журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ХРОНОГРАФ

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №5, 2001

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

Перша електронна книжкова біржа в Україні

Про унікальний проект електронної дистрибуції книг, здійснений коштом ініціативної групи ентузіастів, без допомоги жодного фонду чи держави, розповідають керівник проекту Василь Жолудєв та автор ідеї – голова правління Всеукраїнської асоціації територіальних громад Сергій Дєдов.

аша мета – створити єдине інформаційне поле книжкового ринку з тим, щоб кожна зацікавлена людина могла знайти інформацію про те, у кого, де, за якою ціною і за яких умов можна придбати необхідну книжку. Замовником є Всеукраїнська асоціація територіальних громад, і сама ідея народилась там. На відміну від інтернет-магазинів, наш проект має територіальний характер у тому сенсі, що покупець може з багатьох пропозицій із різних регіонів стосовно продажу книг обрати саме ту, яка для нього буде найзручнішою і найвигіднішою. Себто, в інтернет-магазині ви купуєте продукцію у його власника за його умовами і ціною, у нас же ви отримуєте інформацію про різноманітні можливі варіанти її придбання. Наприклад, вам потрібна книжка "Все про собак", ви набираєте назву й бачите, що її можна купити в Донецькому видавництві "БАО", у його представника в якомусь обласному центрі, в Києві – у фірми "Асана" і так далі, аж до того, що її можна знайти на Петрівці – такий-то ряд, таке-то місце. Очевидно, наскільки це спрощує процес пошуку необхідної літератури.

Інформацію ми отримуємо безпосередньо від видавництв і книготорговельних фірм. Нашу діяльність щойно розпочато, тому поки що задіяні видавництва Києва, Донецька, Харкова, Тернополя, Сум. База даних поповнюється щодня, тому за деякий час планується охопити всіх видавців та продавців книг України, які виявлять бажання до цього. Відкривши прайс-лист того чи іншого видавництва, покупець бачить назву й автора книжки, рік видання, відпускну ціну видавця, стандарт, вид палітурки чи обкладинки, обсяг, формат. У примітках деякі великі фірми зазначають коди книжок, для навчальної літератури – гриф Міністерства науки й освіти тощо. Для видавництв, які не мають власних web-сайтів, ми відкриваємо окремі сторінки.

Всі учасники нашого реєстру визначають правила гри на цій біржі; багато що вже змінилося завдяки проханням, побажанням і зауваженням самих видавництв. Зараз у реєстрі представлено 16 розділів: дитяча література, економіка, історія, географія, комп'ютерна література, методика, медицина, навчальна література, періодика, психологія, шкільні підручники (окремо), словники, технічна, художня, юридична, інша література. Але звичайно, це не остаточний варіант, і в міру заповнення реєстру він змінюватиметься.

Замислювався проект ще в минулому році (і спочатку був спрямований суто на навчальну літературу), в січні цього року він був реалізований як експеримент, а зараз вже можна сказати, що й цю стадію пройдено. Представники багатьох видавництв і фірм бачать, що система вже випробувана, й доходять висновку, що електронна дистрибуція книг дуже зручна й потрібна у повсякденній діяльності.

Треба відзначити, що потенційний покупець, крім вибору потрібної літератури й визначення місця купівлі, може надіслати електронне замовлення. Тобто це вже ніби електронна біржа: не відходячи від свого комп'ютера, можна надіслати замовлення у десятки видавництв із різних куточків України.

Концепцією програми передбачено рівномірний соціальний розвиток всіх регіонів України. Інтернет надає якнайкращі можливості для цього, незважаючи на те, проживає людина в Києві чи в районному містечку. Ба навіть багатий фермер, розвиваючи своє дитя, опікуючись його освітою, може знайти ті книжки, які в цьому допоможуть. А зараз ми працюємо над створенням сторінки фірми "Dinternal", тож невдовзі будь-який користувач зможе замовити й придбати потрібну літературу, видану у Великій Британії чи Німеччині. На жаль, відсутність достатніх коштів дещо заважає нам наздоганяти власні думки. Однак все – попереду, тож запрошуємо видавців і продавців книг до взаємовигідної співпраці.

Підготував Тарас Луків

 
© агенство "Стандарт"