журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ХРОНОГРАФ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №6, 2001

ТЕМА НОМЕРА

Філософська книжка гарантовано продається

Одним із провідних українських видавництв, що спеціалізуються на інтелектуальній і, зокрема, філософській літературі, є "Юніверс". За останні 5 років побачили світ понад 60 видань, серед яких вирізняється серія "Філософська думка". Ми запросили до розмови директора цього закладу Андрія Савчука.

Видавництво "Юніверс" засновано 1991 року журналом іноземної літератури "Всесвіт" і зорієнтоване було, відповідно, на видання перекладних творів. Однак перші 5-6 років видавництво практично не працювало: мінялися директори, змінювався склад редакційної ради, але книжок як таких не було. Коли мені запропонували очолити "Юніверс", я проаналізував проблеми видавництва, і разом зі співробітником редакції журналу "Всесвіт", заввідділом поезії Олегом Жупанським ми вирішили спробувати оживити цей заклад і перевірити свої плани на ділі. Результат виправдав усі наші надії: зараз у нас виходить близько 20-ти книжок на рік, а всього, починаючи з 1996 року, їх видано понад 60. Більшість творів, у тому числі й художніх, пов'язані з філософією; досить згадати книжки

М. Пруста, Ж.-П. Сартра чи Л.-Ф. Селіна. І в цьому – суть нашої діяльності: перекладати й видавати кращі зразки світової прози й поезії, в яких поєднуються й філософія, і соціологія, й історія. До речі, на книжкових ринках країн Заходу середнє співвідношення книжок, перекладених з іноземних мов, та оригінальних – у середньому 70:30. Отже, ми знаходимось на правильному шляху, намагаючись перекладати й доносити до читача найкращі здобутки світової літератури та філософської думки.

Майже половина видань, які ми здійснили, присвячені філософській тематиці. Треба сказати, що сьогодні самотужки видавати таку літературу дуже важко, практично неможливо. Тому ми змушені брати на ці проекти гранти і фонду "Відродження", й інших організацій, як-от Французький Культурний Центр, Посольство Австрії в Україні тощо. Завдяки цьому ми змогли видати такі шедеври, як "Критика чистого розуму" Іммануїла Канта, "Основи філософії права" Георга В. Ф. Гегеля, "Метафізичні розмисли" Рене Декарта, "Істина і метод" (у 2 томах) та "Герменевтика і поетика" Ганса-Георга Гадамера. МФВ надає фінансову допомогу в межах 50% вартості проекту, програма "Сковорода" (Посольство Франції в Україні) передбачає фінансування 30--35%. До того підключаємо власні кошти, що надходять від реалізації інших видань, шукаємо можливості спільного виробництва з друкарнями, заключаємо угоди з перекладачами та іншими виконавцями таким чином, що вони отримують кошти трохи пізніше – вже після початку реалізації. Філософська книжка таки з'являється на світ, починає продаватися і працювати вже й на видавництво. Хоча цей процес у даному випадку розтягується, але так відбувається в усьому світі: філософська література випускається невеличкими накладами, термін реалізації її дещо довший, однак продається вона гарантовано. Середні тиражі таких книжок у нашому видавництві – 3--5 тис. примірників. Не нашим досягненням, а радніш бідою є те, що сьогодні ми маємо свою мережу реалізації, хоча набагато краще було б, якби цим займались виставкові клуби, потужні книготорговельні фірми, які б на професійному рівні, з використанням сучасних технологій розповсюджували те, що видається. На жаль, цей ринок у нас лише формується. До нашої мережі входять книгарні, бібліотеки, приватні розповсюджувачі, розкладки, нарешті – це отой невеличкий клаптик землі на ринку "Петрівка", який назвали "Українська книга" (2 ятки). Можна згадати й великого ентузіаста розповсюдження інтелектуальної української книжки Володимира Яворського, який торгує на "Квадраті" (пл. Слави).

Щодо співпраці з бібліотеками, то ми намагаємось вчасно подати їм інформацію про вихід наших книжок, обов'язково даємо план видавництва на рік вперед і слідкуємо за конференціями, нарадами, які провадяться в бібліотечній сфері, щоб на них доносити інформацію про наші видання. Після знайомства й встановлення контакту більшість бібліотек вже самі на нас виходять, запитують, коли вийде та чи та книжка; адже вони не мають постійного фінансування, тож коли до них надходять кошти, тоді вони й замовляють певну кількість (згідно з можливостями) книжок. Нині ще не можна стверджувати, що бібліотеки є головними замовниками філософської літератури, але в майбутньому, коли ця сфера отримає належне державне фінансування, так воно й станеться, тому що ця література все ж таки досить дорога і пересічному громадянину, а особливо – студенту чи аспіранту, важко її придбати. Найтісніші стосунки у нас склалися з Національною Парламентською бібліотекою, Центральною науковою бібліотекою ім. В. І. Вернадського, Вінницькою, Запорізькою, Донецькою обласними універсальними науковими бібліотеками, одеськими – науковою і обласною, багатьма львівськими, практично з усіма бібліотеками київських вузів.

Перед виданням кожної книжки ми здійснюємо ретельне маркетингове дослідження, включаючи сюди й власний досвід, знання ринку, перебування на різних книжкових ярмарках, виставках; спостерігаємо за тим, що друкується в інших видавництвах і як воно продається, а також враховуємо інформацію з журналів, присвячених книжковому бізнесу (дуже приємно, що нарешті й в Україні такі часописи вже є). І насамкінець підраховуємо прогнозовану рентабельність кожного проекту.

У найближчому майбутньому ми разом із подібними видавництвами спробуємо створити мережу реалізації, принаймні допомагатимем її створювати тим, хто за це візьметься серйозно. Адже такі плани висловлюють і Асоціація українських видавців та книгорозповсюджувачів, і організація "Еліт-Профі", яку очолює Костянтин Родик; вже три Інтернет-книгарні брали в нас інформацію про наші видання. Коли цей механізм запрацює по-справжньому, буде можливість робити більші наклади, видавати тих письменників, рукописи яких чекають свого часу. Я особисто провів такий експеримент: дав певну кількість примірників однієї книги у декілька книгарень і за деякий час зробив висновок, що вона або не продається, або продається надто довго. А потім цю саму книгу я розкинув у мережі "Преса" та "Укрпошта", тобто у сотні кіосків і торговельних структур: 80% тієї кількості продалося. Це говорить про те, що сьогодні українська книга, у тому числі й філософська, не доходить до споживача, він її не бачить, особливо в регіонах. Отже перше завдання – створити цю мережу; друге – це продовження роботи з депутатами, яких треба-таки переконати в тому, що книжково-інформаційний простір – це одна з основних складових безпеки держави і генотипу нації, її формування та виховання.

Підготував В'ячеслав Доля

 
© агенство "Стандарт"