журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ХРОНОГРАФ

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №4, 2001

ХРОНОГРАФ

«…Визнати бібліотечну справу шкідливим виробництвом»

22-23 березня ц. р. відбулась науково-практична та звітно-виборна конференція Української бібліотечної асоціації.

Першого дня делегати зібрались у Національній парламентській бібліотеці України. Президент УБА В. Пашкова відкрила конференцію й у своєму виступі наголосила на необхідності змін у бібліотечній справі, зокрема – у напрямку запровадження нових технологій, підвищення рівня професійної преси та підготовки фахівців.

Начальник відділу Міністерства культури і мистецтв Т. Прокошева відзначила, що в бібліотечних ресурсах України на одного міського жителя припадає 6 видань, а на сільського – 10 видань, що перевищує світовий показник, який складає лише 2 видання. Тобто фонди в змозі задовольнити потреби читачів, хоча й не можна закривати очі на їх низьку оборотність: бібліотеки насичені величезною кількістю застарілої літератури. Цього року закуплено 180 назв видань загальним тиражем 0,5 млн. примірників, зараз здійснюється розсилка до кожної бібліотеки.

Директор Національної парламентської бібліотеки України А. Корнієнко повідомив, що цей заклад утримує позиції лідера в бібліотечній системі України. За 10 років змінено правову основу діяльності НПБ: тричі оновлювався Статут і де-юре його доведено до сучасних вимог. Мета НПБ – поступово набирати європейських ознак національної бібліотеки. Протягом 1997-1999 років фінансування НПБ коливалось на рівні 35-37%, але дуже приємно відзначити, що 2000 року, завдяки Державній програмі зі збереження та оновлення бібліотечних фондів, його рівень зріс до 97% (понад 1 млн. грн.). НПБ все ж потерпає від нестачі сучасного технічного оснащення, хоча вдалось створити канадсько-український інформаційний центр і тепер є доступ до світової бази даних, а через свою веб-сторінку – можливість представляти власні інформаційні ресурси.

Полковник В. Кочетков із Центру воєнно-наукової інформації розповів про сучасний стан бібліотек Збройних Сил України, які складаються із загального та секретного фондів. (Виявляється, існує й два варіанти журналу "Військова думка" – відкритий і з грифом "цілком таємно".) На сьогодні ЗСУ мають 20 бібліотек, в яких зберігаються від 500 тис. до 1 млн. видань (це рівень обласних наукових бібліотек). Проте і військовики мають проблеми з комплектуванням: бібліотеки військових частин можуть передплатити лише 3 газети й 2 журнали. Насамкінець пан полковник побажав якнайширшого обміну інформаційним наповненням з цивільними бібліотеками.

Керівник бібліотеки Гете-Інституту-Інтернасіонес у Києві Е. Мехтольд повідомила, що відділи так званого "Німецького бібліотечного інституту", які нині діють у Києві, Харкові, Львові, Одесі й Донецьку, існуватимуть лише до 2003 року, оскільки його фінансування з федерального бюджету Німеччини припиняється.

Стомлених делегатів дещо розворушив полум'яний виступ представника бібліотеки Технологічного університету з Поділля О. Айвазяна, який цілком по-камюсівськи заявив: "Вимагають від нас, як від розумних, а оплачують працю, як дурням". Під шквал схвальних оплесків він запропонував визнати бібліотечну справу шкідливим виробництвом.

Під час перерви гостей конференції запросили до китайського ресторанчику, й екзотичні страви надихнули менеджера Бібліотечної програми МФВ О. Архипську на вельми натхненну промову, в якій ішлося про те, що Міжнародним фондом "Відродження" ініційовано спеціальну програму – створення регіональних корпоративних інформаційних порталів та інфоцентрів на базі публічних бібліотек. Передбачається створити інтернет-ресурс про регіон, в якому міститимуться блок законодавчої інформації (за спеціальним дорученням прем'єр-міністра В. Ющенка головам облдержадміністрацій); блок інформації про район – історичні довідки, краєзнавчий блок, соціально-культурний спектр, бізнес-інформація; блок інформації, присвячений самій бібліотеці-утримувачу портала – електронний каталог, наукові бази даних; блок, присвячений співпраці бібліотек із музеями та архівами. Буде запроваджено 27 порталів – у 25-ти регіонах України і 2 – на базі бібліотек у містах Сімферополі та Севастополі. Вартість проекту – 1 млн. дол. МФВ виділяє 250 тис. дол., решта коштів має надійти як со-фінансування від різних інституцій, установ, організацій. На сьогоднішній день офіційно підтвердили участь у проекті Британська Рада в Україні; Міністерство культури і мистецтв – у рамках поєднання національної програми "Збереження фондів", бо там є 4 бібліотеки, які входять до цієї системи; Європейський Союз; Центр філантропії; програма сприяння ООН та деякі іноземні посольства в Україні. До проекту можуть приєднатись й інші організації – після його офіційної презентації у червні ц. р. Насамкінець пані Архипська оголосила, що за фінансової та експертної підтримки МФВ видано каталог "Книги України" – інформаційно-довідкове видання, що включає 2337 назв офіційних, наукових, навчальних, довідкових, літературно-художніх та інших видань українських видавництв, які є у продажу на момент виходу з друку каталогу. До цього видання входять бібліографічні описи книг, розташовані за системою УДК, допоміжні покажчики, довідкові дані про видавництва.

Надвечір, після заслуховування звіту керівництва УБА, президентом асоціації було обрано директора бібліотеки КПІ В. Дригайла.

23 березня провадились засідання та круглі столи з питань доступу до Інтернету як бібліотечної послуги, бібліографії, історії бібліотечної справи в Україні.

Власна інформація

 
© агенство "Стандарт"