журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ПОДІЯ

ТЕМА НОМЕРА

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ХРОНОГРАФ

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №9, 2001

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

Обережно, тут «кидають»!

ВІдкритий лист до всІх, кого це стосуЄтьсЯ

Засади бізнес- та професійної етики не дозволяють нам, журналістам та видавцям ЗМІ, критикувати колег по цеху. Неписані правила, що їх ми дотримуємося у нашій діяльності, велять нам "не виносити бруду з хати", заплющуючи очі на численні факти некоректної поведінки з боку деяких наших конкурентів. Однак випадок, про який ми хочемо розповісти, є настільки кричущий і значимий для усіх нас, хто працює на українському книжковому ринку, що змовчати про нього просто неможливо. По-перше, через те, що сьогодні постраждали ми, а завтра, з необережності, на нашому місці може бути будь-хто. По друге, винуватці ситуації, що склалася, відверто розраховують на те, що все минеться, шуму не буде, "вони проковтнуть". Ми не збираємося "ковтати". Ми хочемо донести до усієї книжкової громадськості нашу точку зору і запросити усіх до дискусії на теми бізнес-етики, що здається, стає дуже болючим питанням. Отож, до суті справи.

У січні-лютому 2001 року видавництво "Стандарт", журнал "Книжковий огляд" та щойно створений бренд "Видавництво Олексія Капусти" за підтримки Форуму видавців оголосили про початок роботи над проектом "УСЕ про книговидання в Україні". Задля популяризації проекту ми звернулися до кількох колег, серед яких був і журнал, про який іде мова. Називатимемо його в подальшому "Клуб". Редактриса цього видання уважно вислухала наші пропозиції і згодилася на співпрацю. Між "Стандартом" - видавцем довідника та корпорацією - видавцем журналу, про який йдеться, було укладено договір про розміщення реклами. Зрозуміло, в цій угоді було обумовлено кількість виходів реклами довідника "УСЕ про книговидання в Україні", для чого складено спеціальний документ "Медіа-план", що став невід'ємною частиною угоди. З боку "Клубу" цей документ також було підписано офіційним представником видавця "Клубу" - корпорації. Медіа-план передбачав вихід реклами "УСЕ" на сторінках "Клубу" 6 разів по одній сторінці формату А4 у номерах 2-3, 4, 5, 6, 7, 8. Отож, угоду підписано, оригінал-макет передано, гроші згідно з рахунком сплачено.

За кілька місяців ми з'ясовуємо, що реклама "УСЕ" не з'явилася на сторінках четвертого номера "Клубу". Ми подумали: "Колеги забули, у них багато роботи, напевно подзвонять, вибачаться й відпрацюють цю рекламу в іншому місяці". Однак дзвінка з вибаченнями ми не дочекалися. Більше того, наступного місяця журнал вийшов знову без нашої реклами. Уся рекламна кампанія нашого довідника летіла шкереберть, отже треба було терміново рятувати ситуацію. Менеджер із реклами та ПР видавництва "Стандарт" дзвонить до редактриси, щоб запитати, як може статися таке грубе порушення угоди. Відповідь редактриси була такою: "Я передумала виконувати цю угоду. Якщо вам не подобається, звертайтеся до арбітражного суду. Ви виглядатимете смішно, коли захочете судитися за ваші кілька гривень". Жодних пояснень щодо причин цього кроку не надійшло. Після цього вступити в переговори надійшла черга директора видавництва "Стандарт". Однак розмова з Олексієм Капустою у редактриси вийшла ще грубішою та цинічнішою. "Не подобається, - повторила вона, - звертайтеся до суду! Але майте на увазі - наша корпорація вас роздушить!" Як і у розмові з нашим менеджером, жодних пояснень про причини свого рішення або жодних натяків на вибачення редактриса не надала. Під кінець розмови з її вуст полилися взагалі незрозумілі фрази, як-от: "Хочете сваритися - добре! Ми зараз приїдемо до вас в офіс із головою Асоціації видавців, і ви зрозумієте, як ви не праві!", та інше у такому ж дусі. На прохання пояснити причини вчинку або надати письмовий документ - відмову від виконання угоди редактриса категорично відмовилась.

Уся ця історія наштовхує на роздуми і породжує питання.

1. Ми раніше зустрічалися з людьми, що за тих чи інших умов не могли, повторюю, не могли, а не не хотіли виконати договірні зобов'язання. У кожного з них були на те свої причини: банкрутство або тяжкий фінансовий стан, зміни керівництва тощо. Кожен із них давав відповідні пояснення, найчастіше з власної ініціативи, і пропонував рішення проблеми. Розумні люди, які цінують власну репутацію, завжди можуть домовитися. Тому в тих випадках ми завжди домовлялися. Що заважало згаданому виданню піти таким самим шляхом?

2. Ми з величезною повагою ставимося до корпорації, що є видавцем цього журналу. Ми знаємо, що вона має багаторічну й бездоганну історію, реалізувала кілька серйозних та значимих для країни та для суспільства проектів. У зв'язку з цим виникає запитання: чи знає керівництво корпорації про дії керівника одного з своїх підрозділів, дії, що безпосереднім чином погіршують репутацію та добре ім'я корпорації? Чи це є позицією корпорації у цілому, чи лише керівника підрозділу? Ми би хотіли почути офіційну відповідь керівництва цієї структури.

3. Оскільки редактриса згадувала ім'я шанованого нами голови Асоціації видавців України пана Олександра Афоніна, хотілося б знати його офіційну позицію з цього приводу. Чи має він як виразник інтересів видавців нашої країни якусь усну або письмову домовленість із редактрисою цього видання або з кимось із представників "Клубу" щодо "негайних виїздів на місця для наведення порядку"? Чи є він поінформованою особою стосовно цього інциденту? Що він думає щодо згадування його імені, і яка його офіційна позиція стосовно ситуації, що склалася?

4. До нашої редакції зателефонувало кілька видавців, які якимось чином дізналися про ці події, і попросивши не називати їхніх імен, сказали, що вони також опинялися в схожому становищі саме з цим журналом. Отож ми хочемо запитати всіх: чи має така поведінка отримати оцінку з боку видавництв України, і чи будемо ми всі спроможними раз і назавжди припинити таку практику взаємин між суб'єктами ринку?

Якщо ви, шановні читачі нашого журналу, вважаєте, що це стосується нас усіх, будь ласка, пишіть нам і висловлюйте свою думку. Адже якщо не покласти цьому край, то там, де сьогодні "кинули" нас, завтра ризикуєте опинитися ви.

Ми зумисне не назвали імен та прізвищ дійових осіб цієї історії. По-перше, ви чудово знаєте, про кого йдеться. По-друге, ми не хочемо робити додаткову рекламу тим, чия поведінка на ринку є неетичною та аморальною. Однак ми несемо відповідальність перед вами, наші читачі, перед законом та совістю. Тому ми можемо надати повний комплект документів, про які йшлося в матеріалі, усім бажаючим.

Колектив журналу "Книжковий огляд", довідника "УСЕ про книговидання в Україні", Олексій Капуста, головний редактор

 
© агенство "Стандарт"