журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ПОДІЯ

ТЕМА НОМЕРА

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

ХРОНОГРАФ

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №9, 2001

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

Книгарні за кордоном: каталонська специфіка

Набув звичку: коли приїжджаю до європейської столиці, фотографуюся у книгарні. За останній рік колекцію поповнили фото з Будапешта, Лондона, Оксфорда, і ось учора надрукував знімки з Барселони. Може, хтось скаже: "То ж не столиця", але все одно цікаво.

Хоча магазин і не вирізняється здалеку захоплюючими вивісками чи яскравими малюнками на вікнах, його вітрини достойні уваги: в почепленому на стіні ляльковому кріслі сидить величезна іграшка-малюк, що зачаровано розглядає книгу на колінах. Так само на вікні висить невелике оголошення на кшталт: "Шукаєте іноземну літературу? Вона тут". Так магазин визначає свою спрямованість - більшу частину його займає дитяча література й видання іноземними мовами.

Вертушки зараз можна побачити в багатьох крамницях, на ятках і на базарі, але у "Гранд-Експо" їх наповнення комплектують з особливим смаком, як, зрештою, ставляться до всього іншого. Є тут великі вертушки і для книг нестандартного формату, і для дитячих видань у м'яких палітурках. А підставка для листівок має декілька ярусів (для листівок різного розміру): на великій розташовується менша вертушка, а на ній - зовсім маленька. Коли покупець здіймає голову, щоб роздивитися цікаві картинки, то бачить нависаючу над ним величезну добродушну іграшкову черепаху, що вмощена на сусідній вертушці з мапами Києва та різних регіонів України. Приємно вражає те, що це - чи не єдине місце в Києві, де можна придбати кумедну листівку для привітання українською мовою.

У дитячому куточку, біля полиць із книгами для дітей - іграшки, які, на перший погляд, у безладі розкидані по підлозі. До речі, оформлювачі інтер'єру підійшли до своєї справи з висоти зросту дитини, адже лише на погляд дорослого іграшки виглядають, як звалена в купу гора пухнастих звірів, а для малюка це - справжнє казкове царство. Поки батьки обирають книги на полицях, їх чадо теж має змогу зайнятися не менш цікавою справою. Підібраний асортимент дуже пасує до оздоблення. Так, поряд із дитячими виданнями для хлопчиків про зброю, історичні війни тощо стоїть маленький іграшковий військовий джип. Це лише одна з безлічі іграшок, що доповнюють загальну картину книжкового магазину. Яскраві видання для найменших занадто великого формату, які не вміщуються на жодну, навіть найбільшу, полицю, знайшли притулок поряд із зайцем-боксером, що стоїть біля ніг покупців. Є тут ціни на будь-який статок, але здебільшого віддрукована на якісному папері гарно оформлена книга, що не зашкодить зорові малюка, не може коштувати дешево. Для дітей шкільного віку на нижніх полицях також розташовуються іграшки, головоломки, цікаві картинки, книжечки-тріщалки тощо.

Окремі книжкові полиці відведено для літератури про комп'ютерну техніку, навчальної літератури з різних дисциплін, а декілька стелажів - під видання іноземними мовами, підручники для самостійного вивчення англійської, французької, італійської, арабської, китайської та ще багатьох мов. До всіх них покупець має вільний доступ і може не похапцем проглядати, хапаючи лише зміст і перший параграф, а вільно роздивлятися потрібну йому книгу. Всі книжкові полиці оздоблено світло-фіолетовим контуром, а вгорі, над стендами, розташовано картини, що виконані в тих же самих тонах. Дві з них у модерністському стилі відображають прагнення людини до знань, а третя висить над дитячим куточком, на ній зображено героїв популярних казок і мультфільмів.

У книгарні працюють приємні молоді продавці-консультанти, що пропонують свою допомогу спантеличеному й здивованому покупцеві, який звик до книжкових крамниць на радянський зразок і яток на базарах, де потрібне видання подекуди доводиться розглядати, мокнучи під дощем чи знемагаючи від пекучого сонця. Продавець, запропонувавши свою допомогу у підборі літератури клієнту, обов'язково запросить його сісти у крісло і не поспішати у виборі тієї чи іншої книги, а літературу приносить сам на його прохання. Приємну атмосферу в магазині доповнюють і вентилятори, що літнього спекотного дня надають відчуття свіжості.

Окремо потрібно відзначити скляний стелаж із канцелярією. Якщо в деяких інших магазинах нормально роздивитися якість паперу зошитів чи колір ручки покупець не в змозі через суворий нагляд продавця, то тут він може зіставляти їх донесхочу й обирати, порівнюючи. До всього канцелярського приладдя доступ вільний, як, зрештою, майже до всього в цій крамниці.

Постійна присутність охоронця робить магазин не дуже привабливим місцем для шахраїв і злодіїв, у той час, як чесний покупець відчуває себе захищеним. Шкода, що більшість підприємців забувають про піклування про свою безпеку й безпеку клієнтів. На жаль, особливо характерно це саме для книжкових магазинів.

Хоча торгова площа "Гранд-Експо" досить маленька, але вдало розміщені стенди з книгами, картографічною продукцією, канцелярією дозволяють вміщувати величезну кількість книг, не викликаючи при цьому відчуття занедбаності чи недбальства. Усі вільні місця в магазині займають вертушки, іграшки, глобуси, рекламні продукти, що свідчить про раціональне використання кожного квадратного метра, а в більшості випадків - й сантиметра загальної площі.

Бажання будь-кого, хто відвідав цю книгарню, єдине - коли потрібна буде література, прийти по неї саме сюди. І для такого відношення покупців потрібно небагато - лише вдале оформлення інтер'єру й привітність та уважність продавців. А найголовніше - любов до книги, яка відчувається тут навіть у повітрі.

Леся Костів

Напрошуються порівняння: Лондон (мої останні передкаталонські враження) та Барселона.

У Каталонії не зустрінеш 7-поверхових книгарень-монстрів, що їх немало у Великій Британії. Тут усе менше, сказати б - камерніше, але язик не повертається висловитися так про книжковий зал в універмазі, який (зал) має площу, як поверх київського ЦУМу. При цьому вони примудряються ще й складати книги на полицях корінцями для того, щоб представити більший асортимент. Лицем стоять лише ті книги, на які з тих чи інших причин треба звернути увагу покупця: новинки, бестселери, спеціальна література тощо.

Мені доводилося бачити чималу кількість різновидів торговельного обладнання, переважно дуже простих конструкцій, - столи, шафки, етажерки. Часом книги просто лежать на підлозі. До речі, я досі не можу зрозуміти, чому ті стосики книжок, що знаходяться просто під ногами, виглядають такими само новими, як і ті, на горішніх поличках шаф? Чи їх ніхто не зачепить? Інколи стоси книжок я бачив навіть перед порогом крамниці! Бери, знайомся, заходь, плати.

У великих книгарнях зроблено усе, щоб полегшити покупцеві пошук літератури та орієнтацію в морі книжок. На стелажах або шафках обов'язково вказують тематику, полегшують орієнтування й різноманітні стрілочки.

На стелі часто побачиш "оферти" - спеціальні пропозиції. До речі, фахівці кажуть, що наявність таких нехитрих "утримувачів уваги" збільшує продаж на 20-30%!

Напевне, банально знову повторювати про вільний доступ до книг. У Європі усі крамниці збудовані за цим принципом: косметика, одяг, спорттовари тощо. Дивує, скоріше, те, наскільки далеко зайшла ця відкритість. Каса у великій книгарні стоїть, знаєте, де? Ні, не на виході біля дверей, а посеред залу. І має вигляд не закритої кабінки з гратками, яку іноді зустрінеш у Києві, а звичайний стіл напівкруглої форми, відкритий з усіх боків. Зайве казати, що за покупку продавці дякують, запрошують приходити ще, а книги запаковують у фірмову торбинку.

Оскільки я не знаю іспанської, мені важко судити про асортимент та якість книг. Але в мене склалося враження, що Барселона - місто, яке стежить за книжковими новинками, у житті якого книга посідає далеко не останнє місце.

Олексій Капуста

 
© агенство "Стандарт"