журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ХРОНОГРАФ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №8, 2001

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

Як скласти бізнес-план в книжковій сфері

Чи не найважливішим кроком при започаткуванні нового підприємства (у нашому випадку нехай це буде книгарня) або розширенні діючого є побудова бізнес-плану – так вважають західні менеджери. Такий план має відображати завдання вашого підприємства – як коротко-, так і довгострокові, містити опис продукції, яку ви пропонуватимете, опис вірогідної кон'юнктури ринку даної продукції, і, зрештою, інформацію про ресурси та засоби, які ви залучатимете для виконання ваших завдань щодо погляду на ймовірну конкуренцію.

Підготовка всебічного бізнес-плану за цією схемою потребує багато часу та зусиль, а ще – матеріальних витрат. За підрахунками теоретиків, на нього необхідно витратити від 200 до 400 людино-годин.

Коли ви завершите свій бізнес-план, він слугуватиме вам за схему, дотримання якої, подібно до всякої карти, підвищує шанси досягти пункту призначення.

Підготовка бізнес-плану надасть вам чимало й інших переваг, на які ви можете сподіватись, зокрема:

l Цей систематичний підхід дозволить вам зробити помилки на папері, а не на ринку.

l По завершені підготовки бізнес-плану ви почуватиметеся значно впевненіше щодо своєї спроможності створити підприємство і змусити його успішно працювати. Це може навіть компенсувати брак капіталу та досвіду, звичайно, за умови, що інші фактори (наприклад, життєздатна ідея і сприятлива для вашого продукту ринкова кон'юнктура) складаються на вашу користь.

l Ваш бізнес-план покаже, скільки грошей вам необхідно, на що саме вони потрібні, коли та на який термін ви їх потребуватимете.

Відомо, що двома важливими причинами того, що нові підприємства зазнають поразки, є недостатня капіталізація і проблеми з рухом готівкових коштів, які постають на ранніх етапах роботи підприємства, тому ті, хто ретельно підготував бізнес-план, можуть зменшити ці ризики провалу. Вони можуть також експериментувати з широким колом альтернативних життєздатних стратегій і завдяки цьому сконцентрувати свої зусилля на тих варіантах, які дозволяють якнайощадливіше використати обмежені фінансові кошти.

Було б перебільшенням сказати, що ваш бізнес-план є перепусткою до джерел фінансів. Однак він справді допоможе вам певною мірою продемонструвати талант підприємця та менеджера і довести задум до інших осіб у такий спосіб, що їм буде легше збагнути й оцінити ваші ідеї та аргументацію.

l Підготовка бізнес-плану надасть вам можливість краще зрозуміти процес планування. Важливий для забезпечення довгострокової життєздатності бізнесу весь цей процес, а не лише план, який є його результатом. Бізнесу властива динамічність, так само динамічними є комерційне та конкурентне середовища, у яких працюють підприємства. Ніхто не сподівається, що кожна подія, передбачена бізнес-планом, відбудеться саме так, як прогнозувалось, але розуміння і знання, одержані у процесі розробки бізнес-плану, зроблять підприємство готовим до будь-яких змін, які можуть статися, і забезпечать йому спроможність швидко пристосуватись до них.

Попри ці численні переваги тисячі потенційних підприємців досі намагаються стартувати без бізнес-плану. Найчастіше це буває тоді, коли здається, що певний бізнес зовсім не потребує чи потребує незначного капіталу для започаткування діяльності, або ж коли засновники підприємства мають власні кошти; в обох випадках вважається непотрібним вдаватися до серйозної фінансової оцінки проекту.

Насправді ж фінансова оцінка присутня при започаткуванні будь-якого підприємства, вона лише не завжди має відображення на папері у вигляді нині модного бізнес-плану. З цього приводу нами було вирішено зустрітись із директором процвітаючого (й надалі бажаємо) Книжкового дому "Орфей" Костянтином Клімашенко, але про його думку – далі. Отож, повернемось до теоретичних порад складання бізнес-плану (якщо він дійсно вам необхідний).

Порада перша (виконати яку доволі легко) – дайте щирі відповіді, якнайбільше реалістично зважуючи ваші можливості, на наступні запитання:

1. Що дає вам підстави гадати, що ви матимете успіх?

2. Зробіть визначення місії, поєднавши вашу продукцію з потребами клієнтів, яких ви маєте намір задовольнити.

3. Які основні складові вашої мети:

а) короткотермінові (до 18 місяців);

б) довготермінові (від 3, 5 років)?

4. Складіть перелік завдань і планів дій так, як ви їх бачите сьогодні.

5. Як ви гадаєте, скільки капіталовкладень вам потрібно, щоб розпочати ваш бізнес? Складіть короткий перелік, що необхідно придбати.

Порада друга – "потоваришувати" із підручниками з маркетингу, якщо не маєте поруч професійного маркетолога, або: шлях № 1 – зверніться до спеціальних агентств, що займаються розробкою та написанням бізнес-планів, шлях № 2 – відмовтесь від цієї ідеї.

Порада третя – навчитися думати, як ваші конкуренти, та робити з цього належні висновки для себе.

Порада четверта – чи вмієте ви рахувати ще незароблені прибутки? Спробуйте реалістично пофантазувати на грошову тему, тобто опануйте мистецтво фінансового прогнозування.

Порада п'ята – знайдіть тямущого бухгалтера.

Як можна здогадатись, кількість подібних порад може бути нескінченною, отож чергова порада – запасіться терпінням та чорнилом.

Аби ви мали уяву про зміст, а отже і про (не)складність написання бізнес-плану, нижче наведемо класичний його приклад для підприємства типу книгарні:

Розділ І

Резюме

1. Книгарня та її керівництво

2. Історія і поточний план

3. Початкова або нова місія

4. Завдання на найближче майбутнє

5. Довготермінові завдання

6. Команда керівництва

7. Юридична структура

Розділ ІІ

Продукція

1. Опис

2. Порівняння з продукцією конкурентів, ефективність та економічність

3. Джерела постачання

Розділ ІІІ

Ринок та конкуренти

1. Опис конкурентів

2. Потреби клієнтів і переваги вашого книжкового асортименту

3. Сегменти ринку

4. Критерії, за якими клієнти роблять вибір

5. Розмір ринку та його сегментів, потенціал зростання

6. Ринковий прогноз

7. Конкуренція

Розділ ІV

Конкурентна бізнес-стратегія

1. Цінова політика

2. Плани просування продукції на ринку

3. Вибір місця розташування приміщень

4. Канали збуту

5. Очікувана торговельна надбавка

6. Реакція конкурентів

7. Прогноз частки ринку

8. Економічні, політичні, соціальні та юридичні фактори, які впливають на стратегію

Розділ V

Збут

1. Наявні методи збуту

2. Пропоновані методи збуту

3. Команда, яка займається збутом

4. Підтримка збуту з боку книгарні

Розділ VI

Прогнози та фінансові плани

1. Резюме показників ефективності, показник прибутку на інвестиції тощо

2. Прогноз обсягу продажу

3. Припущення, які лежать в основі фінансових прогнозів

4. Розрахунки прибутків та збитків

5. Прогнози руху готівки

6. Бухгалтерські баланси

7. Аналіз беззбитковості

8. Аналіз чутливості

Розділ VII

Потреби у фінансуванні

1. Резюме господарської діяльності до початку фінансування

2. Необхідні суми коштів і коли вони будуть потрібні

3. Використання надходжень

4. Пропоновані умови угоди

5. Очікуваний левередж і показник покриття процентів

6. Шляхи відступу для інвестора

Розділ VIII

Види контролю за діяльністю

1. Фінансовий контроль

2. Контроль за продажем та маркетингом

3. Інші типи контролю

Це – приклад змісту бізнес-плану лише для книгарні, якщо ж розглядати план для видавництва, яке виступає ще й виробником, то він буде більшим на декілька розділів.

Слід зауважити, що таким громіздким та детальним ("правильним") бізнес-план робиться для найголовнішої своєї мети – привернення інвестицій, отримання кредиту. Якщо ж він складається "для себе", то дещо спрощується, за бажанням – до мінімуму. Цей факт підтвердив головний керівник книжкової планети "Орфей" Костянтин Клімашенко, за словами якого, 90% підприємців і гадки не мають складати щось подібне й довге. А якщо вести мову про книжковий бізнес, то це заняття в Україні зараз є низькорентабельним. Закордонні інвестори не поспішають вкладати капітал у книжкову справу, держава навряд чи буде по-справжньому турбуватись ще 20-30 наступних років, отримати кредит у банківських установах без наявності вражаючої застави неможливо, отож і бізнес-план не допоможе – розвіяв міф про чудотворність останнього п. Клімашенко. Поради для початківців-ентузіастів таки знайшлись:

1. Ретельно прорахуйте ризики (не нехтуйте так званим політичним ризиком; форс-мажор із державою – справа серйозна, заздалегідь потурбуйтесь про дозвіл та пільги).

2. Піклуйтесь про різноманітність книжкового асортименту.

3. Зважте свою цінову політику.

4. Застосовуйте недешеву масовану рекламу.

5. Звертайте увагу на персонал.

6. Установіть власну норму прибутку на кожний окремий місяць року (враховуючи сезонність).

7. Дуже важливим є вдале місцерозташування книгарні, що несе 80% успіху.

Під кінець розмови Костянтин Клімашенко все ж пригадав деякі прогресуючі книгарні, які напевне мали бізнес-плани. Це – київська книгарня при ліцеї "Гранд", яка перші два роки свого існування була збитковою, а потім вирішила вдатись до детального аналізу свого стану. І лідер на російському ринку "Снак", що за останні півтора-два роки відкрила в Санкт-Петербурзі мережу із 12 книгарень; підприємець-власник звертався до теоретичного підгрунтя, кредит взяв у банку.

Отже, остаточне рішення щодо сенсу написання бізнес-плану – за вами.

Анна Єгорова
При підготовці статті використано дослідження К.Барроу, П.Барроу та Р.Брауна "Бізнес-план"

 
© агенство "Стандарт"