журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ХРОНОГРАФ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №6, 2001

ТЕМА НОМЕРА

Філософія завжди знаходить читача

Сьогодні проекти видання філософської літератури на українському книжковому ринку є безсумнівно успішними. Чим це зумовлено? Про особливості випуску літератури цього жанру розповідає заступник директора видавництва "Либідь" Марія Ковпак.

Хоча як видавництвам, так і книгарням нині працювати дуже важко, однак спостерігаються і позитивні зміни, зокрема – розширення асортименту. Прикладом може бути філософська література. За радянських часів вона не могла набути повноцінного розвитку через те, що була безпосередньо пов'язана з поточною політикою уряду. На шкоду науці доводилось зважати на політичні віяння. Тепер ситуація змінилась, з'явилась можливість видрукувати твори, які раніше були заборонені. Серед них значне місце займають філософські. Ці книжки зараз користуються попитом у читачів, тож проекти їх видання є безперечно успішними.

Всім відома навчальна філософська література видавництва "Либідь", для якого філософський напрямок давно став одним із пріоритетних. За останні роки було видано ряд книжок, які завоювали популярність на українському книжковому ринку. Це – навчальний посібник "Етика" Віктора Малахова, який є базовим для середньої та вищої школи України, "Західноєвропейська естетика 20 ст." Лариси Левчук та "Західноєвропейська філософія Нового часу: 17-18 ст." Володимира Гусєва. А найбільшим попитом користується новий підручник "Філософія: Курс лекцій", який відображає найсучасніші наукові погляди.

Деякі з філософських видань замовляються Міністерством науки й освіти, "Вищою школою" або авторами особисто. Та переважна більшість фінансується самим видавництвом, і тоді успіх багато в чому залежить від визначення, у якій саме філософській літературі є потреба. "Либідь" слідкує за всіма новими надходженнями на книжковий ринок, крім того, представники видавництва їздять по всіх регіонах України, розмовляють із викладачами, студентами. Під час такого спілкування й налагоджується діалог: вислуховують, що потрібно, розказують про те, що є… Багато інформації видавництво отримує від своїх замовників з усієї України – від книгарень, бібліотек, книготоргів.

Можна назвати декілька причин, завдяки яким філософські проекти видавництва "Либідь" є успішними і ця література користується популярністю. По-перше, книжки цього видавництва знають як якісні у всіх відношеннях: і за змістом, і за виглядом. По-друге, це реклама. Нема такої новинки, розповідь про яку не прозвучала по кількох каналах радіо, таких, як "Голос Києва", "Мистецький канал", для якої не зробили б друкованої реклами в журналах, не помістили б інформацію в Інтернеті. Кожні півроку випускається анотований план з інформацією про книжки, що готуються до друку. Не забуває видавництво і про знижки. Списки видань із зазначеними знижками постійно розсилаються із супровідними листами на адреси книгарень, бібліотек. Таке інформування є дуже важливим для успішної діяльності видавництва, адже на новинки всі чекають, і як тільки вони виходять, намагаються розрахуватися з боргами і замовити їх. Особливе місце посідає співпраця з бібліотеками. Коштів у бібліотек не вистачає, і тому "Либідь" пропонує для них спеціальні знижки. А коли планується виїзд до регіону, представники видавництва звертаються до місцевої обласної бібліотеки, яка і допомагає у вирішенні організаційних питань. Таким чином видавництво має тісні контакти з усіма обласними бібліотеками України, а через них – з усією мережею бібліотек.

Усі ці заходи сприяють пожвавленню грошового обігу і дозволяють видавати нові і нові книжки. У планах видавництва – проект підручника з історії психоаналізу Л. Т. Левчук, яка є одним із провідних фахівців цієї галузі в Україні. Розвивається тема сучасної філософії – досить цікавим за структурою буде видання з основ сучасної філософії, оскільки крім викладу основного курсу додаватимуться переклади творів західних філософів, які є базовими для вивчення цієї дисципліни. Триває робота над створенням підручника з академічної філософії для вузів. "Історія естетичних вчень" є спільним проектом із Києво-Могилянською академією. Ближчими днями побачить світ підручник Сергія Головащенка з біблієзнавства. Ця праця є чимось середнім між навчальним посібником та довідниковим виданням і унікальна за викладом основної інформації щодо Біблії, особливостей та історії її створення. Цей же автор працює зараз над словником основних християнських термінів.

Треба зазначити, що в проектах видання філософської літератури відбулися принципові зміни. Адже раніше такі видання не перевидавалися – змінювалась політична ситуація, застарівали підручники. Сьогодні фахівці заново досліджують науку, намагаються якомога об'єктивніше викладати матеріал. Багато філософських книжок витримали по два, три перевидання. Цього року навчальний посібник Віктора Малахова "Етика" перевидається вже вчетверте. Збільшилися тиражі – до 5-7 тис. екземплярів, а це вже чимало для українського ринку.

Серед клієнтів видавництва – книготорги, організації, міністерства, книгарні, навчальні заклади і навіть фізичні особи: до видавництва приходять студенти, учні, викладачі, науковці; хто купує одну або дві книжки, а хто – 10-20. Не відмовляють нікому.

Отже, є клієнти, є плани. Видавництво має намір і надалі працювати у цьому напрямку. Адже філософська література є ще незаповненою нішею на українському книжковому ринку, яка навряд чи колись заповниться. Бо філософські твори знайдуть читача у будь-якому суспільстві.

Підготувала Ганна Грінкевич

 
© агенство "Стандарт"