журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ХРОНОГРАФ

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №4, 2001

ХРОНОГРАФ

Започатковано книжкову серію бренду «УСЕ»

15 березня ц. р. у центральному офісі Міжнародного фонду "Відродження" в Києві відбулась презентація нового видавничого проекту, що є своєрідним продовженням задуму, втіленого в Універсальному словнику-енциклопедії УСЕ.

"УСЕ для школи" – серія хрестоматійних збірників з української літератури. Періодичність – 12 випусків щороку; обсяг – 64-80 сторінок формату А4; ілюстрована кольорова обкладинка.

Кожне число збірника присвячено одному або декільком письменникам, творчість яких вивчають учні 10-11 класів середніх закладів освіти.

Від січня 2001 року вийшли друком випуски: "Микола Хвильовий", "Улас Самчук", "Леся Українка", "Василь Стефаник", "Михайло Коцюбинський", "Іван Багряний". Найближчим часом до читачів надійдуть збірники: "Олесь Гончар", "Шістдесятники: Василь Симоненко, Дмитро Павличко, Іван Драч, Борис Олійник", "Ліна Костенко", "Володимир Винниченко" та ін.

Завдання авторів проекту – представити українську літературу в загальноєвропейському контексті, викликати в учнів інтерес до читання та до літературознавчих досліджень, показати, що аналіз програмних текстів може стати справді захоплюючим заняттям, а найголовніше – подати учням тексти творів, що є проблемою усіх, без винятку, шкільних бібліотек.

"УСЕ для школи" – це фаховий методичний посібник, який містить: біографію письменника; коментовані тексти творів, що входять до шкільної програми; додаткові тексти (або їх фрагменти), котрі дозволяють глибше пізнати творчість письменника; на полях текстів – коментарі з літературознавчим аналізом (що є принципово новим у підручниках); маловідомі та важкодоступні літературно-критичні матеріали; ілюстрації (деякі з них публікуються вперше), що відображають часові реалії, відтворюють загальний настрій епохи; орієнтовний комплекс запитань та завдань для оцінювання знань учнів за новою 12-бальною системою; тестові завдання до теми.

Автори-упорядники проекту пропонують новий методологічний підхід до вивчення творчості українських класиків, ставлять собі за мету прищепити, передовсім, паростки естетичного, а не ідеологічного підходу до оцінки художніх явищ. Ведучи конструктивну полеміку із затвердженими Міністерством освіти підручниками та шкільними програмами, пропонують свої варіанти "репертуару" творів для вивчення, власні акценти у висвітленні біографії письменників. Свої міркування прагнуть викладати у діалогічній розмовній манері, шукаючи "золотої середини" між академічним та шкільним літературознавством, виходячи у суміжні мистецтва (живопис, графіка, кінематограф). Широкі можливості для цього надає добротне поліграфічне оформлення видання, зокрема кольорові обкладинки-розгортки, скомпоновані у вигляді плакатів та колажів. Методичне новаторство посібників полягає ще в тому, що учні можуть почерпнути сучасні знання з літературознавства: поняття про стилі літератури, різні типи літературознавчого аналізу (психоаналітичного, феноменологічного, герменевтичного), основи модерної філософії, без яких сьогодні неможлива наука про літературу.

Відкриваючи акцію, літературознавець Дмитро Стус заявив, що, як батько 11-річної дитини, вельми радіє з'яві на українському ринку навчальної літератури цієї серії і сподівається на пожвавлення цікавості до неї в Україні. Керівник і автор концепції проекту Олександра Коваль наголосила, що головною ідеєю цієї праці, відправною її точкою є спроба змінити ситуацію, коли діти не читають українську літературу, яка вважається найнуднішою в школі. Що можна змінити в затверджених Міністерством науки й освіти підручниках? До них введено деякі нові імена, але учні позбавлені можливості виявити себе як творчу особистість. Тож, створюючи серію "УСЕ для школи", автори й упорядники намагались творчо відповісти на ці питання, привертаючи увагу учнів і великою кількістю ілюстративного матеріалу, який дає фактичну та асоціативну інформацію; і допоміжним матеріалом із термінологічними поясненнями; і навіть незвичною формою посібників, виготовлених як зошити "part-work". Автор-упорядник книжки "Огнецвіт фантазії" (про Миколу Хвильового) Марія Кривенко висловила думку, що до шкільної програми необхідно вводити більш оптимістичні твори, роблячи при цьому акцент на вивченні сучасної літератури за рахунок класичної, як це практикується у Франції. Ростислав Чопик, автор-укладач книжки про Михайла Коцюбинського, ствердив, що конче потрібно знайти Троянського коня, аби "заїхати" в душу дитини, здолати бар'єр відчуження між учнем і канонічним викладенням, що змусить його прочитати твір. Можливо, варто спробувати й анімаційну форму подачі матеріалу? Літературознавець Галина Сиваченко відзначила, що це – ідея підручника третього тисячоліття, але висловила й критичні зауваження: відсутність альтернативної редколегії, "продвинутих" критиків; перенасиченість тестів хронологією та зайвими запитаннями; деякий методологічний "туман"; надмір пафосу. Натомість критик Оксана Хорозова висловила захоплення, що письменники в книжках цієї серії представлені, як живі люди, а потрактування класиків – зазвичай нудне – перетворюється на пізнавальну гру.

По закінченні "круглого столу" своїми враженнями з нами поділився письменник Іван Ципердюк: "Я переконаний, що сьогодні відбулася презентація унікальної книжкової серії, яка стане в нагоді всім українським вчителям. Серія передусім цікава тим, що в ній стисло, як у дайджесті, зібрано найкращі зразки творів і коментарі як тих, хто упорядковував ці випуски, так і авторитетних літературних критиків минулих років – щодо кожного конкретного письменницького імені. Особливістю цих видань є ще й те, що в них досліджується глибоко національне коріння письменників. Саме по собі це є прикметним для нашої доби, оскільки в нашому суспільстві якось так повелося, що якщо українське – то це ніяке. Насправді ж це все має свій родовід, свою тяглість. Тож презентована серія є першою ластівкою до того, що мало би відбуватися в нашій державі – як у нормальній і європейській – у сфері допомоги учню і вчителю. Це – одна з тих цеглин, з яких можна щось побудувати в майбутньому, інакше тут буде просто територія під назвою "Україна".

Насамкінець зазначимо, що наклад кожного з видань цієї серії – 2 тис. примірників; вартість одного примірника на замовлення – 6,50 грн., комплекту з 12-ти випусків – 72 грн.

Власна інформація

 
© агенство "Стандарт"