журналы подразделения новости подписка контакты home

архив
2001 год
2002 год
2003 год
2004 год
рубрики
ТЕМА НОМЕРА

IНФРАСТРУКТУРА РИНКУ

ХРОНОГРАФ

гостям
Агентство "Стандарт" предлагает вам подписаться на экномические журналы – лидеры в своей области.
"Книжковий огляд" – №8, 2001

ТЕМА НОМЕРА

Маневри флагманів навчальної літератури на «Зеленій хвилі»

Ніби щойно розпочавшись, літо вже й добігає свого кінця, а отже - на порозі новий навчальний рік. Наскільки готовими до нього є видавці? Наразі ми шукали відповідь на це питання в Одесі, на книжковій виставці-ярмарку, що відбулась 2-4 липня.

Видавництво "Освіта" представляло на "Зеленій хвилі" дуже широкий асортимент літератури, але передусім – підручники для початкової школи, як-от "Буквар" Башуленка, Савченка, два зошити з письма до нього, пробний підручник "Математика" для 1 класу Богдановича, "Рідну мову" для 1 класу. Усі видання підготовлено за новими програмами, вони відповідають установленим санітарно-гігієнічним стандартам. Загалом освітяни досить добре підготувались до нового навчального року. Структурно видавництво складається з чотирьох редакцій: мови, літератури та історії; іноземних мов; природничо-математичних дисциплін; початкового навчання.

Завідуюча першою з цих редакцій Наталія Заблоцька окрім вже названих підручників також виділила "Природознавство" Байбара, Коваль для 3 класу чотирирічної або для 2 класу семирічної школи. Це нове, дуже гарно ілюстроване видання містить багато завдань для допитливих, безліч дослідів, щоб дитина могла краще зрозуміти навколишній світ. Також пані Заблоцька акцентувала увагу на новій серії видань з української літератури для 5 та 6 класу Є. Пасічника та О. Слоньовської. Ці підручники створені за авторською програмою і затверджені Міністерством освіти й науки України. Вони відрізняються тим, що автори намагались дітей, захоплених нині комп'ютеризацією, зацікавити читанням: дуже ретельно підібрано теми і щодо їхніх сучасників, і щодо минувшини, і про Чорнобиль, і про стосунки дітей та батьків. З української мови у видавництві "Освіта" існують дві лінії підручників: авторів Скуратівського, Передерій, Шелехова, а також – Ющука. І зовсім нещодавно побачив світ підручник "Рідна мова" для 8 класу ліцеїв і гімназій авторів Тихоша, Караман, в якому поглиблено вивчається синтаксис складного речення, багато творчих завдань, особлива увага приділяється розвитку мовлення, стилістиці, щоб діти вивчали не лише правила, а могли потім застосувати свої знання і в діловому мовленні, і в спілкуванні. У цьому – головна відмінність даного підручника від базових. Треба відзначити й прекрасний ілюстрований підручник "Історія України" для 7 класу авторів Смолія та Степанкова. Це абсолютно новий погляд на нашу історію давніх часів та середньовіччя, оскільки раніше діти навчались за підручником "Історія СРСР", за перекладеними російськими підручниками. У новому виданні "Освіти" подаються дуже цікаві ілюстративні матеріали, рубрики "Запам'ятаємо дати", "Факти", використовується трирівнева система складності запитань і завдань – відповідно до розвитку учня, що більш відповідає дванадцятибальній системі оцінювання. Підготовлено в "Освіті" й декілька чудових словників, зокрема, тлумачний, фразеологічний, іншомовних слів; а крім того – дидактичні матеріали з лексики, фразеології. Дуже добрі відгуки вчителів має праця Г. Клочека "Сучасна інтерпретація творчості Т. Г. Шевченка".

Презентабельними на "Зеленій хвилі-2001" були й стенди навчальної літератури видавництв "Генеза" (інтерв'ю з його директором О. Дубасом читайте на стор. 6-10) та "Ранок".

Видавництво "Педагогічна преса" на цьогорічному одеському ярмарку представило фахові елітарні журнали, серед яких були й дві новинки – часописи "Вища освіта України" та "Гуманітарні науки". З-поміж вже добре відомих журналів привертали увагу такі чудові порадники вчителеві, як "Біологія і хімія в школі", "Українська мова і література в середніх школах, гімназіях та ліцеях" (що його редагує сам директор видавництва Юрій Кузнецов), і, звичайно, флагмани цього закладу – газети "Освіта України" й "Сільська школа". Утім, відвідувачі виставки цікавилися всіма 16 журналами, що виходять у "Педагогічній пресі". Окрім них, в Одесі експонувались і кращі підручники цього видавництва: "Історія стародавнього світу" для 6 класу Шалагінова; "Географія України" 8-9 клас Масляка, Шищенка; "Географія" Скуратовича для 6 класу (два останніх видання вийшли й українською, і російською мовами). Не можна не згадати й прекрасні методичні посібники, повз які не проходив жоден серйозний фахівець цієї галузі, такі, як "Методика навчання математиці", "Фінансова математика", "Шляхами математики". Цікаво, що хоч Одеса й вважається безнадійно зросійщеним містом, але чи не найбільший попит мав журнал "Українська мова і література"... Середня ціна чудово оформлених кольорових підручників "Педагогічної преси" – 6-12 грн., й усі вони затверджені Міністерством освіти й науки. Заступник начальника відділу маркетингу цього видавництва Андрій Кузнецов зауважив, що при підготовці кожного видання враховуються всі побажання вчителів. (Власне, конструктивне спілкування з користувачами виданої літератури є одним із пріоритетів виставкової діяльності "Педагогічної преси".) Серед провідних видавців навчальної літератури він назвав "Освіту", "Генезу", "Абрис", відзначивши водночас, що ринок все одно не є насиченим, а до того ж існує серйозна проблема неякісних підручників.

Харківське видавництво "Гімназія" відоме серіями "Навчальна література", виданнями самостійних та контрольних робіт із фізики та математики, які зараз, у зв'язку зі змінами в програмі й переходом на дванадцятирічну систему навчання, переробляються й допрацьовуються. В Одесі була представлена нова серія з фізики, а на львівському Форумі, за словами заступника директора "Гімназії" Володимира Маркіанова, з'являться серії зошитів із математики, біології, інформатики та географії. Також планується продовження видання збірника "Атестація з математики" для 9 класу українською і російською мовами. Практично всі посібники й зошити для самостійних та контрольних робіт грифовані Міністерством освіти й науки; їх авторами є вчителі провідних київських та харківських шкіл і ліцеїв, зокрема пп. Кирик, Мерзляк та інші. На думку В. Маркіанова, вирішальним у ціновій політиці всіх видавців навчальної літератури є намагання утримати якомога меншу ціну, інакше задовільного обсягу продажів не буде.

Загалом видавництв, які працюють у цьому секторі книжкового ринку, стало більше, і це – позитивно, оскільки не є нормальною ситуація, коли з того чи того предмету існує лише один підручник, а вчителі з учнями не мають вибору. Однак турбує проблема рівня деяких підручників, адже від цього відповідно залежить і якість навчання. Усе ж таки кожен, хто ступає на стезю видання навчальної літератури, має прагнути і досягати, щоб зміст і структура підручника відповідали програмам, державним стандартам, санітарно-гігієнічним нормам. Ми розповіли про найкращі приклади з побаченого на одеській виставці. На жаль, існують й інші, негативні випадки. Трапляється, що видавці обирають якийсь дивний формат, грають кеглями, ілюстративним матеріалом, але від цих витівок лише потерпають школярі: страждає зір, учень швидко втомлюється. Усі ці чинники треба враховувати. І обов'язково задіювати висококваліфікованих редакторів, коректорів, технічних редакторів. У якісному підручнику має бути продуманим все – від корінця і до змісту.

Анатолій Лучка

 
© агенство "Стандарт"