журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ПОДІЯ

ТЕМА НОМЕРА

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ХРОНОГРАФ

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №9, 2001

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

Як облаштовують книжкові магазини у Стамбулі

Літо - пора відпусток. Хто куди, мені ж пощастило побувати у Стамбулі - місті, де починається східна казка, місті, яке ніколи не спить, місті, населення якого нараховує 17 млн. чоловік. Стамбул дивує, шокує, "ковтає". Стамбул не можна порівняти ні з яким іншим містом, це розумієш відразу, коли їдучи з аеропорту, перетинаєш величезний міст через Босфор, що з'єднує два континенти, і бачиш табличку "Welcome to Asia".

Тут багато туристів, студентів ще більше, тож книжковий бізнес процвітає. Чи ви бачили десь на Хрещатику, щоб продавали книжки про Київ, Україну на 46 мовах світу? В Стамбулі ж біля кожної більш-менш відомої мечеті, кожного музею і просто на перехресті доріг можна придбати мапи Стамбула, Туреччини - це для туристів. Для студентів та просто інтелігентних небайдужих - безліч книгарень. Про асортимент говорити будем пізніше, спочатку ж - про інтер'єр. По-перше, як правило, суто книгарні, до яких призвичаїлися ми, зустрічаються тут рідко, здебільшого це магазини, які водночас продають СD та книги, що дуже зручно: якщо пощастить, можна потрапити на книгу (тобто збірку книжок) певного автора у СD-вигляді, а на додаток ще й купити музичний компакт-диск або СD-фільм (до речі, в Туреччині вони більш популярні, ніж відеокасети).

На одній із найбільших вулиць Стамбула, Кадікой, є декілька музичних салонів із великими книжковими відділами, з кафе на 2 та 3 поверхах, де можна скуштувати щось із національних страв і за філіжанкою кави погортати щойно придбану книжку. Це приємно зробити ще й через якість паперу, оформлення, обкладинки. Навіть 400-сторінкові примірники є дуже легкими за вагою. Всі книжки, що продаються і не є зразками, - в поліетиленовій герметичній упаковці. Приємно торкатись сторінок, яких до тебе ніхто не слюнявив. Здебільшого книжки у книгарнях розташовані на спеціальних стендах, які обертаються, або на полицях, схожих на домашні та бібліотечні; можна ходити поміж них і обирати потрібне або просто дивитись. У великих супермаркетах (у десятки разів більших за наші "Billa") продають і книги; дуже дивно було бачити розпродаж літератури, яка за якихось причин залежалась у магазині.

Порівняно з українською, книга в Туреччині дорога, навіть занадто, як поскаржились місцеві студенти. Підручника дешевше за 5 доларів не існує.

У кожному магазині є література англійською, німецькою, іноді зустрічається російська, дуже популярна перекладна російська класика - Чехов, Достоєвський, Тургенєв, Грибоєдов, Островський, але ж ціни... Так, наприклад, "Анна Каренина" Л. Толстого у 2 томах коштує 40 млн. лір, що еквівалентно $35.

На відміну від багатьох інших магазинів Туреччини, де можна торгуватись, у книгарнях ціни твердо фіксовані. Персонал приємний, але недокучливий, яскраве освітлення, завжди грає приємна музика - з таких книгарень не хочеться виходити, нічого не придбавши, бодай листівку на згадку.

Анна Єгорова

 
© агенство "Стандарт"