журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ХРОНОГРАФ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №8, 2001

ТЕМА НОМЕРА

Видавництва готуються до нового навчального року

Видавництва є одними із головних суб'єктів книжкового ринку, що саме й формують пропозицію підручників. Але неможливо оскаржити й той факт, що видавництва, виступаючи в ролі виробників, розглядають цей ринок дещо по-іншому, ніж безпосередньо самі покупці або навіть книгарні-посередники.
Ситуацію на ринку підручників погодились прокоментувати директори двох прогресивних видавництв – Василь Теремко (ВЦ "Академія") та Володимир Ховхун ("Вища школа").

Видавничий центр "Академія"

За словами Василя Теремка, ринок підручників, як і будь-який інший ринок, вимагає розмежовування на певні сегменти. Так, наприклад, технічна література має абсолютний попит, є суцільним дефіцитом, а ось підручники з гуманітарної сфери зараз мають помірний попит.

Щодо навчально-методичної літератури, то цей сегмент є дуже проблематичним. Головні труднощі полягають у зруйнованості системи збуту та купівельній неспроможності кінцевого споживача; на жаль, до вчителів райцентрів, сіл необхідні дидактичні матеріали здебільшого не доходять. За два останніх роки ВЦ "Академія" випустив 15 нових навчально-методичних видань, поява яких викликала позитивну реакцію серед вчительської аудиторії і сприяла продовженню друку цієї серії.

Видавництво завжди знаходиться в режимі комерційного ризику, лише із 40% своїх партнерів (вузами, оптово-роздрібними торговельними підприємствами) воно працює за попередньою оплатою або оплатою за фактом, інші 60% доводиться кредитувати.

Стосовно цінової політики Василь Теремко, який за сумісництвом уособлює собою й маркетинговий відділ видавництва, стверджує, що книжка повинна дорожчати не цього вересня, а взагалі, у перспективі. Класично ціна повинна включати в себе структуру витрат та прибуток, а також позиції даної книжки на ринку (не слід, на думку директора ВЦ "Академія", відмовлятись від переваг монополії, якщо книга такого типу дійсно єдина на ринку, наприклад така, як перша в нашій державі "Політична історія України", що вийде у вересні); середні якісні характеристики (тут мається на увазі не лише те, який використано папір чи якою є обкладинка, а перш за все – інтелектуальний вимір підручника). Деякі автори плекають своє творіння роками, а отримують як гонорар суму, еквівалентну 3-4 тисячам у. о.). Не слід відкидати й критерій критичної маси (достатньої кількості книжок), після чого настає перенасиченість, а далі – зубожіння. Книжка втрачає свою цінність, якщо не користується попитом, й поступово неліквід "вмирає" на прилавку. Недешево оцінюється директором-маркетологом і кваліфікація колективу видавництва, що формувався поступово (й, здається, болюче) з 1993 року.

Сучасний підручник у жодному разі не може задовольнити позиції автора, що пише лише для особистої насолоди, та редактора, що відстежує лише нормативний порядок та виклад тексту. Підручник сьогодення є інтелектуальним творінням, і саме тому авторів, редакторів необхідно стимулювати, грошима, звичайно.

Книга в Україні є дорогою лише відповідно до купівельної спроможності покупців, а порівняно із Європою є іронічно дешевою. Українські видавництва все ще залишаються кволими елементами економічної системи, і саме тому цінову поведінку їм продовжує диктувати ринок, тобто майже купівельно неспроможний покупець.

Наявність російського підручника на нашому книжковому ринку не бентежить, навпаки, змушує "триматись у формі", аналізувати, вдосконалюватись. І, як висловився Василь Теремко – противник абсолютних преференцій, якщо б не було подібного подразника, що "ловить мальків у наших ставках" (й це незважаючи на те, що російські видавництва мають стартові переваги та надприбуток завдяки великим тиражам), то це викликало б деградацію.

До речі, за дослідженнями ВЦ "Академія", в Донецькій області або в Дніпропетровську україномовна книжка часто-густо користується навіть більшим попитом, ніж, традиційно, у Львові.

Прискіпливої уваги піратським копіям "Академія" не приділяє, проблемою не вважає. Захищається від цієї хвороби профілактичним регулярним збільшенням тематики, модифікацією продукції та нововведеннями.

Видавництво обрало для себе "філософію мерседеса": якісний продукт – то є максимальне задоволення максимального набору (і то не є тавтологією) потреб ймовірного споживача, який є суб'єктом № 1.

Саме цей девіз рятує "Академію" від постійних ринкових перекосів, адаптація до яких залишається вічною перешкодою.

За перше півріччя 2001 року з друку "Академії" вийшло вже 12 нових підручників початковим накладом у 5, 7 та 10 тис. примірників, на друге півріччя планується ще 18-20 видань. Протягом року буде продовжуватись реорганізація серійності видань. Основними стануть серії:

"Відкритий урок" – посібники для учнів загальноосвітніх шкіл, гімназій, ліцеїв.

"Абітурієнт" – посібники для вступників до вищих навчальних закладів освіти. Відповідно будуть трансформовані видання серії "Старшокласникам та абітурієнтам" (СІА), яка припинить своє існування.

"Альма-матер" – підручники, посібники для студентів вищих учбових закладів. Відповідно будуть трансформовані видання серії "Гаудеамус", яка припинить своє існування.

"Nota bene" – енциклопедичні видання.

"Лексикон" – перекладні словники.

Новинками стануть підручники з електронної галузі: "Інформатика", "Інформаційні системи в економіці", "Електронний бізнес".

Бестселерами минулого навчального року були:

1. Кочерган М. Вступ до мовознавства;

2. Фіцула М. Педагогіка (що зазнали перевидання).

3. Політологія / За ред. Бабкіної О., Горбатенко В.

4. Мочерний С., Устенко О., Чеботар С. Основи підприємницької діяльності.

5. Колектив авторів. Інформатика, комп'ютерна техніка і комп'ютерні технології.

Традиційні лідери продажу:

1. Соціологія / За ред. Городяненка В.

2. Бойко О. Історія України.

3. Основи економічної теорії / За ред. Мочерного.

4. Релігієзнавство / За ред. Лубського В.

Видавництво "Вища школа"

"Вища школа" має давні традиції, а головне – й зараз тримається "на плаву". Друкуватись у цьому видавництві для багатьох авторів залишається престижним.

"Вища школа" завжди спеціалізувалась на вузівській літературі, для загальноосвітніх закладів підручники друкуються, але в невеликій кількості і відносно стриманим накладом.

Цього року видавництво поступово вийшло з кризового стану, в якому перебувало протягом декількох попередніх років. Цю тенденцію можна простежити за статистичними показниками.

2000 року з друку у "Вищій школі" вийшло 24 назви видань загальним тиражем у 197 тис. примірників, що дійсно замало для видавництва такого масштабу. У першому ж півріччі 2001 року (яке традиційно є менш продуктивним) світ побачили вже 18 нових видань загальним тиражем у 125 тис., а у другому півріччі планується збільшити виробництво вдвічі й вийти на річний рівень у 45-50 назв на рік тиражем у 250-300 тис. примірників.

Вартість підручника у цьому вересні навряд чи зміниться, державних замовлень до "Вищої школи" надійшло небагато, книги друкуються власним коштом, але, за твердженням директора Володимира Ховхуна, видавництво використовує раціональну ціну.

Моніторингом потреб та смаків споживачів займається спеціальний маркетинговий відділ, що існує у видавництві вже шість років, проте сучасного вигляду, й остаточного формування набув нещодавно.

Партнерів, з якими співпрацює "Вища школа", багато, але існує їх певне пріоритетне коло – передусім, це книготорговельні організації з Донецька, Сум, Чернівців, які виступають посередниками між видавництвом та вузами і таким чином деякою мірою конкурують із самим видавництвом (торгівля напряму з вузами є набагато вигідніша).

Проблем у видавництва теж чимало, найбільш болюча – це недобросовісна конкуренція офіційних та неофіційних структур (до яких, до речі, іноді входять і книготорговельні організації-лідери), а також піратські тиражі, що є нехтуванням інтересами і споживачів, і видавництв. Обурення викликає кожна книжка-підробка, знайдена на Петрівці. Розпізнати її дуже легко навіть за кольором обкладинки чи порушеною геометрією аркуша. Як правило, підробка видається за перевидання, сліпо передруковуються попередні реквізити, лише змінюється (і то неякісно) рік видання.

Поки що нічим захиститися від цього, спроба розбудови законодавства стосовно даної проблеми хоч і була, але для практики запобігання залишилась мертвою.

Внутрішньою проблемою видавництва є робота по вдосконаленню його структури, перерозподілу функцій для максимальної активізації творчого потенціалу. "Редактор – директор книги" – таке гасло лунало ще тоді, коли Володимир Ховхун лише отримав свою посаду, але й досі цієї мети досягнуто не повною мірою. Редактор має бути організатором видавничого процесу, а не лише правильником, коректором.

Як вже зазначалося вище, плани на майбутнє у видавництва великі, найближчим часом вийдуть із друку:

1. Геєць В. М. Економіка перехідного періоду.

2. Запольський А. К. Основи екології.

3. Фармакологія / Заг. ред. Чекман І. С.

У вересні побачать світ нові підручники з історії, української мови, математики, медицини тощо.

Бестселерами минулого навчального року були:

1. Слюсаренко А. Г. Новітня історія України: ХХ століття. Додаток: Україна в ХХ столітті: Збірник документів і матеріалів.

2. Михайленко В. Є. Інженерна та комп'ютерна графіка.

3. Гальчинський А. С. Основи економічних знань.

4. М'ясоїд П. А. Загальна психологія: Навчальний посібник; Задачі з курсу психології.

5. Шпак В. К. Англійська мова для повсякденного спілкування.

6. Плющ М. Я. Сучасна українська літературна мова.

Підготувала Анна Єгорова

 
© агенство "Стандарт"