журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

ВИДАВНИЧЕ ЖИТТЯ

ХРОНОГРАФ

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ЛIТЕРАТУРНА ВIТАЛЬНЯ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №5, 2001

ХРОНОГРАФ

Комунізм крізь окуляри професорів із Заходу

У 1997 році у Франції була видана "Чорна книга комунізму", автори якої – Стефан Куртуа, Николя Верт та інші – порушили питання про взаємозалежність комуністичного панування і терору, а також про можливість зіставлення комунізму і нацизму.

На думку Стефана Куртуа, двадцяте століття відрізняється від попередніх історичних епох небувалим рівнем насильства, причому незгладимий слід залишили не тільки дві світові війни та жахи націонал-соціалізму. Значно більш визначальний вплив на долю світової історії мала майже 70-річна диктатура комуністичного режиму в Радянському Союзі. Однією з центральних тез авторів є твердження, що терор із самого початку був головною рисою сучасного комунізму.

В Україні "Чорна книга комунізму" майже невідома і ніде не обговорювалась. У 2000 році журнал "Osteuropa" (Аахен, Німеччина) присвятив окреме число дискусійним матеріалам на тему "Чорної книги" німецьких та інших закордонних фахівців із дослідження комунізму.

У цих статтях досліджуються зв'язок терору і сталінізму, джерела і методи здійснення радянського терору проти корінних націй, застосування насильства як засобу стабілізації комуністичного панування в країнах соціалістичного табору та питання про можливість зіставлення нацистського режиму і сталінської системи.

Видана видавництвом "Оптима" книга "Коммунизм, террор, человек" – переклад статей із цього журналу, до яких додано ще дві. Видання здійснено з ініціативи редакції журналу завдяки підтримці Бюро Фонду ім. Фрідріха Еберта зі співробітництва.

На зустрічі у Центрі презентацій Міжнародного фонду "Відродження" 26 квітня цього року, яку провів Дмитро Стус, із цікавими промовами виступили Герт Вайскірхен, що представляв німецьку сторону проекту; директор видавництва "Оптима" Ігор Гільбо; науковці й письменники Михайло Білецький, Сергій Білокінь, Євген Сверстюк. Промовці відзначали, що у книзі є чимало цікавих ідей, а критикували за нерівність матеріалів, брак фактографії, майже повну відсутність інформації про Україну і, зрештою, за те, що переклад здійснено мовою "старшого брата".

Власна інформація

 
© агенство "Стандарт"