журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ХРОНОГРАФ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №8, 2001

ТЕМА НОМЕРА

Попит і пропозиція підручників у книгарнях та на книжкових ринках

Незабаром пролунає перший дзвоник нового навчального року і знову відбудеться зустріч студентства, школярства, батьків із підручниками.
Для дослідження цього сегменту книжкового ринку кореспонденти "Книжкового огляду" відвідали декілька провідних київських книгарень, ринок "Петрівка", а також побували у Дніпропетровській області.

КнигарнЯ "ЗНАННЯ"

Ця книгарня вже не одне десятиліття є невід'ємною частиною Хрещатика. Її книжковий асортимент на сьогоднішній день складає близько 15 тис. примірників.

Як повідомила незмінний протягом багатьох років директор книгарні Світлана Вархолова, до очікуваного вересня тут вже жваво готуються, угоди про поставку підручників підписані з 300 підприємствами та видавництвами. Серед них – "Зодіак-Еко", "Вежа", "Освіта" (угоди майже на кожну назву). Але, на превеликий жаль, деяких підручників, зокрема з точних наук, замало. Книг із суспільних наук, історії, української та іноземних мов, економіки, менеджменту тощо, начебто, вистачає, але все одно попит перевищує пропозицію. До того ж, підручники дорогі, закупівельні гуртові ціни на них високі, а в роздріб вони потрапляють ще на 40% дорожчі.

Комплект підручників, рекомендований списком Міністерства освіти й науки України для учнів середніх класів, обійдеться батькам у 150 гривень. Ще однією неприємністю є те, що чимало підручників виходять із друку запізно – у жовтні-грудні, але ж їх потрібно придбати ще наприкінці серпня.

Сама ж книгарня також стикається з проблемами: великі податки (лише за минулий рік було сплачено 300 тис. гривень, не враховуючи оренди та комунальних платежів), які автоматично підвищують вартість книги; контрофаксна продукція (піратські фотокопії), що калічить якісного підручника та завдає великої шкоди видавництвам та книгарням; нестача обігових коштів у той час, коли більшість видавництв вимагає попередньої плати за підручники.

Незважаючи на існуючі труднощі, Світлана Вархолова оптимістично стверджує, що всі підручники, які лише виходять із друку в Україні, знайдуть своє місце на полицях "Знання", і запросила всіх бажаючих на шкільний ярмарок, що буде проходити в книгарні з 25 серпня по 30 вересня.

Серед підручників бестселерами липня книгарні "Знання" є:

1. Коршак Є. В. Фізика 7, 8, 9 кл. – Київ: Ірпінь, 2000.

2. Масляк П. О. Географія України 8-9 кл. – Київ: Зодіак-Еко, 2000.

3. Шабатура М. Н. Біологія людини 9 кл. – Київ: Генеза, 2000.

4. Шкіль М. Т. Алгебра і початки аналізу 10-11 кл. – Київ: Зодіак-Еко, 2000.

5. Буринська Н. М. Хімія 8, 9 кл. – Київ: Ірпінь, 1999.

6. Пестушко. Географія материків і океанів 7 кл.– Київ: Абрис, 2000.

Серед студентства великою популярністю користуються юридичні книги, зокрема, "Криміналістика" видавництв "Атіка "та "Юрінком-Інтер".

Вчителі добре купують методичну літературу видавництв "АСК", "Перун", "Навчальна книга "Богдан".

"АКАДЕМКНИГА"

(вул. Б. Хмельницького)

Директор цієї славнозвісної книгарні Олег Дмитрієв погодився із загальним твердженням, що попит на підручники перевищує їх пропозицію і що ціна на підручник залишається високою (хоча націнка на книжки в книгарні складає лише 30%).

Спеціального маркетингового відділу, як і в багатьох книгарнях, в "Академкнизі" немає, але попит на найбільш популярні підручники ретельно відстежується досвідченими товарознавцями. До того ж, книгарня має власні торгові точки поряд із КПІ та Педагогічним університетом, книжковий кіоск на Шулявці неподалік від Національного економічного університету, що надає безпосередню можливість більш глибоко вивчити вподобання та потреби студентства. Співпрацює "Академкнига" безпосередньо і з бібліотеками університетів, що регулярно поповнюють свої фонди. Якщо ж необхідно визначити попит на зовсім новий підручник ще невідомого автора, діють за наступною схемою: декілька примірників розповсюджуються по вузівських бібліотеках, і якщо книга "пішла" – її закуповують більшими обсягами.

Головні видавництва-партнери "Академкниги" – "Либідь", "Вища школа", "Консул", "Вентурі", "Знання", "АСК", "Юрінком-Інтер", "Логос", "Ельга-Н" та багато інших. Трохи зменшилась активність співпраці з "Генезою" та "Вежею" через їх вимогу 100-відсоткової попередньої оплати, що залишається однією із скрут книгарні.

До проблеми піратських копій Олег Дмитрієв додав ще проблему єдиної ціни на ту ж саму книжку по всіх книгарнях, що так вдало практикується за кордоном.

"Академкнига" спеціалізується на підручниках для студентів, досвід торгівлі книгами для середньої школи залишається невдалим, деякі з них залежуються на прилавку роками. Із кожним роком все меншою популярністю користуються й російські підручники, так, у юридичній літературі вітчизняному студентству зовсім нецікаві посилання на законодавство РФ.

Підручниками-бестселерами в "Академкнизі" є:

1. Катюк. Історія держави та права. – Київ: Вентурі.

2. Надольний. Філософія. – Київ: Либідь.

3. Масляк. Географія. – Київ: Знання.

4. Шевчук. Українське ділове мовлення. – Київ: Вища школа.

5. Мочерний. Основи економічної теорії. – Київ: Видавничий центр "Академія".

6. Притика Д. М. Арбітражний процес.

2 ч. – Київ: Консул.

Серед викладачів існує попит на дидактичні матеріали для вчителів та плани-конспекти уроків видавництв "Ранок" (м. Харків) та "Навчальна книга "Богдан" (м. Тернопіль).

"НАУКОВА ДУМКА"

(книгарнЯ НАНУ)

Директор Лідія Вансович зазначила, що в її книгарні підручників для середньої школи набагато менше, ніж для вищої. І знов-таки, попит на них перевищує пропозицію, незважаючи на високу ціну. Співпрацює книгарня з 200 видавництвами та постачальниками, везуть до неї книжки не лише з Києва, а й зі Львова, Харкова, Одеси, Сімферополя тощо. Хоча, як і для інших книгарень, для "Наукової думки" залишається невигідною торгівля за попередньою оплатою, як-от із "Генезою" чи "Освітою".

За асортиментом та новими виданнями уважно слідкує спеціаліст-товарознавець. Нові підручники обов'язково закуповуються, спочатку по 5-15 примірників, а потім – відповідно до попиту.

Розповсюджує книгарня підручники й по школах за безготівковим розрахунком. Ось і на цей вересень вже складено список шкіл, які зробили замовлення.

Серед абітурієнтів та учнів користуються популярністю різноманітні довідники та словники; студентство цікавиться енциклопедіями, зокрема, юридичними та медичними. Було помічено, що найменшим попитом користується математика.

Бестселерами липня є:

1. Кримінальний кодекс України. – Київ: Юрінком-Інтер, Атіка.

2. Зарубіжна література. – Київ: Генеза.

3. Практикум з української мови. – Київ: Освіта.

4. Ладоня І .О. Українська мова. – Київ: Вища школа.

5. Мочерний. Основи економічної теорії. – Київ: Видавничий центр "Академія".

6. Фішер. Макроекономіка. – Київ: Основи.

l Анна Єгорова

Ринок "ПетрІвка"

У спекотному липні на Петрівці нечисленні шукачі підручників, як правило, не є киянами.

Ціни у цей період не сягають свого максимально можливого рівня. Тому вартість методичних посібників знаходиться в межах 3-5 грн., хоча є й дорогі, як-от "Методика преподавания математики в школе" видавництва "Зодіак-Еко", що охоплює всю шкільну програму. Вартість підручників становить від 7 до 20 грн. за примірник.

Щодо новинок, то цього року їх небагато. Наприклад, "Географія для 9 класу" видавництва "Форум", автор – Заставний, що нині конкурує із вже відомим підручником "Географія 8-9", автор – Масляк. Цікавою є серія посібників із математики, що вийшла у видавництві "Факт": Кушнир, Финкельштейн "Задачи и примеры для Вовы и Веры", "Геометрія" для 7 класу. Хоча вони є досить дорогими (13 грн.), але варті того: містять зрозумілі малюнки та пояснення, веселі розповіді. Такі посібники будуть корисними не лише для дітей, а й для їх батьків під час контролю виконання домашньої роботи.

Продавці також відзначають, що влітку попитом користуються хрестоматії з української та зарубіжної літератури, наприклад видавництва "БАО" із Донецька.

Хочеться додати, що й досі на українському ринку навчальної літератури відчувається брак якісної продукції. Окрім "Генези", що відома вдалими проектами і впевнено тримається на ринку, у цій сфері працюють також видавництва "Перун", "Підручники і посібники", "Вежа", "Гроно".

l Олена Грибенко

ТОВ "ВОІР"

ТОВ "ВОІР" на книжковому ринку займає нішу навчальної літератури. Специфіка діяльності цієї організації полягає у тому, що "ВОІР", будучи розташованим у самому бізнес-серці України – Києві, переважно співпрацює з видавництвами регіонів України. ТОВ "ВОІР", як розповів його директор Віктор Дехтярьов, завдяки 10-15% знижкам, що надають видавництва, працює на умовах дистрибуції.

В офісі на Великій Васильківській, 57/3, що знаходиться у Київському планетарії, здійснюється гуртова та дрібногуртова торгівля. "ВОІР" також володіє кількома розкладками в місті, наприклад на території ринку "Квадрат" (пл. Слави). Останнім часом спостерігається тенденція збільшення у Києві кількості точок із роздрібної торгівлі книгою. От і "ВОІР" не зупиняється на місці, керівництво шукає способи для подальшого розширення книгопродажу. Пан Дехтярьов пильно відслідковує фактори, що впливають на обсяги продажу. Серед них, наприклад, психологічна атмосфера в організації, культура та якість обслуговування покупців, розташування торгової точки (чи знаходиться вона біля входу на ринок, а чи в далеких нетрях книжкових розкладок), а також – чи має ця торговельна одиниця (розкладка, книгарня тощо) якісь особливі, неповторні риси, аби покупець бажав повернутися туди знову і знову.

Оскільки навчальна література є досить специфічним товаром, пік попиту на неї припадає саме на кінець літа – початок осені. Тому новий рік для ТОВ "ВОІР" розпочинається якраз у липні.

Серед підручників, що користуються найбільшим попитом і мають найбільші обсяги продажу, назвемо такі:

1. Зошит з природи для 1 класу. – Тернопіль: Підручники і посібники.

2. Біологія для 9 класу. – Харків: Ранок, 2001 р.

3. Зошит з природи, 2-3 класи. – Тернопіль: Підручники і посібники.

4. Зошит з природи, 3-4 класи. – Тернопіль: Підручники і посібники.

5. Англійська мова для 9 класу. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2001 р.

6. Збірник з алгебри для 9 класу. – Харків: Гімназія, 2001 р.

7. Говоримо, читаємо, пишемо для 2-3 класів. – Тернопіль: Навчальна книга "Богдан".

8. Біологія для 9 класу. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2001 р.

9. Зошит з природи для 3-4 класу. – Тернопіль: Навчальна книга "Богдан", 2001 р.

10. Французька мова для 9 класу. – Тернопіль: Астон, 2001 р.

11. Географія для 9 класу. – Харків: Ранок, 2001 р.

12. Охорона життя, 2-3 класи (зошит). – Тернопіль: Навчальна книга "Богдан".

13. Зошит з природи для 2-3 класів. – Тернопіль: Навчальна книга "Богдан", 2001 р.

14. Охорона життя для 2-3 класів (зошит). – Тернопіль: Навчальна книга "Богдан".

15. Довідник учня початкових класів. – Тернопіль: Навчальна книга "Богдан", 2000 р.

16. Охорона життя для 1-2 класів (зошит). – Тернопіль: Навчальна книга "Богдан".

l Олена Грибенко

ДнІпропетровська область

Зараз, коли потреба у навчальній літературі виходить на перший план у батьків школярів і студентів, починається гарячий період для власників книжкових магазинів і яток. Це питання достойне дослідження не лише в столиці, але й на периферії, наприклад у Дніпропетровську і Дніпропетровській області.

Ситуація з книгопостачанням виглядає досить негативно в районах, особливо віддалених від великих видавничих центрів. Для того, щоб зрозуміти і проаналізувати такий стан справ, ми вирішили зробити відповідне дослідження однієї з областей України. Насамперед не можна забувати, що селяни сьогодні – чи не найбідніша категорія населення нашої держави. Але школи, як і раніше, працюють у більших і менших населених пунктах, і підручники батьки змушені купувати навіть за непомірними для них цінами. Такий стан речей ускладнюється тим, що книжкових магазинів у селах, а подекуди навіть у досить великих містах (районних центрах) вже давно немає. Звичайно, можна зрозуміти і підприємців, які не ризикують займатися торгівлею більш-менш якісною літературою в місцях, де населення лише у найкритичніших випадках купує книгу, котра коштує більше 5 грн. Тому потрібно визнати той факт, що школярі сільської місцевості можуть побачити на полицях своїх магазинів підручники і товари для шкільного вжитку так само часто, як і сніг улітку, тобто – ніколи.

Ось що думають із цього приводу пересічні жителі провінції.

Говорить Катерина П., пенсіонерка, у недалекому минулому – продавець книжкового магазину із с. Голубівка Новомосковського району Дніпропетровської області: "Раніше в нашому селі був окремий книжковий магазин. Він хоча й не був великим за площею, і в ньому продавалася здебільшого канцелярія, але все ж таки основною літературою, якою цікавляться сільські жителі, забезпечував. Що стосується навчальної літератури, то, як ви знаєте, раніше підручниками дітей забезпечувала держава, але різні предмети шкільного вжитку (географічні та історичні контурні карти, глобуси, задачники тощо) завжди були на полицях. А от зараз лише на пошті можна купити зошити і ручки, за всім іншим потрібно їхати у Дніпропетровськ".

Своїми думками ділиться Варвара Т., жителька того ж села, мати трьох дітей шкільного віку: "Ситуація з підручниками сьогодні дуже заплутана і незрозуміла. Попередні роки батьки дітей, що навчаються в одному класі, купували в місті різні підручники, що дуже ускладнювало роботу вчителів. Зараз же ми вирішили просто здати гроші вчителеві, щоб він сам закуповував на весь клас однакові підручники. Але крім того, що самі по собі підручники для школи досить дорогі, ще потрібно оплатити вчителеві проїзд до міста, і для кожного окремого предмета ця процедура повторюється. Все це підвищує ціну книги, але права вибору ми не маємо".

Отже, жителі з області їдуть у найбільші районні центри й у Дніпропетровськ за навчальною літературою. У такому великому місті знаходиться лише близько двадцяти книжкових магазинів. Здебільшого це невеликі за площею спеціалізовані торгові підприємства, які продають літературу різного роду. Одним із найкращих є філіал київського Книжкового будинку "Орфей". Стилізований під супермаркет (з вільним доступом до будь-якої книги без зайвих звертань до персоналу книгарні), він виділяється серед інших, досить сірих, крамниць. Навчальна література для учнів вищої школи тут представлена так широко, як лише можна собі уявити – від "Психологии для студентов технических вузов" (видавництво "Питер", Санкт-Петербург, 2000 рік; 30 грн.) до "Физической культуры студента" (видавництво "Гардарики", М., 2001 рік; 24 грн. 40 коп.). Що стосується таких фундаментальних предметів, як економіка, то для них відведено окремі стенди, де широко представлені не лише суто навчальні книги, але й словники, хрестоматії, тести для перевірки знань тощо. До приходу у вузи нового навчального року готові всі книжкові магазини Дніпропетровська, а от шкільна література ще не закуплена. Зокрема, в "Орфеї" лише один невеликий стенд оформлено під такого роду видання, на якому представлено лише книги харківських видавництв "Ранок" (серія "На допомогу вчителю", українською мовою) і "Веста" (російською мовою).

Магазин "Книжковий світ", що знаходиться в центрі міста (вул. Леніна, 11), ширше представив саме літературу для школярів. Найбільше рекламуються тут книги київського видавництва "Генеза", яке вже добре зарекомендувало себе на ринку книговидання України. Його вітрина зроблена так, що впадає в око кожному перехожому, а підручники на ній є красномовним свідченням того, що час готуватися до школи настав.

Крамниця "Книжковий світ" змушена витримувати конкуренцію потужного книжкового базару, що розташувався біля Дніпропетровського українського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка. Він влаштований на кшталт київського ринку "Петрівка", але набагато менший за територією. Тут можна знайти будь-яку книгу, а підручники представлені найбільш широко, особливо зараз. За найменшу ціну можна купити книги навчального характеру, котрі були в ужитку, які користуються попитом серед найбідніших верств населення. Щоправда, потенційні покупці з області здебільшого просто не знають про існування нового книжкового базару.

Порівнюючи дніпропетровський книжковий ринок п'яти-семирічної давнини, коли він був у стані повної деградації і руїни, і сьогоднішній, не можна не помітити значного прогресу. Це особливо приємно, позаяк стає доступнішим не просто річ, а джерело знань. Щоправда, щоб повернути Дніпропетровщині її законне достойне місце у галузі книготоргівлі, потрібно ще багато інвестицій і дуже впертої праці.

Леся Костів

 
© агенство "Стандарт"