журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ХРОНОГРАФ

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №5, 2001

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

Еротичний масаж замість філософії, або Кваліфікація книгопродавців

Зазвичай, завітавши до книгарні чи на книжковий ринок, ми принаймні знаємо, чого душа бажає. Проте інколи трапляються випадки, коли додаткова інформація є конче необхідною. А чи здатні продавці зорієнтувати покупців щодо потрібної їм літератури? Це ми і намагалися з'ясувати, обійшовши деякі книжкові магазини та ринки міста Києва.

ене як студентку кафедри культурології, зокрема, цікавила література зі сфери культури.

На книжковому ринку "Петрівка" серед різноманітних посібників із прикладної магії, видань типу "Я – не колдун, я – знахарь" А. Аксьонова, підручників із менеджменту та маркетингу, "Windows для "чайників" та жіночих романів, нарешті, бачиш художні альбоми та хрестоматії з історії культури. Більшості продавців краще не ставити питань про суть бестселерів письменників-культурологів та місце їх видання. Скоріше за все, вони порадять переглянути зміст.

На одному з прилавків мене зацікавив художній альбом. На питання: "Репродукції яких імпресіоністів входять до нього?" симпатична продавець відповіла досить просто і лаконічно, що саме тих, які працювали у цьому напрямку. Дійсно, навіщо конкретика.

Більшою обізнаністю відзначився продавець (місце №22/5) праць Ф. Ніцше, А. Тойнбі та творів інших авторів, що мають концептуальне значення в світовій культурі. Він зі знанням справи розповідав про роботи Мішеля Фуко, їх суть, місце та час видання. Серед бестселерів письменника назвав "Історію безумства в класичну епоху" та всі три томи "Історії сексуальності", які "вдень із вогнем" не знайдеш. Все ж порадив подивитися у торговельному комплексі "Квадрат".

Щоправда, ще один факт може втішити розгубленого покупця. На декількох точках ринку (зокрема, №16 та 17), які пропонують україномовну книгу, доброзичливо нададуть вичерпну інформацію про зміст, мабуть, кожного видання та про життя їх авторів. Продавці вирізняються начитаністю та обізнаністю. Саме тут мені рекомендували "Українське мистецтво" В. Скуратівського та "Історію християнства" С. Головащенка.

Книжковий ринок, що комфортно розмістився у торговельному комплексі "Квадрат" під площею Слави, значно приємніше відвідувати, ніж Петрівку. Адже немає надмірно галасливого натовпу, можна проконсультуватися з продавцем у більш-менш спокійній обстановці, отримати кваліфіковану інформацію щодо літератури, яка цікавить. Проте і тут існує ймовірність, що придбаєш непотрібну книгу. Наприклад, коли мені знадобилася праця М. Фуко "Піклування про себе" ("Історія сексуальності", т. 3), а у продажу її не виявилося, почали радити і журнал "Культурологічний часопис" (числом 17 під назвою "Гендерні студії"), і книгу "Еротичний масаж". Що це може означати – прагнення "отоварити" у будь-якому випадку чи повну дезорієнтацію у змісті книг?

Значно краще поінформовані щодо свого товару продавці центральних книгарень. У книжковому магазині "Мистецтво" на питання відвідувачів відповідають усім колективом, тут же дають поради щодо доцільності купівлі тієї чи іншої книги, розповідають про відмінність конкретної праці від подібних. За словами продавців, "Нарис з історії культури України" М. Поповича відрізняється від "Історії української культури" І. Крип'якевича тим, що перша праця – більш грунтовна, охоплює всі історичні періоди культури України, від давніх давен до сучасності; друга ж – лише до першої половини ХХ століття. На жаль, про твори, яких не було у продажу в цій книгарні, розповісти можуть не завжди. Зокрема, так сталося у випадку з монографією Н. Нікітенко "Русь і Візантія".

У "Науковій думці" серед найпопулярніших навчальних посібників називають "Історію світової культури. Культурні регіони" та "Історію світової культури", обидва – під редакцією Л. Т. Левчук. Як і в більшості торговельних точок, із робіт по українській культурі радять змістовний "Нарис з історії культури України" Мирослава Поповича. Продавці знають цього автора як лауреата Шевченківської премії, але ні сном ні духом не відають про його праці "Логіка та наукове пізнання" (1971), "Мировоззрение древних славян" (1985) та плани науковця на майбутнє.

Все ж, відверто кажучи, я була приємно здивована обізнаністю продавців книгарень щодо культурологічної літератури. Вони добре знайомі зі змістом творів, що є у продажу, але не завжди знають, чи існують у природі інші видання конкретного автора, окрім тих, що наявні у них на полицях.

На книжкових ринках, за винятком окремих випадків, превалюють комерційні інтереси, які відіграють значно більшу роль, ніж бажання підібрати покупцеві дійсно потрібну книгу. Та й поінформованість деяких продавців бажає бути кращою.

Вікторія Падалко

 
© агенство "Стандарт"