журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ПОДІЯ

ТЕМА НОМЕРА

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ХРОНОГРАФ

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №9, 2001

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА

Університетські бібліотеки фінансуються студентами
платного навчання

У липневому номері "Книжкового огляду" йшлося про фінансування публічних та наукових бібліотек у сучасних умовах. Розмову продовжують директор Наукової бібліотеки Київського університету ім. Т. Шевченка Валентина Нестеренко та заступник директора Науково-технічної бібліотеки КПІ Валентина Волинець.

Наукова бібліотека

ім. М. Максимовича

Національного університету

ім. Т. Шевченка

Якщо докладніше зупинитись на системі фінансування нашої бібліотеки, треба мати на увазі, що вона є структурним підрозділом університету, тож кошти надходять переважно звідти. Щороку складається кошторис, в якому передбачено потреби на періодичні видання, на книги, на пересилку (оскільки практикується книгообмін, література відправляється і за кордон). На цей рік сума кошторису складає 500 тис. грн. Окрім цього, до фондів бібліотеки надходить багато дарчої літератури. Наприклад, на факультеті соціології працював академік Роменець, і його дружина подарувала нам чудову бібліотеку - близько 3,5 тис. примірників книг. Нещодавно у Червоному корпусі університету відкрито кабінет ім. академіка Роменця, підготовлено бібліографічні довідники його робіт (у тому числі - й ніде не друкованих), його бібліотеки. Щойно надійшла книгозбірня іншого викладача - п. Вервеса. Також часто ми отримуємо в дарунок літературу від посольств іноземних країн.

Комплектацію новою літературою здійснюємо за допомогою фірми "Ідея", яка привозить нам видання з Росії. Вони попередньо надають електронну базу даних видань, що є в наявності, згідно з якою й провадиться відбір потрібної літератури. Цього року і в нашій країні з'явилась "перша ластівка" - каталог "Книги України", виданий Книжковою палатою та видавництвом "А.С.К.", в якому подаються анотації, класифікаційні коди та місце продажу книжок, виданих за 10 років в Україні. Українську літературу бібліотека закуповує, користуючись послугами тієї ж "Ідеї", а також фірм "Віра", "Кондор", "Укркнига", книгарні "Наукова думка", всеукраїнської організації "Знання" тощо. Зараз є досить великий вибір книгопостачальників, тож головний критерій - найменша ціна.

Зазвичай на початку року фінансування бібліотеки дещо гірше, аніж у другій його половині, коли надходять позабюджетні кошти. Цього року становище трохи ускладнилось у зв'язку з капітальним ремонтом, який, звісно, потребує великих затрат.

Головною метою сьогодні є забезпечення літературою читальних залів (по 20-25 назв основних підручників), а також студентів-заочників. Фонд бібліотеки складає 3,5 млн. примірників. Послуги надаються 20 тис. студентів університету та інших вузів.

Час від часу бібліотека отримує допомогу від Міжнародного фонду "Відродження". Саме на його грант 1994 року було придбано перший комп'ютер. Дуже цікавою була програма "Пушкінська бібліотека" (Росія). Цей проект охопив усі російські бібліотеки, а також і деякі українські та білоруські. Література замовлялась за наданими каталогами, при цьому на першому етапі сплачувалось лише 25% вартості книг, на другому - 50%, на третьому - 75%. На жаль, цього року проект добігає кінця. Звичайно, було б дуже корисним запровадити щось подібне і в Україні. Адже фінансування більшості бібліотек є жалюгідним, їм лишається лише мріяти про нормальне оновлення фондів, а що вже казати про комп'ютеризацію бібліотечних операцій... Сьогодні велика кількість інформації надходить через Інтернет. В університетській бібліотеці створено Інтернет-клас, до 31 серпня має закінчитись набір бази даних, до якої увійде алфавітний каталог. Тож з 1 вересня студенти зможуть замовляти літературу за допомогою комп'ютерів, переставши порпатись у застарілих традиційних карткових каталогах. Щоправда, виникають певні проблеми з програмним забезпеченням. Наприклад, у бібліотеці КПІ задіяно програму, яка коштує близько $25 тис. У бібліотеці нашого університету запроваджено вітчизняну програму "УФД-бібліотека" (її ж використовують бібліотеки Запорізького університету, Київського торгово-економічного університету та ін.). Головними перевагами її є зручність, а також те, що розробники знаходяться у Києві, тож при виникненні будь-яких питань одразу ж приходять на допомогу. Дуже непогано було б, якби кожне видавництво мало свою web-сторінку: це набагато спростило би процес комплектації бібліотек. Нині доводиться збирати цю інформацію самотужки. Потім вона передається на факультети. Це відбувається таким чином: відповідальний приходить зранку на кафедру, вмикає комп'ютер і передивляється всі пропозиції, які розташовано хронологічно (за місяцями) і за дисциплінами. На кафедрі відбувається обговорення: яку саме літературу необхідно замовити. Після цього електронною поштою ця інформація надходить до відділу комплектування і відповідна література закуповується. Велике прохання до видавництв: до кожної книжки варто давати хоча б невеличку анотацію, аби покупці не помилились при замовленні.

Науково-технічна бібліотека Національного технічного університету "КПІ"

Бюджетне фінансування бібліотеки КПІ практично відсутнє. Починаючи з минулого року, комплектація відбувається за рахунок позабюджетних коштів, які надходять від платного навчання - згідно з наказом ректора університету М. З. Згуровського. Приблизно надходження коштів до бібліотеки складають 3,2% від цієї суми. Таким чином, на закупівлю літератури виділяється близько 200 тис. грн., 5% від цієї суми йде на придбання наукових видань, а решта - на навчальну літературу.

На передплату періодичних видань кошти виділяються з наукової частини університету. Свого часу, коли більшість бібліотек зробили вимушену перерву у передплаті періодики, бібліотека КПІ, чи не єдина в Києві, повністю зберегла "репертуар", щоправда, жорстко скоротивши кількість примірників (у середньому - 1-5). Отже,

на цю частину комплектації щорічно виділяється ще близько 200 тис. грн. Минулого року до відділу періодики університету надійшло 865 назв видань загальною кількістю 6682 примірники.

Шлях вибору та закупівлі підручників та наукових видань є традиційним. Книготорговельні фірми та видавництва пропонують університету свої прайс-листи, які опрацьовують завідуючі книговидачею. Після цього інформація надходить на факультети, звідки повертаються замовлення за підписом завідуючих кафедрами. Іноді література надходить "за рознарядкою", тобто безкоштовно. Наприклад, нещодавно таким чином із "Просвіти" надійшов комплект підручників (дві назви по 150 прим.) з історії України. Практикується також книгообмін з іншими вузівськими бібліотеками. Протягом останніх п'яти років десятки тисяч книг бібліотека КПІ отримала в дарунок від Держкомінформу, Міжнародного фонду "Відродження", Британської Ради та й просто від приватних осіб.

Окрім подібних офірувань треба відзначити й спеціальний проект, який бібліотека мала з МФВ. Це була одноразова акція, що дозволила закупити літературу для факультету менеджменту.

Щодо літератури з далекого зарубіжжя, то бібліотека, на жаль, не має валютних коштів на її придбання, обмежуючись дарами іноземних видавництв та фондів. А російськомовна наукова та навчальна література надходить великою мірою завдяки "Пушкінській програмі", фінансованій

Дж. Соросом. Невеличкий процент видань отримується за книгообміном із закордонними бібліотеками (США, Німеччини, Болгарії). Така ж ситуація склалась і з зарубіжною періодикою. Якоюсь мірою допомагає спільна програма фонду "Відродження" та видавництва "Шпрінгер", яка певний час була безкоштовною (на жаль, надалі вже треба платити і мати, до того ж, добрі канали Інтернету). Варто сказати, що ця програма надає унікальну можливість користуватися електронними журналами ряду зарубіжних видавництв у режимі "он-лайн" та базами даних на CD-ROMах видавництва періодики EBSCO.

Користувачам надано доступ до більш як 3 тис. назв повнотекстових електронних журналів, газет, бюлетенів новин, близько 1300 назв брошур і довідників переважно із суспільних та гуманітарних дисциплін (із техніки та природничих наук - фрагментарно), а також до бази даних MEDLINE. Мова електронних журналів - англійська, хронологічні рамки - 1984-2001 рр. Для читачів бібліотеки користування базою електронних журналів безкоштовне.

Підготували В'ячеслав Доля, Тарас Луків

 
© агенство "Стандарт"