою іноземні книги, не лише далекого зарубіжжя, але й російські.

Дуже добре, коли видавництво має гнучку систему знижок і пільгових угод на літній час. У кожному магазині гаряче запевняють, що потім відплатять сторицею в період осіннього ажіотажу на підручники та іншу літературу.

Вважається за найкраще, коли видавництво доставляє книги у магазин. Це зберігає час і гроші торговельного підприємства. Нині не всі видавництва можуть собі це дозволити, доводиться директорові їздити на найнятій машині, щоб назбирати в різних місцях потрібну йому літературу.

На жаль, на сьогоднішній день немає планів випуску літератури, різного роду каталогів, лише деякі великі видавництва видають прайси щодо майбутніх видань. Дирекція магазину не знає, які книги виходять в наступному місяці і за якою ціною. Адже іноді в двох видавництвах виходять однакові книги, і дирекції хотілося б дізнаватися про це заздалегідь, щоб обрати найкраще видання для свого магазину. Журнал "Книжковий огляд" починає друкувати такі відомості, щоб полегшити працю робітників книжкових магазинів та всіх суб'єктів книжкового ринку.

"Букіністична книга" , "ВОІР", книгарня при церкві НаУКМА, "Аскольд", "Містична троянда"

Нині, за досить невеселих економічних умов в Україні, коли її громадяни важко здобувають кожну копійку, розстатися зі своїми "кревними" заради грубезного фоліанту чи невеличкої збірочки їм важко. Тому й виникає запитання: як же виживають у цій ситуації книгарні Києва?

Звичайно, кожна з них має власну історію створення і роботи, кожна намагається по-своєму вирішити свої проблеми. Наприклад, "Букіністична книга", що на вул. Сагайдачного, вже давно ділить приміщення з магазином годинників, не цурається торгувати канцелярським приладдям. Останнім часом цей книжковий магазин працює і в неділю – з 12 до 17. Орієнтацією на певну читацьку аудиторію вирізняються інші книгарні. Магазин "Мистическая роза" на вул. Іллінській використовує кожний сантиметр вільної площі: крім езотеричної літератури продає різноманітні цікаві речі. Тут кожна поличка з книжками старанно підписана – до якого напрямку відноситься література. Але розгубитися є де: фен-шуй, астрологія, васту, йога, ошо, буддизм – і не обійтися без консультації продавця. На літературні уподобання християн орієнтуються книгарня ТОВ "ВОІР" на Нижньому Валу та книгарня при церкві на території Національного університету "Києво-Могилянська академія". Якщо перша пропонує коментарі і тлумачення до Біблії Українського Біблійного товариства та організації "Живой поток", то друга не обмежується цим і продає дитячу літературу видавництва "Веселка", наукову літературу на релігійну тематику, якою цікавляться студенти та викладачі сусіднього вузу. Представлена тут література має чітко визначене національно-патріотичне спрямування.

Щодо асортименту поліграфічної продукції, то тут теж, звичайно, є свої особливості. Наприклад, у "Букіністичній книзі" література, здебільшого, наявна в єдиному екземплярі; це, зокрема, "Путеводитель по Киеву", листівки початку XX ст., енциклопедичний словник Брокгауза у 86-ти томах, художня література, видана за радянських часів. Тут існує система передплати на певні видання, а також сформоване коло постійних покупців-колекціонерів. Окрім цього, до роботи з "Букіністичною книгою" залучаються і бібліотеки, наприклад Національна Парламентська бібліотека України.

Книгарня на бул. Лесі Українки "Аскольд" пропонує найрізноманітнішу літературу: від сучасних детективів Мариніної та Хмелєвської до дитячих видань і видань із мистецтва та юриспруденції. Але найбільше зараз приваблює покупців топографічна продукція:

Карта Києва. – К.: Київська військово-картографічна фабрика, 2001.

Київська область: Карта. – К.: Київська військово-картографічна фабрика, 2001.

Україна: Атлас автошляхів. – К.: НВП "Картографія", 2001.

А у магазині "Мистическая роза" найбільше купують літературу про оздоровлення організму:

Серія "Исцели себя сам". А. Левшинов, В. Травинка. Исправь свою судьбу. – СПб. – 2001.

М. Степанова. Я вам помогу. Заговоры сибирской целительницы. – Рипол Классик, 2001.

Як виявилося, книгарні намагаються самостійно працювати безпосередньо з українськими видавництвами. Основним постачальником книг із-за кордону є фірма "Максим".

Наостанок хочеться додати, що у вищеназваних книгарнях переорієнтації асортименту з настанням літнього періоду не відбувається.

"Сучасник", "Орфей", "Наукова думка"

Довгоочікуване літо – період канікул, відпусток та мертвий сезон майже для всіх видів торгівлі, в тому числі і книжкової. Адже більшість книгарень торгує серйозною літературою, і у них контингент покупців постійний – студенти, учні, науковці, а випадкових відвідувачів дуже мало. За три місяці застою сучасні тяжкі економічні умови наносять книгарням дуже сильних збитків. Адміністрація про це знає і готується заздалегідь: впродовж року заощаджуються кошти, щоб протриматися влітку.

Улітку заходить саме той "випадковий покупець", тому трохи змінюється асортимент. З'являються недорогі книжки, доступні широкому загалу, в м'яких обкладинках, щоб можна було взяти в дорогу. Продається література з садівництва, кулінарії, цілительства. Добре розходиться дитяча література: батьки з дітьми гуляють, заходять до книгарень і мимоволі щось купують – дитині важко відмовити (дитячі книжки є за різними цінами – від 40 копійок до 40 гривень). Особливою популярністю користуються атласи, карти, альбоми, листівки із зображеннями Києва та інших міст України.

Ці тенденції помітні вже зараз, наприкінці травня. Розкуповуються відповіді на екзаменаційні білети, люди готуються до відпусток – купують картографічну літературу, зокрема видавництва "Мистецтво". Постійним попитом користується художня література. Це книги серії "Бібліотека школяра"; збірник "Поезії" Л. Костенко, О. Олеся, В. Симоненка, В. Стуса, твори В. Барки, І. Багряного, У. Самчука, М. Старицького. Беруть Токареву, незважаючи на те, що вона видавалася багато разів. Продається фантастика, філософська література. Гарну дитячу літературу видають видавництва "Махаон-Україна", "Орфей", "Росмен", "Кобза", "Сталкер". Не треба забувати і про літературу по садівництву, пік популярності якої приходиться саме на весну.

Деякі книгарні практикують влітку розкладки, хоча зараз це робити важко: ліцензія, податки, бюрократія державних органів. Але щорічно організовуються виставки-продажі в Планетарії, Будинку вчителя. Традиційним вже став "Шкільний ярмарок", який проводиться в серпні на Хрещатику. Виторг у дні ярмарку, дійсно, великий, книгарні мають можливість представити свій товар, укласти багато угод. Підготовка до цього йде вже зараз.

Та й не можна казати, що повний штиль тримається все літо. У червні – абітурієнти купують навчальну літературу до вступних іспитів. У серпні – всі готуються до нового навчального року, зростає попит на підручники і програмну літературу. Тільки в липні – пустота. Але і тут робота знаходиться: більшість книгарень співпрацюють із бібліотеками.

За таких умов книгарні цінують покупців, намагаються створити коло постійних клієнтів. Директори не сидять на місці, їздять по видавництвах, вишукують нові книжки, щоб весь час оновлювати асортимент, беруть попередні замовлення. Постійні клієнти дзвонять, повідомляють, що вийшла нова книжка, а книгарня вже шукає її для них. Так само працюють і у відділах букіністичної літератури. У товарознавців є спеціальні книги, куди записують замовлення. Коли населення приносить ці книжки, їх відкладають, тримають тиждень, два. Директор книгарні "Сучасник" розповідає, що вона завжди вчить своїх продавців – працюйте з клієнтами, розмовляйте з ними про книжку. Дуже важливо для продавця вміти відчути неповторність книжки, знайти щось, що може зацікавити в ній читача. Книгарні змушені так працювати, інакше їх задавлять. На інше, скажімо, на рекламу, просто не вистачає грошей.

Незважаючи на це, книгарні намагаються співпрацювати з журналами, газетами, видавництвами, використовують деякі заохочувальні заходи. Наприклад, торговий дім "Орфей" постійно робить знижки на книги. На травневі свята були передсвяткові і святкові знижки, будуть вони і влітку. На жаль, в Україні мало хто думає про знижки. Та це й не дивно, якщо згадати, в якому скрутному становищі знаходиться книготоргівля. Книгарня "Сучасник" дарувала клієнтам, які купували книжок на велику суму, ручки з назвою, адресою та телефоном книгарні. Це дало свої результати. Збільшився виторг по канцтоварах, за безготівковим розрахунком.

Звичайно, в ідеалі фірма або видавництво повинні зазначати у своїх виданнях, що люди можуть купити їх книжки у такій-то книгарні, за такою-то адресою; асортимент книжок має бути набагато більший, а собівартість їх – нижча; потрібен вищий рівень купівельної здатності українського населення; магазин та видавництво повинні працювати разом. Прикладом цього може бути книгарня видавництва "Наукова думка". Там книжки не продаються, а реалізуються, тобто продаються без (або майже без) торговельної націнки.

Пройде багато років, доки наша система книготоргівлі наблизиться до ідеалу. Але не треба бути песимістами. Навіть за теперішніх скрутних умов книгарні продовжують працювати, і не так вже й погано. Ніхто не сидить на місці, шукають замовників, постійно розширюється спектр видавництв, з якими співпрацюють. "Орфей" розширює площу торгової зали майже на третину, був відкритий відділ відеокасет, планується розширення відділу іноземної літератури. Знаходиться навіть місце для благодійництва. "Наукова думка" проводить акцію, за якою десятки тисяч книжок будуть передані до бібліотек України. Адже стан бібліотек іноді важчий, ніж стан книгарень: якщо мають нагоду купити книжки раз на рік, перед Новим роком, і те добре. Як бачимо, позитивні зміни в книготоргівлі є, і можна з впевненістю казати, що ще будуть.

Літо у львівських книгарнях

Прихильники поетичних рядків "Унылая пора! Очей очарованье!" зостаються в меншості, а більшість радо вітає час сонця й відпусток – настає "мертвий сезон" у бізнесі. У керівників книгарень тріщить голова від тих розборок через відпустки, від того, що робота не налагоджується, угоди зриваються, що рівень продаж вже після Пасхи знизився на 30--40%. Їм самим би гайнути на моря, але знають, що той відпочинок їм поперек горла стане, як будуть переживати, на кого покинули свій бізнес.

Щойно минув "білетний бум" брошур до шкільних екзаменів, а зараз книжковий ринок потроху затоплюють листівками, сувенірними виданнями та фотоальбомами про історію, визначні місця, церкви, пам'ятки архітектури, музеї, краєвиди Львова – яких і без того було досить – в очікуванні приїзду Папи Римського. Також тепер час книжок про "сад-город-дачу", путівників та іншої туристичної літератури і, звичайно, розмовників як для туристів, так і для тих, хто виїжджає на роботу за кордон; тут пальму першості утримують розмовники видавництва "Аверс" через їхню практичність та транскрипцію українською. В книгарнях починають закуповувати навчальну та довідкову літературу, за якою всі кинуться вже на початку серпня. Одна з першорядних новин львівського книготорговельного світу – це будівництво "Центру української книги" товариства "Просвіта" на вул. Володимира Великого.

Щодо сезонних коливань читацьких уподобань, то спостережливі продавці повідомляють, що наші розважливі читачі не вважають, ніби краще "там-там-там, де нас нема", і не мріють по-дурному влітку про зиму, а взимку про літо, а отже влітку помітно зростає попит на книги, від яких віє ніжно-теплим подихом французької Рив'єри, Середземномор'я, американського півдня чи далеких островів, як-от "Лоліта" Набокова, романи Франсуази Саган або "Острови в океані" Хемінгуея, ну а взимку, відповідно, "в ціні" сюжетні декорації свіжого альпійського повітря, блиску гірського снігу – "Жизнь взаймы" Ремарка, "Ночной портье" Ірвінга Шоу тощо. Влітку підвищується рейтинг (куди вже йому далі підвищуватись?!) любовних романів, як класичних, так і "масових", але краще, щоб кохання розгорталося десь під спекотним небом на березі моря з якимись екзотичними атрибутами – на щастя (чи на жаль?), подібної літератури на книжковому ринку більш ніж вдосталь. Більше стали купувати в поїздки чи мандрівки різні детективні або романтичні покет-буки і "кросворди-анекдоти", все – для відпочинку, щоб не напружувати мозок.

Літо – це затишшя перед осіннім розпалом книготоргівлі.

Травневі бестселери (за даними книгарень "Скарбниця", "Меліса", "Українська книгарня", "Будинок книги", "Каменяр", "Глобус"):

1. Відповіді на екзаменаційні білети. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2001.

2. Довідник для вступників до вищих навчальних закладів України. – К.: Абрис, 2001.

3. Українсько-італійський розмовник, Українсько-португальський розмовник. – Л.: Аверс, 2000.

4. Ю. Липа. Вірую. – Л.: Каменяр, 2000.

5. Іздрик. Подвійний Леон. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2000.

6. Серія "Прочитай мені казку". – К.: Махаон, 2001.

7. Неслухняна киця. – Л.: Аверс, 2000.

8. Англійська абетка. – Л.: "Аверс", 2000.

9. Ю. Винничук. Легенди Львова. – Л.: Піраміда, 2000.

10. Л. Верба. Граматика англійської мови. – К.: Логос, 2000.

Cімферопольські книгарні

Магазин "Книги" на вул. Пушкіна (працює 12 років). Свої думки висловлює продавець Ніна Іванівна:

"Раніше ми продавали літературу на будь-який смак, зараз же асортимент досить стислий, і це пов'язано з тим, що ми розірвали всі стосунки з Росією. На жаль, на сьогоднішній день Україна не видає майже ніякої книги, а якщо і видає, то її ніхто не купує – якість зовсім інша, та й не цікавляться у нас літературою українською мовою. Звичайно, ми намагаємось заохочувати купувати книгу саме в нашому магазині, час від часу змінюємо асортимент в залежності від сезону і побажань споживача. Але зараз такого розмаху продажі, як раніше, вже немає. Мріємо, щоб купували хоча б те, що є. Іноді вдається щось заробити на учбовій літературі, перед навчальним роком або перед екзаменами, але самі розумієте – цього не досить, щоб мати добру виручку чи розбагатіти.

Як бачите, особливо популярної літератури у нас немає. Можу сказати, що найбільшим попитом на сьогоднішній момент з нашого асортименту користуються дитячі енциклопедії російських видавництв. Іноді беруть юридичну (кодекси, закони тощо) та бухгалтерську літературу. Як такої, художньої літератури у нас небагато, але все ж таки запитують фантастику, а от детективи зараз чомусь нікого вже не цікавлять, мабуть, набридли.

Взагалі з нового року в нас починається мертвий сезон. Напевне тому, що у людей немає грошей, книги купують лише студенти, і ті – досить рідко. От сидимо і чекаємо кінця літа, тоді, можливо, діла підуть краще".

Магазин "Спартак" на вул. Пушкіна (працює 5 місяців). Розповідає продавець Олексій:

"Наш магазин створений на базі двох великих підприємств – магазина "Орфей" (м. Київ) та видавництва "Реноме" (м. Сімферополь). Хоча постачальників літератури, котру ми продаємо, набагато більше. Як бачите, магазин досить великий і літератури вистачає на усякий смак, тому особливої зміни асортименту в залежності від сезону ми не робимо. Ви будь-коли можете підійти до нас і купити все, що забажаєте. Люди цікавляться досить різною літературою різних галузей, тому якось вирізнити, що популярніше, досить важко. Навіть дивлячись на дані нашого комп'ютера, неможливо це зробити. Можу сказати, що ми задоволені результатом 5-місячної роботи нашого магазину, хоча звичайно, як і кожній людині, завжди хочеться кращого".

Магазин "Військова книга" на вул. Пушкіна. На питання відповідає продавець Валентина Йосипівна:

"Річ у тому, що фінансовий стан нашого магазину значно погіршився останнім часом. Якщо раніше ми продавали різноманітну літературу за бажанням споживача, і її було досить багато, то тепер продаємо тільки те, що залишається від магазину "Спартак", який знаходиться навпроти "Військової книги". Магазин наш працює вже давно, і ми, керуючись досвідом попередніх років, намагаємося робити сезонну зміну асортименту, але говорити про щось глобальне немає сенсу. Звичайно, влітку купують і запитують більше художньої літератури, а от під осінь і навесні – більше навчальної. Щодо українських книжок, то їх майже і не запитують. Ну, хіба що словники та довідники з оформлення документації.

Говорити про якусь популярну книгу важко, бо її в нас немає, купують те, що є, або не купують нічого".

Приватний підприємець Тетяна Базилівна висловлює своє бачення проблеми книготоргівлі влітку:

"Загалом намагаюсь продавати різноманітну літературу, але в основному – художню та "розважальну", тому що на лотках філософську та навчальну ніхто не купує. Відповідно і асортимент змінюється зовсім мало. Помітила, що влітку купують більше дитячої літератури. А зараз – мертвий сезон. От під осінь, можливо, буде трошки краще. Щодо українських книг, розумієте, Крим досить специфічний сам по собі, як таких українців тут немає, ми всі змішані з різних національностей, і так сталося, що обрали для себе російську мову. Я вважаюсь українкою, мама – татарка, а батько – росіянин, але я не знаю української мови, навіть на рівні спілкування. В Сімферополі зараз почали відкривати українські ліцеї та гімназії, але знаю їм там дуже важко: і літератури недостатньо, і діти виросли в російськомовних сім'ях. Звичайно, керівництву країни треба над цим замислитись і вжити певних заходів, адже рано чи пізно це питання стане досить гострим".

Підготувала Людмила Копитова

 
© агенство "Стандарт"